Wpis z mikrobloga

11086 - 1 =1085

Michał Gołkowski

Ołowiany Świt

#ksiazki #bookmeter

Jest to jedyna polska seria uniwersum o Stalkerze (przynajmniej o żadnej innej nie słyszałem).

Głównym bohaterem jest stalker o polskiej narodowości zwany Miszką lub Misiem. Jest to były biznesmen mieszkający w Warszawie, który w pewnym momencie spontanicznie porzucił dotychczasowy tryb życia na rzecz "przygody" w Zonie. Jako Stalker jest on niezwykle doświadczony i ma cechy typowego Stalkera czyli jest bezwzględny, arogancki, niemiły, stosujący się całkowicie do swoich zasad i jest typem samotnika. Jednak pod tym zewnętrznym płaszczem skrywają się głębokie i mądre przemyślenia.

Książka jest podzielona na kilkanaście rozdziałów, gdzie każdy z nich jest jakby osobnym opowiadaniem o losach tego Stalkera w Zonie. Generalnie fabuła zawarta w tej książce jest dość ciekawa i trzymająca w napięciu, jednak zdarzają się też słabsze momenty. Na plus zasługuje również pierwszoosobowa narracja, która sprawia, że możemy bardziej odczuć mroczny i bezwzględny klimat Zony, oraz możemy lepiej poznać osobowość głównego bohatera. Opisy w tej książce są podzielone na dwa rodzaje. Kiedy fabuła jest spokojna, nie dzieje się nic zaskakującego, to autor bardzo skupia się na opisie otoczenia(czasem wręcz te opisy są przesadzone według mnie) i na przemyśleniach głównego bohatera. Natomiast, gdy akcja zaczyna nabierać tempa, to autor opisuje świat w sposób bardzo dynamiczny. Możemy też w tej książce odczuć klimat kultury rosyjskiej i ukraińskiej, jednak według mnie te elementy mogły być bardziej wyszczególnione

Generalnie ta książka powinna się spodobać wszystkim fanom gier z serii S.T.A.L.K.E.R, bo możemy odczuć podobny klimat w książce jak w grach komputerowych oznaczonych tym logiem. Polecam zapoznać się z tym tytułem wszystkim fanom tej serii :)

7/10
Kartinos - 11086 - 1 =1085 

Michał Gołkowski 

Ołowiany Świt 

#ksiazki #bookmeter

...

źródło: comment_P4SdcU1woyrhDacODW5eNV6BLrjmUXKC.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@jaki_inny_nick: Jak zakończę serię Gołkowskiemu, to mam zamiar zapoznać się z tymi tytułami, bo słyszałem wiele pozytywnych recenzji na ich temat. Dużo natomiast niepochlebnych opinii obiło mi się o uszy jeśli chodzi o "Kompleks 7215" z uniwersum Stalkera.
  • Odpowiedz
@KBR_: Możesz zacząć od tego tytułu, chociaż słyszałem, że Ołowiany Świt nie jest podobną książką to Pikniku na Skraju dróg. Niemniej tak jak opisałem w tej krótkiej recenzji polecam ten tytuł fanom Zony. Możesz też zacząć czytać uniwersum Noczkina tak jak wyżej cumpel powiedział. Ja osobiście go jeszcze nie czytałem, ale słyszałem wiele pozytywnych opinii na temat tej serii(chyba nawet więcej niż w przypadku polskiej serii). Jeśli lubisz klimaty post apokaliptyczne,
  • Odpowiedz
@mrgruszka: Tak, bracie Strugaccy wymyślili Zonę i Stalkerów, temat pociągnął Tarkowski w swoim filmie, ale wtedy jeszcze nie miało to nic współnego z Czarnobylem:)

Tu mój opis krótki: KLIK
  • Odpowiedz