Wpis z mikrobloga

#historiajednejfotografii #sport #lekkoatletyka #ciekawostki #fotografia [rozdzielczość 2086 na 3000]

Olympics Black Power salute Więcej na dole.

Był 16 października 1968 roku. Na stadionie Azteków w Meksyku przed ponad 60-tysięczną widownią zmierzają do podium czarnoskórzy zwycięzcy finału na 200 metrów, Tommie Smith (złoto) oraz John Carlos (brąz). Na szyjach mają zawieszone czarne chusty-symbol dumy z koloru własnej skóry, a na nogach czarne skarpetki bez butów - symbol murzyńskiej nędzy. Da się też zauważyć rozpiętą kurtkę Carlosa i charakterystyczny afrykański naszyjnik na jego szyi - kolejny wymowny symbol, który był gestem skierowanym dla rodzin wszystkich zamordowanych ze względu na kolor skóry (symbolizował pętlę zawieszoną na skazanych). Na dłoniach mają założone czarne rękawice, których użyją w momencie zaintonowania hymnu USA. Za kilka minut zostaną też surowo oskarżeni o demonstrację polityczną na IO, które w myśl idei Coubertein’a miały stanowić całkowity od niej rozdział. Szkoda tylko, że ci którzy te oskarżenia sformułują nie wystosują ich także w kierunku rządu USA, który odpowiednio postarał się o to żeby obaj zamieszkali w wiosce olimpijskiej na specjalnie wyizolowanym dla nich piętrze.


Ich manifestację zobaczyło na całym świecie 500 milionów ludzi i ciężko w to uwierzyć ale większość ludzi (szczególnie w USA) odniosła się do ich zachowania niezwykle krytycznie. Żeby zrozumieć te „brudne” czasy cofnijmy się na moment do historii. Skąd wynikała tak wielka niechęć do czarnoskórych? Przede wszystkim z tego, że zostali oni sprowadzeni do Ameryki jako niewolnicy i ludzie odczytywali ich obecność jako zagrożenie dla własnych interesów. To naturalne, że każdy dąży do jak najlepszych warunków życia. Tego czarnoskórym w USA zabraniało się traktując ich jako obcych przybyszy zagrażających białej cywilizacji. I to właśnie strach przed nimi powodował, że ludzie czuli tak duże uprzedzenia. Dla nas żyjących współcześnie zakazy dla czarnych wydają się czymś nienormalnym ale o takie wrażenie jak obecnie stoczona musiała zostać wcześniej prawdziwa wojna.


Żeby zrozumieć protest Smitha i Carlosa warto przytoczyć też kilka z głośnych wówczas wydarzeń. W RPA prowadzona była znana nam wszystkim (przynajmniej z nazwy) polityka apartheidu zakładająca konieczność osobnego rozwoju ludności różnych ras. W jej wyniku zginęło 21 tysięcy ludzi. Także obecnie Afryka ponosi konsekwencje tej porównywanej do Holokaustu polityki. MKOl w 1968 roku wykluczył RPA z igrzysk w odpowiedzi na krwawe konsekwencje egzekwowanego tam prawa. Tuż przed igrzyskami dochodziło też do olbrzymiej ilości napięć pomiędzy czarnymi, a białymi w USA. W wyniku coraz liczniejszych konfliktów zamordowany został czarnoskóry pastor, Martin Luther King, lider ruchu na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów. Spowodowało to kilkudniowe zamieszki, które przypadły dodatkowo w momencie trwania protestów przeciwko wojnie w Wietnamie. Na 9 dni przed samymi igrzyskami ’68 doszło z kolei do otwarcia ognia sił policyjnych Meksyku w kierunku nieuzbrojonych studentów, którzy protestowali przeciwko autorytarnym rządom w ich kraju. W wyniku zupełnie absurdalnego otwarcia ognia zginęło wówczas ponad 200 osób (niektóre źródła mówią o ponad tysiącu ofiar). W tej złowrogiej atmosferze morderstw o podłożu rasistowskim i politycznym miało dojść do XIX Igrzysk Olimpijskich. Smith i Carlos nie przewidzieli, że przyjdzie im startować w aż w takim tyglu napięć. Uznali jednak, że skoro do skutku nie doszedł bojkot igrzysk przez wszystkich Afroamerykanów, a oni sami znaleźli się w miejscu szczególnie upolitycznionym (maskara studentów, osobne piętra dla czarnoskórych, milczenie świata wobec wydarzeń w Meksyku) to również oni sami „wykrzyczą” swoje niezadowolenie z powodu polityki.

Tommie Smith ma obecnie 70 lat. W 2010 roku z powodu tarapatów finansowych wystawił na aukcji swój złoty medal olimpijski. W Meksyku 1968 został on pierwszym człowiekiem, który złamał barierę 20 sekund na 200 metrów. Tej sztuki bliski był też białoskóry Peter Norman (20,06), który później przyłączył się do protestu Smitha i Carlosa.
Pobierz pekas - #historiajednejfotografii #sport #lekkoatletyka #ciekawostki #fotografia [roz...
źródło: comment_qCNxzEvXrJmAB2SJikrxc5hGgIojOULg.jpg
  • 3