Wpis z mikrobloga

No, Astromirki, trzymajcie kciuki żeby pogoda się nie popsuła :)
Rozpoczynam #nocnazmiana w Obserwatorium Astronomicznym UJ.

W założeniu mam obserwacje na dwóch teleskopach jednocześnie. Plan jest taki, że
- teleskop Maksutow będzie mi służył do obserwacji dwóch gwiazd, które się zaćmiewają co 8 godzin, a
- za pomocą teleskopu Cessegrain będę zbierał jasność pulsującego białego karła.

Oby tylko nie przyszły ciężkie chmury!
Lecę robić kalibrację :)

#praca #astronomia #krakow #kosmos #ciekawostki #oauj #astronomiaodkuchni
Al_Ganonim - No, Astromirki, trzymajcie kciuki żeby pogoda się nie popsuła :)
Rozpoc...

źródło: comment_uRmiwwHUH2UUbgbMestAUuY5OOnkDRJB.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@Horwi: No wlasnie nie sukces :) Jest widoczny jako pierwszy tuz po zachodzie Slonca. Teraz go widac na poludniowym niebie. Na niebie zachodnim siedzi Wenus, a na zachodnim, ale blizej horyzontu, dopelniajacy sie Ksiezyc.

@Elthiryel: Dzieki! ICM monitoruje na okraglo i jest OK, ale na sat24 sytuacja jest nieciekawa. Po 22:00 moze cos przypelznac (tfu tfu) z polnocy.

Pardon za brak polskich znakow, ale pod kopula Cassegraina nie mam wgranej
  • Odpowiedz
@TheFuckingRoses: Na czystej nauce, jako doktorant, nie zarabiasz jednego grosza. Jako doktor, w zależności od ilości godzin dydaktycznych, możesz zarobić ~3k PLN. Na samej nauce zarabiać nie będziesz, chyba że będziesz miał własny projekt badawczy lub będziesz uczestniczył w czyimś projekcie. W takich sytuacjach umowa o dzieło może opiewać na różne kwoty. Przykładowo ja, w ramach projektu finansowanego przez NCN (w więc z ministerstwa) dostaję 400 PLN. Z kolei granty międzynarodowe
  • Odpowiedz