Wpis z mikrobloga

Dlaczego #4konserwy tak buldupią na każde wspomnienie o "nazistowskich obozach" ( bo wiadomo ze reakcja na "polskie" powinna być zdecydowana, popieram) ? Daleko mi do #neuropa ale chyba nie karzecie wszędzie podać ze były Niemieckie?

Chyba mamy jakiś kompleks mniejszości ze krzyczymy

HURR DURRR one były Niemieckie nie Nazistowskie!

zmienić na Niemieckie!


Te i inne komentarze mozna znaleźć pod każdym wykopem dotyczącym "polskich obozów" lub gdy zmienią, ale na "nazistowski" a nie "Niemiecki"
A wiecie ze na KAZDNYM pomniku/tablicy upamietajacej ofiary drugiej wojny światowej nie znajdziemy wzmianki o NIEMCACH a o Hitlerowcach lub Nazistach np. Hitlerowski okupant zamordował itp.

Pomniki wam juz nie przeszkadzają? Czy moze chcecie zmieniać to tez? Bo o juz zakrawa na kuriozum, gdy zamiast nazistowskie musza pisać niemieckie bo jakaś grupa #gimbopatriotyzm ma bol dupki.

#pytanie #historia #oswiadczenie
  • 10
@erbo: serio pytam. Kuriozalnym jest rządanie zastąpienia Nazistowski lub Hitlerowski przez Niemiecki. Ale jeśli nazywany jest Polskim, to powinno sie to spotkać z ostrą krytyką + pozwami dla tego kto to napisał.
@zouzosi: Przede wszystkim dlatego używa się hitlerowski i nazistowski, bo jest to dużo bardziej precyzyjne określenie. Poza wskazaniem na niemieckość (no bo jakim niby krajem rządził Hitler i naziści) precyzyjnie ogranicza krąg czasowy. Do tego uwzględnia cudzoziemskie jednostki, jak na przykład Askarysów, albo Własowców. Przypominam, że jednym z pacyfikatorów Powstania Warszawskiego był Rosjanin - Bronisław Kamiński.

Pacyfikacja Getta nie jest zbrodnią li tylko niemiecką. Wyjątkowym okrucieństwem wykazywali się Łotysze (właśnie ich
@Aleksander_Newski: To zabawne, bo widzisz. Słynne tablice Tchorka, które były przejawem polityki historycznej PRL używały na ogół właśnie pojęcia "hitlerowski" http://pl.wikipedia.org/wiki/Tablice_pami%C4%85tkowe_Tchorka_w_Warszawie#mediaviewer/File:Mauzoleum_Walki_i_Meczenstwa_20080720_02.JPG

Stawiali je Niemcy Zachodnie, żeby zrzucić z siebie odpowiedzialność czy jak? Mój dziadek, który był robotnikiem przymusowym, a sporo jego krewnych zginęło w Rosji po wcieleniu do Wehrmachtu też mówi głównie - hitlerowcy, albo naziści. Powiesz mi, że działa on na dyktando polityki historycznej RFN?

Ja tam bólu dupy o