Wpis z mikrobloga

wiecie co jest najgorsze w opcji braku czegokolwiek po śmierci?

to iż cała męczarnia zwana życiem jest totalnie bez sensu

#depresja #religia #przemyslenia #antynatalizm

Według Petera Wessela Zapffego człowiek stanowi biologiczny paradoks. Świadomość wyewoluowała u ludzi przesadnie i przez to nie jesteśmy w stanie funkcjonować normalnie tak jak inne zwierzęta: otrzymaliśmy więcej niż jesteśmy w stanie unieść. Pragniemy żyć, a przez to jak ewoluowaliśmy, jako jedyny gatunek wiemy, że naszym przeznaczeniem jest umrzeć; jesteśmy w stanie analizować przeszłość i przyszłość, sytuację naszą i innych; oczekujemy sprawiedliwości i sensu w świecie, w którym sprawiedliwości i sensu nie ma. Czyni to życia przytomnie myślących ludzi tragediami. Mamy pragnienia oraz potrzeby duchowe, których rzeczywistość nie jest w stanie zaspokoić i nasz gatunek istnieje jeszcze tylko dlatego, że aby uciekać od wiedzy o tym jaka ta rzeczywistość jest, większość ludzi uczy się wbrew własnej naturze ograniczać w sztuczny sposób zawartość swoich świadomości. Cała ludzka egzystencja jest obecnie oplątana siecią mechanizmów obronnych temu służących, społecznych i indywidualnych, które zaobserwować możemy w naszych codziennych oklepanych schematach zachowań. Zdaniem Zapffego ludzkość powinna przestać się oszukiwać, czego naturalną konsekwencją byłoby zakończenie przez nią istnienia w wyniku powstrzymania się od prokreacji.


#3aksjomat
  • 79
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@RPG-7: c---a tam, piękna perspektywa - masz po prostu swój czas, należy go wykorzystać jak najlepiej. Mnie to nie dołuje, wręcz czasami napędza:)
  • Odpowiedz
@RPG-7: powstrzymać się od seksu? To jedna z lepszych rzeczy jak masz w życiu. A choćbys nie wiem jak uważał żeby nie splodzic dziecka to w 100% się nie da. Więc trzeba byłoby się od razu zabić najlepiej. Po co wegetowac xdziesiat lat?
  • Odpowiedz
@RPG-7: oceniaj ziomeczku.

A uważasz, że można być świadomym tego, że nie ma nic po śmierci, że życie nie ma większego sensu ani celu, poza takim, jaki sami sobie obierzemy, i nie uważać tego za tragedię? Albo inaczej - uważać, ale przejść nad tym do porządku dziennego
  • Odpowiedz
A choćbys nie wiem jak uważał żeby nie splodzic dziecka to w 100% się nie da. Więc trzeba byłoby się od razu zabić najlepiej.


@jestem_legenda: o wazektomii kolega słyszał?

@
  • Odpowiedz
uważać, ale przejść nad tym do porządku dziennego


@KBR_: Trochę ciężko przejść do porządku dziennego nad tym, że wszystkie nasze działania nie mają żadnego sensu. Przynajmniej mnie.
  • Odpowiedz
Trochę ciężko przejść do porządku dziennego nad tym, że wszystkie nasze działania nie mają żadnego sensu. Przynajmniej mnie.


@spatsi: witaj w klubie cumplu
  • Odpowiedz
@spatsi: cumplu, obadaj to:

"Ograniczanie w sztuczny sposób zawartości swojej świadomości

Peter Wessel Zapffe wyszczególnia cztery główne, stosowane przez nas świadomie bądź nieświadomie we wszystkich możliwych kombinacjach, mechanizmy obronne za pomocą których jego zdaniem ograniczamy zawartość naszych świadomości,
  • Odpowiedz
@RPG-7: więc chcesz, żeby Twoja świadomość spadła poziom niżej?( ͡° ͜ʖ ͡°)

czy każdy kto uważa inaczej od Ciebie nie jest na tyle rozwinięty? Czy może jednak są inne opcje niż brak mojej świadomości?

@spatsi: rozumiem to cumplu, też tak miałem. Jednak znalazłem tyle sensu i małych radości w życiu doczesnym (oczywiście nie cały czas, jestem raczej pochmurną osobą), że staram się motywować ograniczoną
  • Odpowiedz