Wpis z mikrobloga

Czas napisać jakiś pierwszy sensowny wpis na Mirko! Kiedy zobaczyłem ten wpis zainspirowało mnie to do napisania krótkiej historii dworca kolejowego w moim pięknym mieście Grudziądz.

Dawno dawno temu byliśmy pod niemiecką okupacją przez 123 lata i funkcjonowaliśmy jako Graudenz. Mieliśmy piękny dworzec (pierwsze dwa zdjęcia). Oddany do użytku w 1900 roku pod władaniem Wschodnich Kolei Niemieckich i Kolei Pruskich. W 1920 roku moje miasto wróciło do Polski, a stacja pod opiekę świeżo utworzonych Polskich Kolei Państwowych. 1 września 1939 roku przejęły ją Koleje Rzeszy Niemiec. Parowozy zostały wywiezione do ZSRR, jedna parowozownia zbombardowana, druga zaminowana, a sama stacja zniszczona w 70% (trzecie zdjęcie).

Teraz zaczyna się najlepsze. Zamiast budynek odbudować, to zburzono go do końca i w 1960 roku zaczęto prace nad nowym cudem architektury (kolejne zdjęcia). W późniejszych latach zaczął wyglądać tylko gorzej i gorzej. Kilka lat temu wyrosła na nim również pasożytnicza Biedronka. Kiedy zobaczyłem pierwszy raz na zdjęciach jak to wyglądało kiedyś to się załamałem...

#grudziadz #architektura ##!$%@? #historia #ciekawostkihistoryczne #kolej
Pobierz gitasek - Czas napisać jakiś pierwszy sensowny wpis na Mirko! Kiedy zobaczyłem ten wp...
źródło: comment_5RY9NuKOm3O2NceO8p0x4up9QqMHL66C.jpg
  • 39
Teraz zaczyna się najlepsze. Zamiast budynek odbudować, to zburzono go do końca i w 1960 roku zaczęto prace nad nowym cudem architektury (kolejne zdjęcia).


@gitasek: Czemu się dziwisz cumplu? Wtedy nie bawiono się w odbudowywanie starych zabytków (oprócz najważniejszych, no i starych miast w Warszawie, Gdańsku itd.) tylko budowano nowe na starym. Poza tym, budowano zgodnie z obowiązującym wówczas stylem modernistycznym. W Szczecinie też pokaleczyli dworzec główny po wojnie (chociaż nawet
Teraz zaczyna się najlepsze. Zamiast budynek odbudować, to zburzono go do końca i w 1960 roku zaczęto prace nad nowym cudem architektury


@gitasek: historia lubi się powtarzać, znów maja zburzyć przecież i wybudować nowy (ponoć to tańsze rozwiązanie niż modernizacja)