Wpis z mikrobloga

Witam,

Dzisiaj słów kilka o Mapie Lubinusa / Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego.

Powstała na zamówienie księcia Filipa II Pomorskiego. Wykonał ją Eilhard Lubinus, wybitny ówczesny kartograf, który miał na koncie już jedno zlecenie książęce - mapę Rugii. Mapa powstawała przez 8 lat(książę niestety nie doczekał się jej wydania). Lubinus zjeździł Pomorze od Strzałowa(Straslund), aż po Słupsk.

Mapa jak na XVIII standardy wykonana jest z ogromną starannością, oddaje topografię terenu i położenie miast, miasteczek, wsi i wiosek. Warto przypomnieć, że wszystko zostało wykonane w lustrzanym odbiciu przez najsłynniejszego niderlandzkiego miedziorytnika Nicolasa Geilkerckiusa, a następnie wydana w najlepszej oficynie w Amsterdamie(książę sypnął kasą) Mapa składa się z 12 osobnych arkuszy miedzianych, które po połączeniu dają pełną mapę.

Oryginalność i wyjątkowość mapy potwierdza jej bogactwo zdobień, a także dodatkowe elementy:
1. Drzewo genealogiczne Gryfitów.
2. Wizerunki książąt, wraz z wizerunkiem fundatora mapy - Filipa II Pomorskiego.
3. Łaciński opis Pomorza.
4. Herby szlachty pomorskiej dookoła całej mapy. Część pól zawiera tylko nazwę rodu bez
herbu. Wynika to stąd, że Lubinus wysyłał listy do każdego rodu z prośbą o opis heraldyczny ich herbu, część rodzin zwyczajnie go nie nadesłała.
5. Panoramy większych miast pomorskich jak: Szczecin, Stargard, Strzałów, Gryfia, Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Wołogoszcz.

Po lewej stronie przy opisie znajduje się wizerunek autora mapy, a po prawej stronie przy opisie pomorza, przedstawienie oficyny wydawniczej wraz z nazwiskiem i imieniem autora miedziorytu.

Wydanie papierowej wersji mapy na Pomorzu okazało się ogromnym problemem. Żadna papiernia nie była wstanie wykonać odpowiedniej jakości papieru, a także grubości. Książęca papiernia znajdująca się pod Szczecinem nie podołała zadaniu. Postanowiono skupować papier dobrej jakości na całym Pomorzu, a także części Brandenburgii. Ostatecznie udało się, a specjalnie do tego wykonana prasa wydała mapę w nakładzie nieprzekraczającym kilkudziesięciu sztuk.

Dziś nie posiadamy żadnej zachowanej miedzianej tablicy, prawdopodobnie w trakcie panowania Pruskiego na Pomorzu zostały przetopione na mosiężne działa.

Mapa w większej rozdzielczości, dodatkowe informacje

#szczecin #ksiestwopomorskie #pomorze #historia #kartografia
Pobierz SirWellEndowed - Witam,

Dzisiaj słów kilka o Mapie Lubinusa / Wielkiej Mapie Księs...
źródło: comment_MZWiUat93V56EJcJSwP0csXQacVwnR5B.jpg
  • 6