Wpis z mikrobloga

Pod tagiem #rolki wykopowicze często pytają o to jakie rolki kupić. Zrobiłam mały poradnik wyjaśniający kwestie związane z rolami dla zielonych. Specjalistów spod tagu #rolki proszę o korekty, jeśli popełniłam ewentualne błędy lub o czymś zapomniałam. Uwzględnię Wasze sugestie i wspólnymi siłami stworzymy wpis, w którym znajdą się najważniejsze informacje i który będziemy mogli linkować początkującym. :)

Typy rolek:
- ROLKI REKREACYJNE (FITNESS) - Rolki przeznaczone do nauki jazdy, do poznania tej dyscypliny sportu, do jazdy rekreacyjnej po asfaltowych alejkach i do rolkarskiego treningu fitnessowego w celu poprawy formy fizycznej.
- ROLKI REGULOWANE - Rolki dla dzieci i młodzieży początkującej i średniozaawansowanej. Dzięki odpowiedniej regulacji rosną wraz ze stopą dziecka i umożliwiają komfortowe jeżdżenie w ulubionych rolkach przez cały okres dorastania.
- ROLKI SZYBKOŚCIOWE - Ekstremalne lekkie rolki adresowane do miłośników większych prędkości. Są to rolki przeznaczone do profesjonalnej, sportowej, szybkiej jazdy kondycyjnej.
- ROLKI AGRESYWNE - Rolki przeznaczone raczej dla zaawansowanych skejterów, lecz wiele osób zaczyna naukę od tego właśnie typu rolek. Są to rolki mocne, trwałe, świetnie trzymające nogę, solidne.
- ROLKI HOKEJOWE - Rolki dla zaawansowanych i doświadczonych użytkowników. Modele tej kategorii są bardzo mocne i wytrzymałe. Ich przeznaczeniem jest tylko i wyłącznie gra w hokeja na rolkach.
- NORDIC - to połączenie jazdy na rolkach, nart biegowych i nordic walking. Rolki tego typu charakteryzują się długą, mocną płozą, dużymi pompowanymi kołami, dzięki czemu można w nich pokonywać ścieżki leśne, parki i inne bezdrożna. Rolki te nadają się również do jazdy w mieście.

Podczas kupowania nowych rolek warto zwrócić uwagę na:

1. Łożyska
- STANDARD - najprostsze łożyska, stosowane w rolkach tajwańskich.
- PRECISION - "ulepszone" łożyska STANDARD.
Im większa liczba przy ABEC, tym mniejszy opór toczenia się kulek w łożysku i tym droższe rolki są.
- ABEC-1 - łożyska stosowane już w rolkach firmowych, które znajdują się w rolkach dziecięcych, rekreacyjnych i do hokeja. Są w miarę szybkie i wytrzymałe.
- ABEC-3 - łożyska do rolek agresywnych, fitnessowych, hokejowych, terenowych. Szybkie, wytrzymałe. Idealne do skoków.
- ABEC-5 - łożyska bardzo szybkie i wytrzymałe.
- ABEC-7 - tylko na wyścigi i trening, bardzo szybkie - do rolek 4 i 5 kółkowych.
- ABEC-9 - tylko na wyścigi, ultra szybkie - raczej do rolek 5 kółkowych.
- Ceramiczne - tylko na wyścigi, ultra szybkie - raczej do rolek 5 kółkowych, BARDZO trwałe, prawie niezniszczalne.
- Minimaisery - tylko na wyścigi, ultra szybkie - raczej do rolek 5 kółkowych, mniejsze, lżejsze, stabilniejsze, trudne do dostania w Polsce i BARDZO drogie...
- ILQ to łożyska marki Twincam (czyli Asia Access Inc.). Twincam stosuje własne oznaczenie precyzji wykonania i jakości łożysk ILQ. W zasadzie są dwa rodzaje ILQ-7 (low end) odpowiednik ABEC-7 oraz ILQ-9 (high end) odpowiednik ABEC-9.
- SG - nazwa SG pochodzi od zastosowanego wewnątrz łożyska specjalnego smaru (Silicon Gel). Podobnie jak w przypadkach łożysk ABEC czy też ILQ łożyska typu SG również mają swoje oznaczenie które pokrywają się z charakterystyką oznaczeń łożysk ABEC oraz ILQ. Łożyska typu SG3 proponowane są głównie w rolkach dziecięcych, kolejno SG5 to propozycja dla początkujących rolkarzy którzy wytrzymałość stawiają zdecydowanie ponad szybkość. SG7 to doskonałe optimum pomiędzy wytrzymałością a stosunkowo dużą szybkością, stanowią odpowiednik łożyska ABEC 7 lub ILQ7. Łożyska typu SG9 stanowią niemal najwyższą półkę technologiczną marki Rollerblade.

