Wpis z mikrobloga

Podsumowanie najważniejszych nowości Windows 10:
- wszechobecna inwigilacja, na serwery M$ wysyłane są teraz m.in: hasła do sieci wifi (WiFi Sense) i aplikacji, informacje o zainstalowanych aplikacjach, danych z kalendarza, poczty elektronicznej i wiadomości, kontaktów, historię wyszukiwania, a także sam sposób wykorzystywania urządzenia czy jego lokalizacja,
- reklamy w aplikacjach (tak, teraz nawet pasjans ma reklamy chyba ze wykupimy wersję premium) jak i na ekranie startowym/menu start,
- domyślnie kopia klucza szyfrującego bitlockera jest wysyłana na OneDrive,
- przymusowe aktualizacje sterowników i oprogramowania. Windows to teraz nie gotowy produkt (SaaS) oznacza to że cały czas dostarczane będą/usuwane nowe funkcje jak i nowe aplikacje (np. nowe crapware - teraz dostarczane jest np. Candy Crush)
- wirtualne pulpity (po ilu to latach?)

#windows10 #windows #microsoft
  • 8
@Linuksiarz: tak, warto nadmienić, że wszystkie z tych opcji można wyłączyć w ustawieniach. BitLockera nikt przy zdrowych zmysłach nie używa bo to jest produkt cryptopodobny akurat (e: z tego co pamiętam to jest od windowsa 8.1), co do update'ów to akurat prawda, jedyne co powinno być wypychane to security fixy.
hasła do sieci wifi (WiFi Sense) i aplikacji, informacje o zainstalowanych aplikacjach, danych z kalendarza, poczty elektronicznej i wiadomości, kontaktów, historię wyszukiwania, a także sam sposób wykorzystywania urządzenia czy jego lokalizacja,


@Linuksiarz: Wow a w Androidzie/Ajfonie to niby nie.

- reklamy w aplikacjach (tak, teraz nawet pasjans ma reklamy chyba ze wykupimy wersję premium) jak i na ekranie startowym/menu start,


@Linuksiarz: Nie wiem nie miałem jeszcze żadnych reklam.

- domyślnie
@StormEnrage:
a) "Wow a w Androidzie/Ajfonie to niby nie." owszem, co nie oznacza że to jest dobre i że należy się z tym godzić. Używam androida i próbuje z tym walczyć, m.in. używając repozytoriów z otwartym oprogramowaniem, kalendarz, kontakty i inne synchronizuje z własną chmurą. Wiem że to nie wystarczająco ale gdybym mógł korzystać z systemu szanującego moją prywatność to z pewnością bym to zrobił.
b) "Nie wiem nie miałem jeszcze
@Linuksiarz:
d) Nie czuje, żeby w jakiejkolwiek kwestii windows mnie ograniczał - dalej czuje się wolny.
Nie przeglądam kodu każdego programu, które instaluje na komputerze. Mi się nie chce właśnie tego robić, paczki deb to jeszcze do przełknięcia. Tak samo nie wiem co z moimi danymi robi Orange Polska, NFZ jak idę do lekarza czy tona innych firm, które dzwonią bo mają super oferte dla mnie i nagle wiedza to to