Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do Mirków w #norwegia

Jak realnie w porównaniu do ofert na finn.no wyglądają koszty wynajmu mieszkania.

Znalazłem np mieszkanie w Stavanger 60 m2 cena 6700/miesiac. Czy muszę doliczyć do tego tylko rachunki ? Jaki zakres kwot wchodzi w grę. Czy są może jeszcze jakieś dodatkowe opłaty?

Obliczam aktualnie opłacalność wyjazdu z rodziną. Jak skończę chętnie udostępnienie

Pozdrawiam
  • 28
  • Odpowiedz
@tsstolik: to musisz sprawdzic w ogloszeniu. z reguly jest internet wliczony (do 300kr/mc), z rzadka prad (do 1200 kr/mc w miesiacach grzewczyc) albo ciepla woda / ogrzewanie.
  • Odpowiedz
  • 0
@stilu: dziękuję za odpowiedź, powrotem szczerze ze staram się obliczyć czy z jednej pensji w "normalnej" pracy da się utrzymać rodzinę 2+1 i wstępnie wychodzi mi ze tak. Podobne obliczenia robiłem dla Niemiec i UK, trochę mało zostawało na życie
  • Odpowiedz
  • 0
@platkiowsiane: ofertę prześle wieczorem, jestem na mobilnym i nie mogę jej teraz znaleźć. Kaucja wynosiła 9000. Oslo słynie z wysokich cen. Jak wygląda tam sytuacja na rynku pracy? Jeśli zdecyduje się na wyjazd to po nauczaniu się języka do komunikatywnego poziomu oczywiście.
  • Odpowiedz
@tsstolik: Ciezko mi powiedziec bo sam tej pracy bede szukal za 2 tygodnie dopiero a jezyk znam bardzo dobrze z tym, ze nie mam doswiadczenia. W Oslo mieszkania sa znacznie drozsze w kazdym razie a pensje pewnie niewiele wyzsze albo jednakowe jak w Stavanger
  • Odpowiedz
@tsstolik: tak w ogole to w jaki sposob masz zamiar tam jechac z rodzina? Patrzyles na to jakie sa wymagane pozwolenia i jak dziala laczenie rodzin? Wez sobie to najpierw ogarnij, bo chyba jest tak, ze najpierw sam bedziesz musial pojechac i tam chwile pobyc zanim bedziesz miec taka mozliwosc (nie jestem pewny)
  • Odpowiedz
@tsstolik: z tym, ze norweski jakiego uzywaja w Bergen czy Stavanger rozni sie od tego w Oslo. Dialekty akurat w tych dwoch miastach naleza do trudniejszych i ciezko moze ci byc sie przyzwyczaic. Uczac sie norweskiego samemu bedziesz sie uczyl glownie takiego jakim mowia w Oslo (tam tez jest duzo przybyszow i sa rozne dialekty, ale mimo wszystko)
  • Odpowiedz
racja, z internetów gdzieś wyczytałem ze większość kursów jest w stylu z Bergen


@tsstolik: nie jest w stylu z bergen, tylko Oslo. Obczaj sobie dialekt w Bergen, jest kompletnie inny od tego co ucza na kursach i to wiem na 100% i kazdy Norweg to potwierdzi. W telewizji jest mowiony jezyk taki jak w (niby) Oslo a dialekty wystepuja sporadycznie

W ciemno, wszystko sam zalatwiam. Poki co udalo mi sie wynajac
  • Odpowiedz
  • 0
@platkiowsiane: w takim razie internety kłamią :( gratuluję odwagi ja właśnie wybieram kraj, jeśli padnie na norwegie to będę mieć ok 15 miesięcy na naukę. Myślę że do podstawowego komunikowania się wystarczy :) dzięki za info ja mam 27 lat żonę i małe dziecko wiec koszty wyjazdu znacznie wyższe
  • Odpowiedz
@tsstolik:
Napisałem poradniki odnośnie nauki. Wklejam regularnie na wykop jak widzę, że ktoś się zabiera za norweski.

ctrl +c, ctrl +v ( ͡° ͜ʖ ͡°)

"Tutaj napisałem komentarz odnośnie nauki norweskiego dla początkujących raczej, pobieżny po polsku (oferta z niego jest aktualna) - http://www.wykop.pl/wpis/9870518/#comment-27698340

A tutaj tutorial z reddita, dokładniejszy i skupia się trochę bardziej na zaawansowanych osobach, po angielsku - http://www.reddit.com/r/norsk/related/2r0smz/my_learning_method_how_did_i_learn_norwegian/ "
  • Odpowiedz
@tsstolik: ty nie planuj może wyjazdu w ciemno z rodziną tylko sam przyjedź, popracuj z 3miesiące a najlepiej pół roku i jak będzie ok to dopiero rodzinę ściągnij. Po pół roku masz w razie pewnej pracy jakieś szanse na socjal/kurs dla kobity... Po drugie jak zaczniesz prace dajmy na to 1 maja, to w większości zakładów kase dostajesz 20 czerwca... Wyżyj 1,5 miesiąca z rodziną z zaliczek.. :/.... Nie poznałem jeszcze
  • Odpowiedz
@tsstolik: odnośnie przedszkola dla malucha... Wnioski do końca lutego jak dobrze pamiętam trzeba było składać. Nie wiem jak na północy ale w Oslo i Bærum jest ciężko później coś załatwić czy przwnieść.
  • Odpowiedz
  • 0
@adicur: oczywiście nie sprecyzowalem, najpierw przyjadę sam na minimum 2 -3 miesiące wariantem nie jestem. Podchodzę do sprawy na zimno dokładnie i racjonalnie bo nie interesuje mnie praca na krótko. Chce gdzieś wyjechać na stałe :) jak się uda to spróbuję jechać na prace sezonowe ustawione z polski a potem zostać
  • Odpowiedz
  • 0
@adicur: taki tam popyt na kierowców? Ze zwykłym dostawczakiem do 3.5t mam duże doświadczenie ale to pewnie takich jest na pęczki. Dzięki za pomoc
  • Odpowiedz
@tsstolik: Tak... w okolicach Oslo dość łatwo się dostać na ciężarówkę.. na autobus też nie jest źle i są niezłe przywileje. na dostawczaka to głównie piekarnia ale tam obsada rodziny mafia i wyzysk ;)
  • Odpowiedz