2. Wielkość kółek
- małe 47-70mm (jeździ się wolniej, ale za to rolki są bardziej zwrotne),
- duże 84-110mm (jeździ się szybciej, ale rolki są mało zwrotne),
- pośrednie 70-84mm (kompromis między małymi a dużymi)

3. Miękkość kółek
- MIĘKKIE od 74 do 82A (wolniejsza jazda, ale pochłaniają drgania, przez co jest bardziej komfortowo, szybko się zużywają)
- TWARDE od 84 do 101A (szybsza jazda, mniejsza przyczepność do podłoża, mniej komfortowo, bo telepie nogami, nie zużywają się szybko)

Kółka w rolkach oznacza się według następującego wzoru: X/YA

gdzie:

X – wartość określająca średnicę w milimetrach

Y – wartość określająca twardość, oznaczona literą A lub R

Na przykład, kółka oznaczone 74/82A to kółka o średnicy 74 milimetrów, czyli średniej wielkości i twardości 82, czyli raczej miękkie.


4. Płozy
- Płozy kompozytowe są mniej sztywne od aluminiowych, w związku z tym lepiej amortyzują drgania podczas jazdy. - Płozy aluminiowe są za to lżejsze od kompozytowych, a jednocześnie lepiej od nich przekazują energię odepchnięcia, są szybsze i stabilniejsze.
- Ponadto, rozróżnia się szyny aluminiowe tłoczone i frezowane. Te ostatnie są najbardziej sztywne i stabilne.

5. Określanie rozmiaru buta
Ważna zasada: niedopasowane rolki, to złe rolki! Przed zakupem rolek warto zmierzyć stopę, by porównać pomiar z tabelą rozmiarów producenta, którego rolki chcemy kupić. Rozmiarówki poszczególnych producentów nieznacznie różnią się bowiem od siebie.

Protip: Pomiarów możesz dokonać stając stopą ubraną w skarpetkę, w której będziesz jeździć, na czystej kartce papieru tak, aby maksymalnie ją obciążyć (stopa musi maksymalnie „rozpłaszczyć” się na kartce). Najlepiej zrobić to uginając nogi w kolanie i mierzyć obydwie stopy. Następnie zaznacz dwa skrajne punkty, z tyłu oraz z przodu. Taki sam pomiar zrób dla drugiej stopy, bo stopy różnią się czasem minimalnie długością. Zmierz odległość miedzy zaznaczonymi punktami dla każdej stopy i porównaj z rozmiarówką rolek, które chcesz kupić. Należy pamiętać, że stopa naturalnie puchnie w skutek wysiłku. Do uzyskanej długości dodaj więc ok. 0,5 - 1cm zapasu.


Dodatkowe informacje:
- Na dobre rolki do jazdy rekreacyjnej trzeba przeznaczyć około 300-700 zł.
- Warto kupić ochraniacze na kolana + nadgarstki oraz kask.
- Rolki z Decathlonu za 150zł nie są dobre.
- Nie kupuj rolek dziecięcych, nawet jeśli masz małą stopę. Takie rolki mogą nie wytrzymać obciążenia przez osobę dorosłą, są zaprojektowane do wagi dziecka.
- Modele rolek często posiadają rozróżnienie na płeć - jeśli jesteś kobietą o wąskiej stopie nie kupuj modelu męskiego, może okazać się zbyt luźny.
- Wybierz rolki z dobrą wentylacją stopy i staraj się używać sportowych skarpet.
- Dobrze dopasuj rozmiar buta, nigdy nie kupuj rolek za małych lub za dużych.

Polecane marki:
- Rollerblade
- Powerslide
- Seba
- K2

Żródła: [1], [2], [3], [4], [5].

