Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do mirasów znających się na #rower, #szosa. Mam 170 cm wzrostu, czy ten rower się nada jeszcze pod mój wzrost, czy jednak będzie za mały oraz jakie są konsekwencje posiadania za małej ramy. Nigdy nie jeździłem na szosie i chciałbym spróbować tego sportu, bo treking się trochę przejadł.
  • 18
@FatAlbert: za mały nie, to na pewno. Jeśli jeździć na źle dobranym rowerze, to lepiej za mały niż za duży (chociaż wiadomo, że najlepiej mieć dobrze dobrany). Za mała rama... Przy krótkiej sztycy bolą kolana, ewentualnie możesz być mniej aerodynamiczny, bo bardziej wyprostowany. Zawsze możesz przeciwdziałać krótkiej ramie za pomocą mostka.

Edit: jako przykład mogę ci podać siebie - 182cm wzrostu i jeżdżę na ramie 52cm.
@FatAlbert: kanta za taki stary szajs? Ja mam 53 rame i jest mi za duza na moj wzrost 171cm, 52 bylaby idealna. Lepiej miec rame mniejsza o rozmiar niz wieksza, mniejsza mozna wyciagnac mostkiem, sztyca lub samym barankiem. Wiekszej ramy nie skrocisz.
@Misq: @Pan_Slon: @dzangyl: Dzięki za cenne rady, Nie bardzo mogę znaleźć jakiś sprzęt pod mój wzrost w takiej cenie i w mojej okolicy (Dolny Śląsk). Słabo się znam, dlatego pytam. Ten trek wydawał mi się dość solidny i zadbany. Może możecie mi coś polecić?
@FatAlbert: też szukałem wiosną ubiegłego roku szosy pod mój wzrost (172) i nie było łatwo, także znam twój ból. Niemniej udało mi się znaleźć coś fajnego, krossa z 2009 na tiagrze, jedynie korba była do wymiany, dałem ~1100. Nie ograniczaj się do swojej okolicy, mi rower (Kraków) przyszedł kurierem (koszt 40 złotych) z Podkarpacia :)
@Misq: Po 10.02 mógłbym dać 1200, ale nie wiem czy nie przesadzam bo jak pisałem na szosie nie jeździłem. 4 lata na trekingu po 4-6k km rocznie i chciałbym spróbować czegoś nowego.
@FatAlbert: droższa najczęściej oznacza wygodniejszą, bo będzie lepsza geometria i tłumienie wibracji. Takie rzeczy mają znaczenie przy dłuższych jazdach. Próbowałeś jeździć na szosowce? Niektórym ta niższa pozycja nie pasuje i wracają do starych rowerów (mam przykład w postaci mojego taty).
nie próbowałem i myślę, że jak bym spróbował to by mi nie szło, bo długo się ze wszystkim oswajam. Ale jestem przekonany, że bym się przyzwyczaił.
@FatAlbert: wygląda fajnie, chociaż zapewne będą niedługo potrzebne podstawowe zmiany (kaseta, łańcuch etc). Dziwne połączenie z karbonem (sztyca i korba, a widelec alu?), poza tym stare, 7-rzędowe, 105 nie dają zbyt wiele możliwości manewrów.
@Misq: @proweniencja: @FatAlbert: Nie wiem co Wy mierzycie, ale ramy macie nie pod swój naturalny rozmiar.
182 cm to rama 56-58 (chyba że 52 ze względu na sztywność, ale sens to ma się jak tylko ściga.)
174 cm to rama 52 com - sam mam 173 cm i rama 52 przełajowa, miałem szosową 54,5 i była zdecydowanie za długa musiałem mostek 80 wkładać.

Rama 50 będzie ok pod Twój
@ElCidX: nawet nie wiem jaki mam mostek, nie sprawdzałem. Właśnie sam byłem zaskoczony z pozycją, nie jest zbyt wyprostowana, a przynajmniej ręce nie są wyciągnięte mocno do przodu. No i na lemondce jest lepiej, lepszy kąt w lokciach trzymam.