Wpis z mikrobloga

siema,

zastanawiałem się ostatnio nad freelance'owymi zleceniami deweloperskimi(jee, jse, android) z #zagranico żeby poprawić sobie troszkę sytuację materialną, a ponoć w taki sposób można całkiem sporo wyciągnąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Czy ktoś z was ma z tym jakieś doświadczenie?
2. Z czym to się je?
3. Jak konstruować umowy, żeby nie zostać wydymanym?
4. Na co uważać by nie wpakować się w szambo i nie zostać wydymanym?

trochę #programowanie

wołam @JavaDevMatt - mieszkasz i pracujesz za granicą, może przed emigracją bawiłeś się takimi zleceniami? Jeśli masz jakąś wiedzę w temacie, proszę, wypowiedz się :)

i potencjalnie zainteresowanych
@konradeczek, @zielonymirek
  • 25
@Garet_: zależy od człowieka, ale ze swojej strony bardzo nie lubię pracować "na zlecenie na odległość". Miałem firmę, gdzie robiłem zlecenia i jest to paskudna praca :P albo etat, albo robienie i sprzedawanie swoich produktów (gier/programów). Nigdy więcej pracy zdalnej dla klienta, ble ;p
@Garet_: @konradeczek:

Od 2 lat zajmuje się freelancerowym outsourcingiem IT dla klientów z UE i USA. Rany, jak poważnie to brzmi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zacząłem od serwisu freelancer.com gdy #!$%@?ły mnie stawki w PL (zlecenia.przez.net, oferia itp.).
Na pierwszy ogień opłaciłem abonament za plan STANDARD (obecnie $49,95/m), stworzyłem portfolio projektów (głównie iOS, Android, PHP w Zend/Symfony/Laravel) i podlinkowałem profil na wszystkich swoich projektach które już
@villager: Nie jest aż tak różowo. Stawki rzeczywiście są zauważalnie wyższe, jednakże gdy mam do wyboru:
a) praca w Polsce, na UoD/UZ/B2B, za stawkę 80 PLN netto/h
b) praca w USA, na kontrakt, za stawkę ~$60/h
to zawsze wybiorę polskie zlecenie. Łatwiej się dogadać, kwestie prawne nie pożerają aż tak dużo czasu i prowadzenie projektu w PL jest znacznie prostsze.

Natomiast przy wyższych stawkach (rekord: $140 za h) nie ma co
@villager: Trzy funkcje Freelancer.com, których brakuje na polskich serwisach (obrazek poglądowy)
- ikonki pokazujące, jakie kursy skończył zleceniobiorca, z jakiego kraju pochodzi, jakiego typu ma konto.
(bardziej ufa się użytkownikom z kontami "premium", z ukończonymi kursami)
- "wskaźnik ukończenia", mówi ile projektów zostało zrealizowanych z pozytywnym skutkiem.
- profil zleceniobiorcy pokazujący dodatkowe statystyki (terminowość, zmieszczenie w budżecie), komentarze i oceny
https://dl.dropboxusercontent.com/spa/v0incczii9003tg/1fl_4o2i.png

Zleceniodawca nie patrzy przez to na zaproponowaną cenę ale na
T.....c - @villager: Trzy funkcje Freelancer.com, których brakuje na polskich serwisa...

źródło: comment_Ywpkacf2UK20ZujsB1kO2XgQ0Ni6izil.jpg

Pobierz
Trzy funkcje Freelancer.com, których brakuje na polskich serwisach

@Teal_c: śmieszne, że to piszesz, bo polskich serwisów nie ma. freelancer.com kupił zlecenia.przez.net rok temu i migrował użytkowników do freelancer.com
@darck: freelanceria, oferia, outwork (chyba się posypał), był jeszcze taki dofinansowany z unijnego działania 8.1 ale chyba upadł(?). Dodatkowo fora, wszelkiego rodzaju grupy na FB, Goldenline...

Polski freelancing ma się bardzo dobrze, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.
Zlecenia.przez.net to był rak polskiej freelancerki, ciesze się że został sprzedany. Niestety oferia przejęła pałeczkę : (.
@darck:
Najwięcej zleceń na PHP (Symfony/Laravel) w Polsce. Obecnie 3 stałe umowy w Polsce i średnio 2 projekty zagraniczne w miesiącu.
Najlepiej płatny Objective-C za granicą. Tutaj poszedł rekord $140/h.

Javy staram się unikać z powodu osobistych preferencji :).
@darck:

1. Praca stała związana z kontraktami stałymi w PL: 20h tygodniowo
2. Praca dorywcza związana ze zleceniami w PL: 0-20h tygodniowo
3. Praca dorywcza związana ze zleceniami spoza PL: 0-20h tygodniowo

Tydzień pracy zamyka się w widełkach od 20h do 60h.
Od dwóch lat otrzymuję wynagrodzenie tygodniowe i ciężko mi przeliczać to na miesiąc : )
Pensja tygodniowa waha się w granicach od ~1.600 PLN do nawet ~7.600.
Przy czym
@bazingaxl: To jest bardzo dobre pytanie.
Pozwolę sobie wymienić w punktach pewne przemyślenia związane z każdą z technologii.

1. 14 lat temu zainteresowałem się PHP, w którym bez przerwy po dziś dzień kodzę.
Oczywiście czasy strukturalnego PHP 4 już dawno minęły, dziś mamy pełną obiektowość, rewelacyjne frameworki (Symfony i Laravel), live-deploy, testy jednostkowe i ogólnie cud miód.
Wróżę, że PHP będzie się miało przez kolejne kilka lat bardzo dobrze. Taylor ze