Wpis z mikrobloga

@efez0: dzieki! Obejrze jak wroce do domu. Zawsze rozumialem czasoprzestrzen jako złożenie czasu i przestrzeni wynikające ze skończonej prędkości światła. Obserwatorzy w rożnych punktach dostrzegają rożne zdarzenia w innych momentach przez co ich skala czasu jest różna. Ale ostatnio znow zacząłem czytac "krótka historie czasu" i jednak chyba bylem w błędzie. Zastanawiam sie czemu akurat zmiana prędkości zmienia upływ czasu obserwatora.
@Aleksander_Newski: Są dwa efekty wpływające na upływ czasu. Taki który wynika z przyspieszenia/grawitacji (opisany w ogólnej teorii względności) i taki który wynika z samego względnego ruchu (opisany w szczególnej teorii względności). Wszystkie przytoczone wyżej odpowiedzi dotyczą tylko tego drugiego efektu. Poza tym - tu mogę się mylić - wydaje mi się, że jest na odwrót. W układzie, który względem nas się porusza czas płynie wolniej podobnie w układzie, który przyspiesza.
@Aleksander_Newski: Niestety gdziekolwiek ktoś coś mówi/pisze o dylatacji czasu, to dotyczy to jedynie szczególnej teorii względności i ten kawałek wiedzy chyba dość dobrze opanowałem. Na temat ogólnej teorii względności wiem niewiele.

Jedyne co wiem na ten temat to to, że nie da się fizycznie odróżnić układu, który przyspiesza od układu w którym działa grawitacja. Jak również to, że w polu grawitacyjnym czas płynie wolniej.
@Aleksander_Newski: Jeśli chodzi o paradoks bliźniąt to trzeba rozumieć skąd tutaj w ogóle słowo 'paradoks'. To słowo nie dotyczy samego faktu, że po prostu jeden z bliźniąt będzie młodszy. A tego, że biorąc pod uwagę jedynie szczególną teorię względności dochodzi się do sprzeczności. W układzie związanym z bliźniakiem na ziemi bliźniak w rakiecie się porusza i to dla niego czas płynie "łaskawiej". Jednak w układzie związanym z bliźniakiem w rakiecie to