Wpis z mikrobloga

Zgodnie z zapowiedzią, zapraszam do wspólnej nauki #astronomia!

Na platformie e-learningowej Coursera rozpoczyna się kurs Kosmologii. Wykłady zamieszczane są online pod postacią 10-minutowych filmików pogrupowanych w rozdziały. Każdego tygodnia przerabiane są dwa pełne rozdziały.

Bezpośredni link: www.coursera.org/course/cosmo

Kurs w całości prowadzony jest w języku angielskim. Poziom zajęć jest akademicki. Co trzeba umieć, żeby sobie poradzić podczas kursu? Posilę się opisem ze strony kursu:

This class assumes at a minimum a prior knowledge of astronomy at a good mid-undergraduate level (e.g., “Astro 101” for science majors, not “Astro 1” for poets), knowledge of physics at a comparable level, and math at a level of calculus or higher. A substantive Wikipedia article is about at the right level.

Podczas kursu przerobione będą, między innymi, takie zagadnienia jak: wczesny Wszechświat (tuż po Wielkim Wybuchu), testy kosmologiczne, wielkoskalowa struktura Wszechświata, galaktyki: struktura i ich ewolucja, ewolucja Wszechświata, kwazary i galaktyki aktywne.

Kurs rozpoczyna się 6 stycznia, ale przystąpić do niego będzie można i później. Polecam zacząć "chodzić na zajęcia" już od pierwszego dnia, żeby materiał się zbyt nie nazbierał. Sam nie zajmuję się kosmologią, więc i ja skorzystam z dobroci kursu online. Ponieważ jednak miałem przez kilka lat kursy kosmologiczne (od strony aparatu matematycznego), będę mógł polecić kilka książek o różnym stopniu zaawansowania w języku polskim. Rzecz jasna, bardziej obszerna literatura jet w języku angielskim, ale ją znajdziecie na stronie kursu.

Książki dla początkujących:
- Frank Shu: "Gwiazdy, Galaktyki, Życie" (podobno dobra, ale tej akurat nie czytałem)
- Eugeniusz Rybka: "Astronomia ogólna" (jeśli ktoś jest w ogóle na bakier z astronomią)

Książki poziomu średniego:
- Michał Jaroszyński: "Galaktyki i budowa Wszechświata"
- Leszek Sokołowski: "Elementy kosmologii dla nauczycieli, studentów i dociekliwych uczniów" (!)

Książki poziomu wyższego:
- James Hartle: "Grawitacja"

Książki dla szaleńców:
- Leszek Sokołowski: "Elementy analizy tensorowej"

Wikipedia, w szczególności jej angielska wersja, będzie dobrym pomocnikiem.

Zapraszam do wspólnego poznawania kosmologii obserwacyjnej :). Pytania związane z wykładami, zadaniami, quizami oraz poruszanymi zagadnieniami oznaczamy tagiem #kosmokurs.

Osoby z Krakowa i okolic, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej z astronomii (też astronomii od kuchni) są mile widziane w Obserwatorium Krakowskim (trzeba się umówić lub przyjść na dzień otwarty - są co miesiąc).

Wideo-intro do kursu znajduje się pod tym linkiem

A na koniec spam tagami :) #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #kosmos #kosmologia
AlGanonim - Zgodnie z zapowiedzią, zapraszam do wspólnej nauki #astronomia!

Na pla...

źródło: comment_X4BKgS03vFjJM9oL8XRRgIt4nRHLVS9k.jpg

Pobierz
  • 19
@The_Kleks: Kursu nie trzeba kończyć, kurs można rozpocząć od pewnego momentu. Z tym, że jeśli się chce ogarnąć materiał i mieć jakieś zaświadczenie (nawet dla siebie samego), to należy terminowo wykonywać quizy. Ale poza tym to nic na siłę.

@pstjepan: Standardowe dni otwarte są raz w miesiącu, w piątek. Rozpoczynają się wykładem popularnym o 18:30, a potem... warunki dyktuje pogoda. W przypadku bezchmurnego nieba idziemy na teleskopy i wspólnie obserwujemy
@Czajna_Seczen: W Intro jest jakieś 2,5 godziny materiałów tygodniowo, do zaliczenia praca domowa w postaci dwóch quizów po około 10,12 pytań każdy (większość otwartych na obliczenie jakiejś wartości, przekształcanie wzorów, itp).