#rolki #sport
F.....a - Pod tagiem #rolki wykopowicze często pytają o to jakie rolki kupić. Zrobiła...

źródło: comment_OI25GSA69U9gw48eTEUctoZCIH9UUIIx.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@t3m4: Nie jestem testerem rolek, więc ciężko mi się wypowiedzieć w temacie najlepszych modeli. Może ktoś inny pokusi się o zrobienie rankingu rolek w określonych przedziałach cenowych. Mój wpis jest przepisem na to jakie rolki sobie wybrać. Jak ktoś będzie przeglądał katalogi, to moje porady objaśnią mu o co chodzi w opisie rolek. :) Każdy ma inne wymagania. :)
  • Odpowiedz
Należy pamiętać, że stopa naturalnie puchnie w skutek wysiłku.


Należy też pamiętać, że linery się rozbijają, więc puchnięcie stopy nie jest tutaj tak istotne.
  • Odpowiedz
@Famina: Świetne zestawienie, tego nam tutaj trzeba, aczkolwiek brakuje mi informacji-odpowiedzi na kilka pytań:
1. "Chcę zacząć jeździć na rolkach, ale nie wiem, czy mi się spodoba, doradźcie mi jakieś rolki do 100zł, bo nie chcę wydawać wiele na początek"
2. "Jakie rolki będą dla mnie najlepsze?"
3. "Jakiej wielkości kółka będą najlepsze?"
4. "Czy jeśli płoza ma długość 273mm to dobrze?"
itp. itd.

Może jeszcze podkleić na sam koniec ze
  • Odpowiedz
Łożyska
Łożyska jeszcze dzielą się na rozbieralne i nierozbieralne. Rozbieralne to są takie, w których możemy zdjąć osłony elementów tocznych, wyczyścić i znów założyć. Mogą być rozbieralne z jednej strony lub z 2 stron. Nierozbieralne np. łożyska SG od rollerblade teoretycznie nie można wyczyścić, jednak można zdemontować pokrywkę z jednej strony (już na stałe, bo potem nie będzie można jej założyć) i po wyczyszczeniu łożyska otwartą stroną wkładamy do wewnętrznej strony kółek
  • Odpowiedz
@Famina: Rolki freeride - dość istotna kategoria. Te rolki mają twardą skorupę na zewnątrz z tzw. linerem czyli miękkim "butem" w środku. Ich największa zaleta to uniwersalność. Oprócz jazdy po ścieżkach i mieście można porobić trochę trików freestyle, slideów albo poskakać na rampach w skateparku (grindowanie odpada).
Ważna rzecz przy wyborze takich rolek: liner się rozbija! Dlatego najlepiej wziąć rozmiar na styk lub kilka mm za mały.
Jeśli ktoś oprócz zwykłej
  • Odpowiedz
@Famina: apropo łożysk: skala ABEC opisuje tylko jeden parametr łożyska: dokładność toczenia-czyli jak idealnie kuliste są kulki w środku. Nie opisuje dużo ważniejszego, czyli twardości stali z jakiej została zrobiona kulka.

wyciąłbym o łożyskach i zastąpił:
"Nie należy zwracać uwagi na ABEC/SG-to tylko chwyt marketingowy"

Albo chociaż nie dawajcie tego jako pierwszy punkt, bo ktoś potem będzie patrzał tylko na to, i weźmie Powerblady zamiast Powerslidów czy Rollerbladów, bo miały lożyska
  • Odpowiedz
@Famina: trzeba tu poprawić kilka rzeczy jeśli faktycznie ten wpis ma służyć za poradnik
1. ciągle brakuje tu kategorii rolek (imo top 3) freeskate/freeride - jedne z najczęściej spotykanych rolek ze względu na mnogość zastosowań - jazda rekreacyjna, jazda freeride, lekki agresive (tak, da się) no i slalom
2. sekcja poświęcona łożyskom ma z dupy źródło no i w ogóle jest z dupy -

" ABEC-7 - tylko na wyścigi i
  • Odpowiedz
@Famina: z tym rozmiarem to różnie może być - mierzyłem sobie bose stopy - ok. 26,3 cm, a kupiłem imperiale roz. 41, czyli 267mm, jeżdzę w nich dodatkowo w grubszej skarpecie. A rolki nie wydają mi się za małe.
  • Odpowiedz