Wpis z mikrobloga

Czy ktoś może mi jedną kwestię wyjaśnić na poniżej opisanym przykładzie? Niżej szczegóły.
Na chwilę obecną na pendrive mam linux LiveCD (TAILS). Czy wersja LiveCD na pendrive wystarczy, aby zapamiętał on swoje ustawienia na pendriverze? Czy jest konieczna pełna instalacja systemu na pendrive? Jednocześnie nie chcę nadpisać MBR i bootloader, aby nie zainstalował się grub. Chcę po prostu go bootować z pendrive.
#linux #tails #grub #pytanie #wykop #pomoc
  • 12
Czy wersja LiveCD na pendrive wystarczy, aby zapamiętał on swoje ustawienia na pendriverze?


@flagam: Jak nie jest do tego specjalnie przystosowana to nie.
Dystrybucje takie jak Puppy albo Knopixx to potrafia.

Poza tym jak chcesz bootowac linuxa bez Bootloadera?
@flagam: Nie potrzebujesz ruszac MBR na dysku twardym na ktorym jest windows. Natomiast na pendrive MUSI byc bootloader zeby zaciagna system, a wyborem nosnika do bootowania najczesciej zajmuje sie BIOS albo uzytkownik przez jakis klawisz funkcyjny.

Ogolnie zainstaluj TAILS na pendrive, razem z bootloaderem tylko zwroc uwage na oznaczenia dyskow zeby problemu nie bylo (poznasz je po wielkosci)
@Handy: mam go zainstalowanego za pomocą aplikacji Universal USB installer. Czy to wystarczy. Po ustawieniu odpowiedniej kolejności bootowania uruchamia mi się z USB gdy podczas startu komputera nacisnę spacje. Pojawia się wtedy Menu TAILS i tam mam do wyboru dwie opcje live z środowiskiem graficznym i live z samą konsolą. Czy po włączeniu wersji graficznej mam zalogować się jako admin, aby zapamiętał ustawienia?
@flagam: Wersja live to jest tak jakby wersja "testowa" systemu (albo narzedziowa jak system padnie) Przystosowanie wersji live do zapamietywania ustawien jest ciezkie i wymaga ingerencji w system.

Wybierajac wesje live z trybem graficznym bedziesz zwyklym urzytkownikiem na systemie wygladajacym tak, jak zaraz po instalacji - i zadne ustawienia nie beda zapamietane. Chcac byc rootem to w terminalu wydajesz polecenie sudo su i zaloguje cie automatycznie.
Nigdy nie korzystalem z TAILSa