Wpis z mikrobloga

#pizza #przepis #trojmiasto jmiasto póki co nie mam czasu na nakręcenie filmu, ale mogę dać Wam przepis na ciasto do pizzy z trójmiejskiej sieciówki, szczerze napiszę, że w swojej knajpie mam znacznie lepsze, ale to też jest niczego sobie i na pewno każdy kto zrobi je w domu będzie zachwycony.

Proporcje podaje takie jak w pizzerii, każdy może sobie podzielić proporcje na domowe warunki. Przypominam, że nie dzielić proporcji na mniej niż 1kg mąki.

Mąka: typ 500/550 9kg

Woda 4l

drożdże w kostce lub suszone, kwestia gustu oraz wprawy bo docelowo zalecam suszone. Pół kostki standardowej kostki lub 35g suszonych

8-9 łyzek stołowych soli (byle nie kamiennej)

5 łyżek cukru

250ml oleju lub oliwy z oliwek

mleko 500ml, można zamienić na wodę

Wszystko mieszamy (w pizzeriach robi się to w maszynach) my przy pomniejszonych proporcjach bez problemu zrobicie to w misce kuchennej. Mieszacie do momentu aż ciasto będzie tylko delikatnie kleiło się do rąk, ale nie będzie za twarde w miedzy czasie dolewacie wody lub dosypujecie mąki jeżeli zajdzie taka potrzeba bo ciasto będzie zbyt klejące lub zbyt twarde.

Jak już wszystko wyjdzie tak jak należy, formujecie kulki, pizza 32cm porcja ciasta 300g, pizza 45m porcja ciasta 600g. Ciasto najlepiej włożyć do miski już poporcjowane tak aby kulki się nie stykały (lub na jakąś kuwetę plastikową) i dobrze zakryć folią spożywczą aby odciąć dopływ powietrza. Ciasto do lodówki na 3-4 godzinki.

Następnie można działać czyli rozkręcić ciasto, nałożyć sos, ser i resztę składników :) i do pieca!

Ciasto rozkręca się zaczynając od "zaznaczenia rantów" tzn kładąc rękę w środku "placka" zaznaczamy kciukiem "rant" i kręcimy w koło :)

Jak znajdę czas nagram Wam film jak powinno się dokładnie kręcić pizze.

Sorry, za chaos w piśmie, ale pisząc to pomagam kucharzowi, a on wrzucił do pieca 7 pizz, taka jego norma :) nie bawi się w drobne :)

Kilka poglądowych zdjęć :)
l.....r - #pizza #przepis #trojmiasto jmiasto póki co nie mam czasu na nakręcenie fil...

źródło: comment_G2az1BL68Tg9pG6Oxk3q0yOkLtdDytnm.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
@qwelukasz: mleko 3.2 lub 2.0, bo ciasto trzyma się w chłodni, a nie pod kocem ;] według mojego kucharza kiedyś nakrywało się pizzę mokrymi ścierkami materiałowymi, aby nie schło i aby rosło, ale to już dawno wyszło... ciasto może poleżeć trochę na blacie, a później tak jak napisałem do chłodnii
  • Odpowiedz
@qwelukasz: Jak schowasz do lodówki, to możesz je 2-3 dni przechować, drożdże są żywe, ale uśpione :) I plus lepiej się ciasto później kręci :P A czemu to nie wiem, zauważyłam po prostu taką zależność ;D
  • Odpowiedz
@lsnazr: A ja mam 2 pytania techniczne.

1. Jaka jest temperatura w piecu przemysłowym? Widziałem takie z wyświetlaczem i było około 330, ale chciałbym info z pierwszej ręki.

2. Próbowałeś kiedyś w zwykłym piekarniku domowym stosować kamień do pizzy? Kupiłem kiedyś w castoramie kawał granitu z odpadów(za 13zł) ale pizza się do niego przykleiła i całość w nerwach wypitoliłem na śmietnik. A są na allegro kamienie innego typu(chyba piaskowiec), ale aż
  • Odpowiedz
@lsnazr: Dzięki z góry :) Kombinuję jak mogę żeby w domu upiec ją tak, żeby powstały te fajne bąble w cieście, ale chyba aż tak dobrze się nie da ;) Myślę jedynie o kombinacji w której od spodu będę miał kamień a pizza będzie pieczona w miarę blisko górnej grzałki, no ale 300 stopni i tak nie uzyskam :(
  • Odpowiedz
@enceladus71: dziwne, bo kamienie do piekarnika też sa granitowe i czytałem, że własnie takie sa najlepsze. pozostałe są z szamotu, tez niby spoko, ale jakoś granit mnie bardziej przekonuje.

@lsnazr: to zawołaj jak już zapytasz :>
  • Odpowiedz
  • 0
@enceladus71: powiem Ci z doświadczenia, że bardzo dużo zależy od pieca więc w piekarniku szału nie będzie, my w tej chwili mamy piec najlepszej klasy, mieliśmy poprzedni jakiś tam sredniak i to samo ciasto różni się jak niebo a ziemia :(
  • Odpowiedz
To jeszcze tak nawiazujac do tematu polecam wszystkim wyprobowanie maki typu 00, ja taka kupilem w Kuchniach Swiata, chyba marki Barilla.1kg kosztuje ponad 13zl ale roznica w smaku jest wyczuwalna.
  • Odpowiedz