Wpis z mikrobloga

Zdjęcie poniżej przedstawia gwiazdę HL Tauri w konstelacji Byka, zaledwie 450 lat świetlnych od nas. Opublikowane na początku listopada właściwie z miejsca stało się sensacją.

Przedstawia bowiem formujący się układ planetarny, a dokładniej dysk protoplanetarny wokół gwiazdy tego samego typu co nasze Słońce. Dyski takie otoczone są chmurą pyłu i gazów, przez co dotychczasowe obserwacje w „popularnych” zakresach fal jak podczerwień, czy światło widzialne nie pozwoliły zajrzeć do ich środka. Tym razem wykorzystano obserwatorium ALMA – największy radiowy interferometr radiowy (czyli sieć radioteleskopów działających jakby były jednym, ale bardzo dużym). Obserwatorium pracuje w zakresie fal milimetrowych, które mogły spenetrować wspomniany wcześniej obłok gazów i pyłu.

Widoczne koncentryczne przerwy w dysku zostały stworzone przez nic innego jak młode planety. Jest to pierwsze zdjęcie w historii na którym widać takie szczegóły. Można doliczyć się ok. 7-8 pierścieni, więc prawdopodobnie tak właśnie powstawał nasz Układ Słoneczny.

Sama szczegółowość zdjęcia również jest powalająca (jak na astrofotografię): można rozróżnić szczegóły o rozmiarach 40 minut świetlnych. Podobno niektórzy astronomowie uznali je nawet za symulację. Zdjęcie potwierdziło w 100% przewidywania astronomów dotyczące formowania się układów planetarnych, ale może też wiedzę z tego zakresu zrewolucjonizować. Otóż wiek tego układu to ok. 1 milion lat i nie spodziewano się znaleźć tak rozwiniętych planet w tak młodym układzie.

#eksploracjakomosu #kosmos #astronomia #astrofoto #nauka #ciekawostki #planety
lastmanstanding - Zdjęcie poniżej przedstawia gwiazdę HL Tauri w konstelacji Byka, za...

źródło: comment_BlBEVCGohCrarh3HD5qMTCwUmSSDwZG7.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dobrze rozumiem że planety krążąc po orbitach odpowiadającym ciemnym kręgom, a ciemnym dlatego że zebrały z tych obszarów materię protoplanetarną?
  • Odpowiedz
@pietia94: Mi się wydaje że jest odwrotnie i obszar "świecący" czyli tam gdzie jest najwięcej materii to obsszar gdzie planeta przyciąga materie na swoją orbitę po której krąży.
  • Odpowiedz