Wpis z mikrobloga

Obserwatorium dynamiki słońca obserwuje intensywną pogodę

Zdjęcie przedstawia aktywny region słońca emitujący średni rozbłysk słoneczny, o maksymalny zasięgu o 4:47 czasu wschodniego dnia 5 listopada 2014 roku. To zdjęcie zostało uchwycone przez satelitę NASA zwanego Obserwatorium dynamiki słońca w świetle ultrafioletowym i wyrażone w czerwieni i złocie.

Rozbłyski słoneczne są potężnymi wybuchami radiacyjnymi. Szkodliwe promieniowanie z rozbłysku nie może zaszkodzić życiu na ziemi, ponieważ nie może przebić ziemskiej atmosfery. Jednak, wyjątkowo silna radiacja może zakłócić działanie urządzeń w wyższych warstwach atmosfery, gdzie działają satelity GPS i inne satelity komunikacyjne.

Ten rozbłysk klasyfikowany jest jako rozbłysk klasy M7.9. Klasa rozbłysków M ma siłę maksymalnie jednej dziesiątej rozbłysków klasy X. Numer pojawiający się obok litery oznaczającej klasę rozbłysku dostarcza informację na temat jego siły. M2 ma siłę dwukrotnie większą niż M1, a M3 trzykrotnie, etc.

W jednym z ostatnich wpisów pojawiło się już zdjęcie z Obserwatorium dynamiki słońca. W najbliższym czasie nie będę już umieszczał historycznych wpisów związanym z tym satelitą. Chciałbym wam jednak pokazać kilka innych zdjęć jakie zostały zrobione przy jego pomocy:
22 grudnia 2014 r.
22 listopada 2014 r., jak zostało zrobione to zdjęcie
19 grudnia 2014 r.
22 stycznia 2014 r.
I polecam samemu poszukać zdjęć zrobionych przez tego satelitę, wiele z nich można znaleźć tutaj.

#zdjeciednianasa #mirkokosmos #kosmosboners #zdjecia

Zapraszam do obserwowania tagu #zdjeciednianasa, gdzie co jakiś czas będą się pojawiały tłumaczenia z blogu NASA z wybranymi zdjęciami dnia. Z powodu braku dzisiejszego zdjęcia, poniższe pochodzi z 07 listopada 2014 r.
Pobierz r.....7 - Obserwatorium dynamiki słońca obserwuje intensywną pogodę

Zdjęcie przeds...
źródło: comment_jClhflnPM4LUI7zF3D25algvmwTdOGt8.jpg
  • 8
@ryo1987: Świetny wpis, jestem amatorem kosmosu i chętnie chłonę taką wiedzę. Wytłumacz mi tylko, czemu winna jest różnica kolorów na zdjęciach? To kwestia nałożonych filtrów na zdjęcie?
@zbii777: Odpowiem szczerze, że nie wiem.
Po małych poszukiwanaich dowiedziałem się, że satelita posiada zainstalowane cztery kamery, mają one możliwość pracy na dziesięciu kanałach (inne spectrum) i to własnie z tych różnych kanałów pochodzę różnokolorowe zdjęcia. Zrobię małe poszukiwania i dowiem się czemu akurat takie kolory zostały wybrane
@ryo1987: Z tym, że nie mogą zaszkodzić nam na Ziemi to trochę nieprawda.

Najbardziej intensywne, ale stosunkowo rzadko rejestrowane, zaburzenia pola magnetycznego, powodują indukowanie się w długich liniach przesyłowych nawet bardzo dużych napięć, które mogą powodować uszkodzenia transformatorów, jak np. w marcu 1989 roku, jeżeli te urządzenia nie zostaną wcześniej wyłączone.


Ale ogólnie na plus!