Wpis z mikrobloga

Sami decydujecie czy chcecie więcej. Rozmawiam ze swoim przyjacielem Jemeńczykiem.

#jemen #geopolityka #wojna

Piotr
się #!$%@?ło...

boje sie ze najwiekszym wygranem tej wojny bedzie alkaida... pogina ludzie, zradykalizuja sie i sunnici zaczna przechodzic na strone ekstremistow.

Ammar
napewno niektorzy tak zrobia, ludzie z pustyni juz zaczeli ze dwa lata temu bo amerykanie zabijali im rodziny dronami a rzad mial ich w dupie
ale tu nie chodzi o religijne podzialy... media lubia robic taka szopke
przed 1967 w Jemenie byl imam tak jakby krol... potem byla rewolucja
a Houthi teraz robi sie na nowego imama
ludzie nie chca monarchii, w Jemenie nie bylo podzialow na sunnitow i szyitow... nigdy o czyms takim nie slyszalem... byli tylko zwolennicy republiki jemenskiej i zwolennicy imama... to jednej i po drugiej byli i sunnici i szyici

Piotr
czyli Houthi odwoluja sie do tradycji sprzed rewolucji kiedy panowala monarchia

Ammar
tak
w organizacji AnsarAllah (ta ktora stworzyl Houthi) sa obecnie nie tylko zwolennicy Houthiego ale tez i zwyczajni ludzie ktorzy chca powrotu monarchii
ktorzy nie lubia obecnego prezydenta
ale tacy ktorzy chca powrotu dyktatora Saleha

Piotr
Saleh to ten sprzed w ogole arabskiej wiosny?

Ammar
wszyscy Ci zjednoczyli sie przeciwko Hadiemu
tak
jesliby obalili caly rzad i dostali wladze to pewnie zaczeliby sie wtedy lac zwolennicy Houthiego i zwolennicy Saleha

Piotr Ryczek
czy podczas dyktatury Saleha ktora strona byla uprzywilejowana?

Ammar
a teraz wrog jest jeden
Saleh zabil ojca Houthiego, zabijal ich w miescie Saada
teraz Saleh wspolpracuje z Houthim zeby obalic obecny rzad

Piotr
zwolennicy Saleha i Houthi to w wiekszosci Szyici?
czy tam mozna jakos wyraznie wyroznic Zaidów?

Ammar
Houthiego to Zaidi
w jemenie nie ma szyitow

Piotr
(kiedy o tym pisalismy ze wiki podaje Zaidów jako Szyitów bliskich Sunnizmowi)

Ammar
a zwolennicy Saleha sa rozni i sunnici i szyici... ten kto mial za jego czasow przywileje teraz chce jego powrotu
a tak wlasciwie zeby syn Saleha zostal prezydentem bo sam Saleh nie ma szans na stolek
  • 5
@PatologiiZew: Wg mnie bardziej Polak (urodził się i pierwsze kilkanaście lat żył w Polsce, potem przeprowadził się do Jemenu na czas szkoły gimnazjum/średniej i teraz na studiach w Niemczech). Ale to się przenika. Na pewno myśli wartościami europejskimi.

Jak będzie dobry odzew i zainteresowanie pociągne też temat płd Jemenu (w sensie ja i tak z nim o tym gadałem i będę gadał ale chodzi o upublicznianie). Dla 3 osób na krzyż
@PatologiiZew: Ale żeby nie było. Ruch płd Jemenu jest obecnie za słaby. Masz:
- Al Kaidę (Sunnici)
- Siły wierne obecnemu rządowi Hadiego (głównie Sunnici)
- Houthi (Zajdowie) i zwolennicy Saleha (byłego dyktatora) (mieszanka)

Saleh swego czasu mordował Houthi więc ten sojusz jest kruchy i raczej pewny jest konflikt między nimi po zwycięstwie.

Jak widzisz Ruch Płd Jemenu na ten moment nie ma siły przebicia.
@PatologiiZew: A co on sam myśli nie odpowiedziałem. Raczej negatywnie. Południowy Jemen to była radziecka satelita, wychowani na socjalu, chorym systemie. Mentalność "daj daj daj". Myślą, że jak odłączą się od Jemenu to nagle będzie cudownie i wspaniale.