Południcami stawały się dusze kobiet zmarłych tuż przed lub w trakcie ślubu, bądź wkrótce po weselu. Zadawały napotkanym na polu ludziom zagadki, od odpowiedzi na które zależał los pytanego. Zabijały lub okaleczały swoje ofiary, dusiły śpiących na polu żniwiarzy i porywały dzieci bawiące się na skraju pola.
Południce ukazywały się jako młode dziewczyny lub stare kobiety owinięte w białe płótno, z rozpuszczonymi w nieładzie włosami. Na plecach nosiły worki, w których porywały dzieci. W rękach trzymały zazwyczaj drąg, ożóg lub sierp, którymi potem dręczyły swoje ofiary.
Prawdopodobnie postać południc utożsamiano z często występującymi w okresie letnim małymi wirami powietrznymi, powstającymi w gorące dni przed nadchodzącą burzą, prawdopodobnie wskutek nagłej zmiany ciśnienia; wir powstaje nagle, osiąga wysokość do kilku metrów, porusza się niczym mała trąba powietrzna i znika równie szybko, jak się pojawił. Od starszych ludzi można usłyszeć ostrzeżenie przed wejściem w ów wir, ma to bowiem grozić „przetrąceniem”. Możliwe również, że napadem południcy tłumaczono udar słoneczny.
Wiara w południce obecna była w północnej części Słowiańszczyzny (Łużyce, Czechy, Słowacja, Polska, Ruś). Ich południowosłowiańskim odpowiednikiem były wiły.
Nie wiem jak wy, ale ja wręcz uwielbiam słowiańskie legendy i zabobony. Ile to ja nasłuchałem się w dzieciństwie opowieści prababci po których bałem się sam spać przez kilka tygodni :)
@hczreiwz: potwierdzam sam słyszałem podobne zabobony na temat południc, nawet w naszym rodzimym wiedźminie (grze) można spotkać południce z legend :) ale się wyrwałem z tym komentarzem a pod spodem też nawiązujący do wiedzmina
Motyw południcy i północnicy był w pierwszej części gry o Wiedźminie jeśli dobrze pamiętam. Nawet podobnie wyglądała jak ta z grafiki. Lubię słowiańskie baśnie i legendy. Jeżeli ktoś zna książkę o takiej tematyce wartą polecenia to poproszę.
@severian: Również mój ulubiony fragment gry. O ile większość stworów była zbieraniną z różnych legend i mitologii, tak południce są typowo słowiańskie, takie swojskie. Dziś po prostu mówi się udar słoneczny, ale mit południcy także ma swój klimat.
Babcia straszyła moją mamę południcami :) Jakby nie patrzeć, takie straszenie dzieci miało swój sens- dzieciaki bojąc się południc nie wychodziły w godzinach najostrzejszego słońca na pole, unikając np. udarów słonecznych.
@Faf: Mnie straszono Cyganem, to zawsze skutkowało. O południcach pierwsze słyszę. Jednak co do wychodzenia w południe, to równie dobrze można było wytłumaczyć dzieciom, żeby nie wychodziły na najostrzejsze słońce, bo to szkodliwe i głowa potem będzie boleć. Skutek ten sam, straszenia mniej. :-P
Gdy byłem mały, babcia straszyła mnie południcą. Nie bardzo jednak potrafiła wytłumaczyć, kim/czym ona jest. Po prostu najprawdopodobniej przekazała mi to, co sama poznała od swojej matki. Wtedy się nad tym nie zastanawiałem. Szok przyszedł dopiero, gdy poznałem mitologię słowiańską (gdzieś w szkole średniej). Babcia była osobą bardzo pobożną (choć w taki "ludowy", bezpośredni sposób - za złe czyny bozia ukarze, diabeł z widłami itp.), zrozumiałem jednak, że wiara nie przeszkodziła jej
@tymonek: Nie zdziwiłbym się, gdyby autorzy znali ten kawałek. W końcu w tym samym akcie w Wiedźminie Jaskier podśpiewuje "tak, to Alina, Alina, Alina jest" :)
Jako fan Słowiańskiej mitologii zdarzyło mi się kiedyś nawet popełnić [foto]grafikę z Południcą: http://www.digart.pl/zoom/5939594/Poludnica.html . Zastanawiałem się nawet w ostatnich dniach nad dodaniem jej jako osobnego wykopu, ale postanowiłem nie korzystać z 'popularnego tematu' ;--)
Komentarze (53)
najlepsze
Południca sprawiała, że postać poruszała się o 1 miejsce, zamiast wykonywać normalny ruch (rzut kostką).
Jeżeli ktoś jeszcze nie grał - polecam.
Słooooooońćeee zieemią kołysze, chmuuuury z nieeba wytarło
Zdaaaa sięęę sły-chać jak w ci-szy
Z kłooosów - sypie się ziar-no!
Zieeeeemiaaa pęka nadzieją,
roooodziii się południca
w podkasanych spódnicach
Ziemia pęka nadzieją
Rodzi
Przez moment nawet można dostać niepokojącego wrażenia jak się tak na nią patrzy :p