Wpis z mikrobloga

#wojsko #wojskopolskie #mon #polska #truestory

Byłem dzisiaj w swoim WKU dowiedzieć się odnośnie tych słynnych nowych szkoleń dla cywilów. Chciałem iść ale widzę że ta cała głośna akcja szkolenia cywili to pic na wodę.

Ale po kolei. Po krótkiej rozmowie z ochroniarzem i wydaniem przepustki na obiekt, zostałem zaprowadzony do pokoju gdzie podobno miały odbywać się zapisy do służby. Po zweryfikowaniu że ja to ja i sprawdzeniu mojej kategorii wojskowej zaczęliśmy sobie rozmawiać na interesujący mnie temat.

Generalnie pani powiedziała mi, że z jej punktu widzenia nic się nie zmieniło i że jeśli chcę, to mogę iść do służby przygotowawczej bo nie odbyłem szkolenia wojskowego (ale nie na oficera bo jestem inżynierem a nie magistrem). Powiedziałem więc, że z tego co wiem to w innych miastach też nie wiedzą za bardzo o tych szkoleniach więc wyjaśniłem że to szkolenie dla cywili i że jest to podobno na trochę innych zasadach. No i pani była przygotowana bo miała wydrukowany artykuł z jakiejś strony internetowej na temat tych szkoleń i stwierdziła, że po przeczytaniu go to ona nie wnioskuje żeby to były jakieś nowe szkolenia, tylko jest to kontynuacja normalnych szkoleń dla ochotników prowadzona od roku 2010. Niemniej jednak spisała moje dane i powiedziała, że gdyby coś się zmieniło to mnie poinformuje ale na dzień dzisiejszy nie ma żadnych zmian w trybie szkoleń. Co więcej, nawet gdybym chciał odbyć służbę przygotowawczą już dzisiaj (tą pierwotną formę) to nie za bardzo da radę bo są 3 tury w roku i na tą już nie ma wolnych miejsc. Ale zawsze mogę złożyć podanie o takie szkolenie (mówimy ciągle o trybie pierwotnym a nie żadnym nowym) i czekać.

A więc podsumowując, tak szumnie zapowiadana akcja szkoleń dla cywilów to bzdura (nie wiem czy to wina nieogarniętych pismaków, czy to MON wprowadziło zamęt a może sam minister Siemoniak zapowiedział coś czego nie ma - i skłaniam się ku 3 możliwości, bo sam słyszałem wywiady z panem ministrem i jak dla mnie była jasne że będzie jakaś nowa forma przeszkolenia).
Jeśli nigdy nie byłeś w wojsku i chcesz się przeszkolić to normalnie idziesz na służbę przygotowawczą zgodnie z linkiem (klik) lub innymi stronami MON.
  • 5
@Sir_Well_Endowed: Ale właśnie nie. Rozmawiałem o tym z tą panią i ona stwierdziła że nie ma żadnego badania zainteresowania. Nie zmienia się kompletnie nic w szkoleniach. Te szkolenia tygodniowe/weekendowe są tylko dla ludzi którzy już przeszli szkolenie podstawowe (patrz strony MON-u).
@janek_kos: Troche WTF. Probowales sie dowiadywać czegos wyżej? Tzn. moze napisz do jakiegoś biura prasowego?
Z drugiej strony to by tłumaczyło, dlaczego nigdzie nie bylo żadnego programu tych szkoleń ani żadnej informacji poza datą:/
@janek_kos: Jak na moje to Siemionak klepnął pomysł i zapomniał, że trzeba go jakoś wdrożyć. Ale powoli docierają nowe wytyczne do poszczególnych WKU. Na stronie mojego WKU dopiero dziś się pokazała wzmianka o szkoleniach dla ochotników i jest to tylko link do artykułu z MON. Pewnie ogarnięcie sytuacji zajmie im z miesiąc czasu i od kwietnia - maja zacznie wszystko hulać. Swoją drogą to weekendowe szkolenia pewnie będą robić tylko letnią