Wpis z mikrobloga

Phobos - większy z dwóch księżyców Marsa (zdjęcie wykonane w trakcie bezzałogowej misji Mars Express).

Kilka ciekawostek:

- Będąc na powierzchni Marsa obserwowalibyśmy wschód i zachód Phobosa dwa razy dziennie (jego podróż po niebie trwa 4h15min i ma miejsce dwa razy w ciągu dnia). Co ciekawe wschodzi on na zachodzie, a zachodzi na wschodzie.
- Promień orbity Phobosa stale zmniejsza się pod wpływem sił pływowych o około 1,8m /100lat. Za około 50 mln lat czeka go tragiczny koniec (prawdopodobnie zostanie rozerwany przez siły grawitacyjne jego planety lub zwyczajnie uderzy w powierzchnię Marsa).
- Elipsoidalny kształt Phobosa powoduje różnicę w działającej na nim sile ciężkości (w zależności od miejsca pomiaru) nawet o 210%.
- W ciągu marsjańskiego roku (687 dni ziemskich) dochodzi do koło 1300 zaćmień Phobosa.
- Tutaj pierścieniowe zaćmienie Słońca na Marsie (w roli głównej oczywiście Phobos)
- Powierzchnię Phobosa pokrywa około metrowej grubości warstwa pyłu podobna do tej z naszego Księżyca.
- Phobos uważany jest za asteroidę przechwyconą przez marsjańską grawitację.
- Największy krater na Phobosie to Stickney. Ma średnicę 9km a jego nazwa pochodzi od żony odkrywcy księżyca Asapha Halla. Tutaj obraz wykonany przez Mars Reconnaissance Orbiter.

#phobos #mars #astronomia #mirkokosmos #ciekawostki
Nedved - Phobos - większy z dwóch księżyców Marsa (zdjęcie wykonane w trakcie bezzało...

źródło: comment_rsOzkT8hizj5MLEQl4SnfLtktdXj11Mt.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
Promień orbity Phobosa stale zmniejsza się pod wpływem sił pływowych o około 1,8m /100lat.


@Nedved: Czy na pewno chodzi tu o siłę pływową, która występuje jako siła rozciągająca pod wpływem grawitacji, czy może efekt zmiany orbity jest wywołany bezpośrednio przez samą siłą grawitacji?
  • Odpowiedz
@flager: We wszystkich miejscach gdzie czytałem o tym księżycu wspominano właśnie o sile pływowej. Co ciekaw (a czego nie dopisałem) rozpad Phobosa spowoduje powstanie pierścienia wokół Marsa ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Nedved: Możesz podać jakieś linki gdzie to czytałeś? Bo wg mnie siła pływowa jest siłą wew. i raczej nie może wpływać na zmianę położenia całego ciała. Oczywiście mogę się mylić.
  • Odpowiedz
@flager: Jasne. Już śpieszę ze źródłem ( ͡ ͜ʖ ͡)

Phobos, for example, orbits very close to Mars and is slowly spiraling in to Mars because of tidal forces.


klik
  • Odpowiedz
efekt zmiany orbity jest wywołany bezpośrednio przez samą siłą grawitacji?


@flager:
Sama grawitacja nie może zmienić tak orbity. Jeżeli księżyc opada na planetę, to znaczy że zwalnia. raczej nie hamuje w atmosferze bo jest daleko i atmosfera na Marsie
  • Odpowiedz
Co ciekaw (a czego nie dopisałem) rozpad Phobosa spowoduje powstanie pierścienia wokół Marsa ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Nedved: właśnie, wyjaśni mi ktoś o co chodzi z tym rozrywaniem przez siły pływowe? Rozumiem gdy chodzi o bezpośrednią bliskość bardzo masywnego obiektu, co sprawia że na skrajnie oddalone od siebie elementy ciała działa znacząco różna siła grawitacji. Tutaj chyba takiego przypadku nie mamy - Mars ma dosyć małą
  • Odpowiedz
a i odległości są spore...


@enron: Właśnie że te odległości to takie spore nie są.
średnia orbita Fobos (czy Phobos) to 9 375 km przy średnicy Marsa 6 804 km.

szybko przekalkulowałem w excelu grawitacje działającą na początek księżyca i na koniec (zaledwie 20km dalej) i różnica wychodzi 4,3*10^18 N ( albo połowa z tego, bo założyłem całość masy w
  • Odpowiedz
@dr__slim: Tak właściwie o przyspieszeniu pływowym mógłbyś nawet zrobić wpis, chyba niewiele osób ma pojęcie, że stosunek prędkości obiegu satelity do prędkości rotacji większego ciała ma takie znaczenie.
  • Odpowiedz