Wpis z mikrobloga

Ponieważ dzisiaj po raz kolejny cholery dostałem tłumacząc, że mój zawód to wcale nie jest #!$%@? się za grubą kasę tylko ciężki kawałek chleba natchnęła mnie wena edukacyjna ;)

Jacyś chętni na #ama z konsultantem SAP (MM i WMS)?

O firmie dla której pracuję wile nie powiem, bo pracujemy m.in. przy przemyśle obronnym w jednym z krajów i mamy całą książkę rzeczy o których nie mówimy, ale o pracy konsultanta jako takie chętnie opowiem.

#sap
  • 33
@dlugi: Materials Management, często WMS jest uznawany za część składową MM, ale u mnie nie ;)

@Felonious_Gru: Jedyny stempelek jaki przybijam to głową w klawiaturę, kiedy dostaję zgłoszenie problemu od użytkownika, dla którego przeczytanie BPD albo nawet prezentacji to za dużo i leci z radosną twórczością ;)
@dlugi: Nie mam i nie zamierzam robić, po prostu nie są mi potrzebne. Może mają jakąś wartość jeśli dopiero wchodzisz na rynek, doświadczeni konsultanci z referencjami i tak nie mogą się od headhunterów opędzić ;)

Nie chcę ich dewaluować, to są bardzo trudne egzaminy, ale doświadczenie w projektach > certyfikat.
@gonzox: Trafić do firmy która da Ci kontakt z żywym systemem, nawet niekoniecznie jako człowiek od SAP i chcieć. Ja zaczynałem jako planista produkcji. Jak już masz kontakt to uczyć się, ćwiczyć, męczyć dupę firmowym konsultantom pchać się oknami do pomocy przy projektach, testach i innych atrakcjach, które 99% end userów ma w głębokim poważaniu. Jeśli firma jest sensowna, ktoś to w końcu zauważy i pozwoli się wykazać, jeśli nie ...
@Usurper: jak AMA to tez zapytam: czy uważasz, że praca konsultant to dobry początek drogi do programisty? Jak dużo uwagi jako konsultant poświęca się na kodowanie/czytanie kodu? Czy uważasz, że z doświadczeniem w SAPie można przenieść się na inne technologie (np. systemy pisane w .Net)?

Czego można się nauczyć jako konsultant?
@Longard: Pensję podstawową mam "taką se" - trochę ponad 9000 netto. Dochodzi do tego sporo z "bonusów" czyli premie i delegacje (bo samolot to drugi dom konsultanta). Średnio 13-15k. Mógłbym zarabiać więcej, ale zgodziłem się na te warunki w zamian za bardzo luźny stosunek pracy, dzięki czemu mam dużo czasu dla siebie i przede wszystkim ciągle mogę mieszkać w moim rodzinnym małym miasteczku (dojazd w dwie strony w sumie około 1,5h),
@Usurper: "czekoladki" to zupelnie inny proces myslowy, takze nie dziwie sie ze nie palasz do nich zbytnim entuzjazmem :) Sam mam to samo. Co prawda zdarzaja sie wyjatki, ale ja osobiscie poznalem takich osob jedynie garstke. Niestety powoli zdobywaja coraz wiecej rynku ze wzgledu na nizsze koszta i zaczynaja dominowac w swiecie sapa.

Swoja droga, potrafisz debugowac? Przydaje sie to MM'kowcom? Bo w FICO bez tego musisz liczyc sie z humorami
@mnht: /H ;)

Mistrzem nie jestem, ale czasem debugguję, zwykle kiedy jestem gdzieś daleko i ze względu na różnice czasowe z developerem się nie mogę skontaktować. Tak czy inaczej znam absolutne podstawy i nigdy nie trafiłem jeszcze na dobrą instrukcję, a koderzy niechętnie dzielą się wiedzą.

BtW - pracuję dla firmy amerykańskiej, ale cała część IT została wydzielona do firmy-córki w Indiach, więc teoretycznie pracuję dla Hindusów, i moim bezpośrednim przełożonym
@Usurper: Witam kolege z branży. Moje pytania:

1. Czy skończyłeś studia, jeśli tak to jakie?

2. Ile masz lat?

3. Jaka jest wielkościowo firma w której (nie dla której) pracujesz - duże korpo czy mała firemka - 15 os ?
@zagor: 1) Studia skończyłem, ale zdecydowanie nie informatyczne ;) Jestem logistykiem z wykształcenia.

2)Stara dupa ;) 34 lata

3) Zdecydowanie ogromna korporacja, pierwsza 50 największych firm na świecie dziłająca w kulkunastu branżach na prawie wszystkich kontynentach.
@Usurper: Ciekawe, że piszesz, że z takim doświadczeniem mało wiesz o debuggowaniu. Praktycznie na każdym projekcie coś większego debugguję..

Co do ABAPerów, naprawdę zarabiają więcej niż SAPerzy? Z mojego doświadczenia masz trzy drogi:

1. ABAPer

2. Specjalista modułu (-ów), freelancer

3. Menadżer projektu

i jeśli założysz 10 lat doświadczenia, to ABAPer nie wyjdzie najmniej?

2. ma stawkę dzienną 500-1000 EUR

3. ma stałą sporą pensję + bonusy (15-20k netto)

PS.

MM-IM
@Vierling: SAP - System klasy ERP, czyli obsługa całego przedsiębiorstwa

ABAP - jeżyk programowania stworzony specjalnie dla SAP

SQ -czyli SQ00, SQ01, SQ02 i SQ03, query builder dla SAP. Nawet średnio ogarniety użytkownik będzie w stanie stworzyć dla siebie raport wewnątrz SAP, który połaczy dane z kilku tabel.

MM- To generalnie logistyczny temat Materials Management, ale też jeden z modułów SAP

Moja robota to wysłuchanie klienta, i ustawienie programu, tak żeby
@DominaTuByla: Temat debuggowania jest dla mnie trudny z jednego powodu, brakuje mi technicznego wykształcenia.

Niby MM to nie to samo co WMS, a jednak zapotrzebowanie na konsultantów z obu dziedzin jednocześnie jest spore. WMS jest jakby nie patrzeć częścią materiałową. Nawet dzisiaj rozmawiałem z headhunterem (swoją drogą skąd oni biorą numery?), który koniecznie chciał kogoś kto ogarnie MM i WMS. Fakt, że zaoferował stawkę, że nawet ja, jako najlojalniejszy pracownik postanowiłem