Wpis z mikrobloga

Czasem zastanawiam się ile Ukraińców z Wołynia i Galicji zastanawia się jaki był wkład Polaków w kształt dzisiejszej Zachodniej Ukrainy. Jaka jest ta świadomość? Ilu wie, że większość we Lwowie stanowili Polacy?

Po czym dociera do mnie dziwna rzecz. Ilu mieszkańców mojego miasta, Radomia wie gdzie znajdowało się w nim żydowskie getto, dokąd większość z radomskich Żydów udała się w swoją ostatnią drogę, ilu przeżyło Shoah? I co najważniejsze ilu ich było przed wojną... jaki mieli wkład w historię mojego miasta?

Wymagamy od innych, a od siebie? "Nasza" historia to bardzo przewrotne określenie... na ile jest "nasza"? Na ile mamy do niej wyłączne prawo?

Pokory do własnej historii nauczyłem się dzięki obserwowaniu i wysłuchiwaniu historii innych narodów, głównie tych krzyżujących się.

#historia #ukraina #zydzi #przemyslenia
  • 21
@Nero12: W obu przypadkach ich historia jest naszą. Poza tym Radom był zawsze polskim miastem, więc porównanie ze Lwowem jest słabe. Już lepszy byłby Wrocław, albo Gdańsk.
@Nekron: Ale tu nie chodzi o bezpośrednie porównanie. Wiadomo przecież, że to nie Polacy odpowiadali za Shoah. Chodzi o samo spojrzenie inaczej na swoją przeszłość. W Radomiu było ponad 30% Żydów, to ogromny wkład w miasto, mentalność, jego kulturę, rozwój.
@Nero12:

Patrzę z obrzydzeniem gdy Grecy wypierają się turecko-macedońsko-bułgarsko-żydowskiej przeszłości Salonik. Nie chcę tak samo patrzeć na swój kraj, swoje miasto.

Tyle że to wszystko było wynikiem najazdu, zniszczenia ich państwa które kiedyś było (nie licząc Chin) najpotężniejsze na świecie i kolonizacji tych terenów przez najeźdźców. Jak mają niby ich traktować?
@Myrten: No i nie mówmy najpotężniejsze. Najpotężniejsze to hegemonia Czingis Chana, Tamerlana, Korony Brytyjskiej czy dzisiaj USA. Grecja była hegemonem jedynie w basenie morza śródziemnego. A okres największego zasięgu kultury hellenistycznej przypada na Aleksandra Wielkiego czyli dzisiejszych Macedończyków.
@Nero12: wiem gdzie było getto w Radomiu, ale o samych radomskich Żydach wiem niewiele bo nie poświęca się im tyle czasu co warszawskim czy krakowskim. Pamiętam, że w liceum miałem wycieczkę i zahaczała ona o pomnik w dawnym gettcie.
@Nero12:

Sorry ale to jest mitologia... to tak jakbym miał nienawidzić Norwegów i zakłamywać swoją historię za wyprawy Wikingów...

Gdzie niby zakłamują historię? Bułgarzy,Turcy itd. nie pochodzą z tych terenów tylko je najechali. Jasne że to było dawno temu, ale podejścia ludzi to nie zmienia.

No i nie mówmy najpotężniejsze. Najpotężniejsze to hegemonia Czingis Chana, Tamerlana, Korony Brytyjskiej czy dzisiaj USA. Grecja była hegemonem jedynie w basenie morza śródziemnego. A okres
@Myrten: W ogóle rozpatrywanie starożytności przez pryzmat teraźniejszości to nieporozumienie, bo co wiele razy pisałem pojęcie narodu we współczesnym znaczeniu to XVIII-XIX wiek. Do reszty ciut później odniosę się.
@Nero12: Trochę tak, tyle że akurat w przypadku Grecji myślę że o pojęciu narodu można mówić dużo wcześniej, co prawda nie jest ono ściśle etniczne bo Grecy nie uważali się za Greków tylko za Rzymian i mieszkańcy tego co pozostało pod kontrolą cesarstwa po wędrówce ludów byli częścią tego 'narodu rzymskiego' a wszystkich innych uznawali za barbarzyńców.
@Nero12: No i to by właśnie było rozpatrywaniem starożytności/średniowiecza przez pryzmat teraźniejszości ;)

Taki podział był ludności cesarstwa bizantyjskiego obcy, grecka tożsamość narodowo-historyczna jest nierozerwalnie związana z Imperium Rzymskim i jego imperialną ideologią. Po utracie zachodu kultura hellenistyczna przeważyła w tym co pozostało z cesarstwa nad łacińską i to się wszystko stopiło na przestrzeni wieków, ale to dalej było w mentalności jego mieszkańców Imperium Rzymskie aż do 1453 roku.

Nie bez
@Nero12: Ciekawe przemyślenia :-). Mnie zawsze nurtowalo pytanie co to znaczy być Polakiem i dlaczego pomimo wszysko się nim czuję. Losy mojej rodziny były by dobrym tematem na brazylijska telenowele. Otóż nazwisko mam niemieckie, za przodków mam Ukraińców, Żydów i Niemców a rodzice wychowali mnie na obczyźnie na Polaka :-)