Wpis z mikrobloga

Co we wszechświecie jest średniej wielkości, biorąc pod uwagę największe i najmniejsze obiekty, jakie w nim występują?

Największym obiektem we wszechświecie jest sam wszechświat; najmniejszą odległością, która ma sens fizyczny - długość Plancka. Obserwowalny wszechświat ma ok. 10^61 długości Plancka. Uśredniając te dwie wielkości otrzymujemy coś, co ma pomiędzy 10^30 a 10^31 długości Plancka - czyli obiekt mający od ok. 0,1 do 1 mm.

To rząd wielkości pomiędzy średnicą kropelki mgły a ludzkiego włosa. Nieco większy niż czerwona krwinka, nieco mniejszy niż mrówka.
Za reprezentanta "obiektu średniej wielkości" można więc uznać pantofelka, który ma ok. 0,3 mm długości.

Źródło.
#ciekawostki #fizyka
Pobierz critical_number - Co we wszechświecie jest średniej wielkości, biorąc pod uwagę najwi...
źródło: comment_QrvF1dE34bbxnk2kB7rvBpZpye5efWeL.jpg
  • 17
@critical_number: To jest jedynie skala ludzka. Wszechświat jest nieskończenie wielki z jednej strony, a z drugiej strony nie jesteśmy jedynie w stanie zaobserwować, doświadczyć lub obliczyć tego, co się dzieje poniżej wielkości Plancka. Nie oznacza to, że dalej nic się nie ciągnie (że poniżej wielkości Plancka nie kryją się inne wszechświaty, a wszechświat, który znamy jest jedynie cząstką większych obiektów).
@critical_number:

Obserwowalny wszechświat ma ok. 10^61 długości Plancka.

10^30 a 10^31 długości Plancka - czyli obiekt mający od ok. 0,1 do 1 mm.

Uwielbiam wielkości podawane za pomocą potęg, bardzo łatwo przeszacować lub nie doszacować ich rzeczywistą wielkość. Jest w tym pewne piękno.
Tak jak z liczbą googolplex 10^10^100, której prawdopodobnie nie da się zapisać za pomocą jedynki i zer. Ponieważ wielkość ta jest większa niż liczba atomów we wszechświecie.
@critical_number: > Największym obiektem we wszechświecie jest sam wszechświat; najmniejszą odległością, która ma sens fizyczny - długość Plancka. Obserwowalny wszechświat ma ok. 10^61 długości Plancka. Uśredniając te dwie wielkości otrzymujemy coś, co ma pomiędzy 10^30 a 10^31 długości Plancka - czyli obiekt mający od ok. 0,1 do 1 mm.

Przepraszam ale jak to jest uśrednione?
@critical_number:

Mimo wszystko szacowanie za pomocą tych liczb się przydaje,

Teraz sobie zdałem o co Ci chodzi. Niejasno się wyraziłem. Pisząc:

Uwielbiam wielkości podawane za pomocą potęg, bardzo łatwo przeszacować lub nie doszacować ich rzeczywistą wielkość.

nie miałem na myśli, że sama wartość podana tym systemem jest błędna w wyniku estymacji, chodziło mi raczej o to, że ten zapis jest bardzo nieintuicyjny na 1. rzut oka. Widząc liczbę zapisaną jako potęga,
@976497: czyli jeśli poniżej wielkości plancka są inne wszeschswiaty to ich musi być gigantyczna ilość żeby pokryć całą przestrzeń, to znaczy że my możemy się składać z innych nieskończenie malych wszechswiatów, a jednocześnie my jesteśmy dla innego wszechświata nieskończenie małą częścia ich wszechświata.

#rozwazanianabani