Wpis z mikrobloga

#sieci #siecikomputerowe #cisco
Witam mireczki, taka sprawa
Otóż na studiach miałem 2 semestry zajęć z CISCO Networking academy, podstawy sieci. W związku ze stażem który właśnie odbywam bardzo przydało by mi się odświeżyć sobie wiedzę z tegoż zakresu, szczególnie że do nauki się jakoś nie przykładałem (wiadomo jak jest, oprócz tego jeszcze masa innych przedmiotów). Problem jest taki, że na profilu na net-acad mam te kursy niby dostępne, ale nie mogę ich odpalić. Szukałem też jakiegoś kursu offline czy nawet pdfa po polsku na necie, ale nie umiem znaleźć, np. te z chomika nie działają.
I tutaj rodzi się pytanie - skąd wziąć materiały, ew. coś innego polecicie? Najlepiej jakiś podręcznik kompletnie od podstaw, bo co prawda coś się tam orientuję, ale to wszystko jest raczej "po omacku".
  • 7
@Dawidinho8: ja ci kursu nie doradze bo takiego nie znam ale skoro sie ujawniles to chcialbym zapytac jak te kursy ccna wygladaja? Moglbys opisac? Pytam poniewaz widze to bardzo czesto w cv ale osoby ktore sobie te kursy wpisuja w cv najczesciej wykladaja sie na podstawowych pytaniach dot sieci.
@maniac777: Osobiście kursy wydają mi się naprawdę konkretne, fajnie przedstawione. Jakości wiedzy nie ocenię bo nie mam porównania, natomiast jest wszystko opisane raczej przystępnie, jeśli uważa się na początku to później nie powinno być problemu, gorzej jak podstawy leżą, wtedy im dalej w las tym ciemniej. Kursy miałem w formie prezentacji, kolejne okienka z tekstem i obrazkiem/gifem pokazującym to, co właśnie jest omawiane, co sporo upraszczało. Prowadzący wszystko opowiadali - tak
Kursy miałem w formie prezentacji, kolejne okienka z tekstem i obrazkiem/gifem

Żeby zdać te certyfikaty nie trzeba wcale nic umieć, wystarczy chcieć je zdać i znać jakąś tam pulę pytań na pamięć. U mnie 90% roku tak właśnie robiło. Więc te certyfikaty tak naprawdę są gówno warte


@Dawidinho8: oo dzieki. To sa przekonujace wyjasnienia tego co zaobserwowalem.
@Dawidinho8: Tak w sumie jeszcze jedno pytanie mam bo nie wiem czy nie oczekuję za dużo. Czy osoba po takim kursie powinna w Twojej ocenie umieć odpowiedzieć na takie pytania:
1. Co to jest VLAN?
2. Czym różni się VLAN tagowany od nietagowanego?
3. Czy można mieć dwa VLANy na jednym porcie? Czy można mieć dwa VLANy nietagowane na jednym porcie?
4. Jak działa traceroute? (nie pytam co robi tylko jak
@maniac777:
To może tak, odpowiem na ile ja wiem, po tym kursie. Może być niemiarodajne, bo dzisiaj o sieciach sobie przypominałem (to o co mi w poście chodziło), a kursy miałem dosyć dawno, ale zobaczymy.
1. virtual LAN - mniejsza sieć w ramach większej sieci fizycznej
2. nie wiem, ale z tagowanym chodziło o to, że dodaje jakąś unikalną wartość do ramki? id vlanu? strzelam :)
3. dunno
4. to było
@maniac777 @Dawidinho8: Myślę, że to nie wina samego kursu CCNA (bo on sam w sobie IMHO bardzo dobrze przygotowuje do podstaw sieci), tylko problem polega na podejściu ludzi do tematu. Kurs ten jest oferowany bezpłatnie bardzo szeroko, czy to dla niektórych studentów czy pracowników jako szkolenia. Sam byłem świadkiem jak ludzie jednej z firm telekomunikacyjnych, mając to szkolenie za friko, przychodzili na nie tylko dlatego, że trzeba było lub wypadało, nie