Wpis z mikrobloga

2144 - 1 - 2143

Autor: Alain Robbe-Grillet

Tytuł: Żaluzja

Gatunek: literatura współczesna/ nowa powieść (nouveau roman)

Alan Robbe-Grillet jest uważany za jednego z najważniejszych twórców nurtu literackiego określanego mianem nowej powieści (obok Nathalie Sarraute, Michela Butora i Claude Simona). Przedstawiciele nouveau roman uznali, iż formuła tradycyjnej powieści się wyczerpała i zaproponowali alternatywne podejście do fabuły i czasu powieściowego. „Nowa powieść" odrzuca też reguły tradycyjnej realistycznej fabuły (zwłaszcza wszechwiedzę narratora, przyczynowość i ciągłość czasową) na rzecz eksperymentu — analizy możliwości artystycznych i poznawczych gatunku.

„Żaluzja” (1957) jest uważana za szczytowe i najczystsze formalnie osiągnięcie gatunku. Jej fabuła jest bardzo skromna; w książce mało się dzieje, nie uświadczymy też zwrotów akcji. Na treść składają się opisy stworzone przez bezimiennego narratora, znajdującego się w domu na plantacji bananów w kolonii. Obserwuje on rozwijający się/ domniemany romans żony plantatora z sąsiadem. W książce nie jest zachowany porządek przyczynowo-skutkowy (brak tu logicznej kolejności zdarzeń, narracja jest chaotyczna), a poszczególne opisy mieszają się ze sobą i często się powtarzają.

Autor stosuje też niemal filmową technikę zapisu, często rejestrując nic nie znaczące detale na równych prawach z wątkiem teoretycznie głównym (momentami można odnieść wrażenie, że czyta się scenariusz). Zresztą w późniejszych latach swej artystycznej kariery Robbe-Grillet był także scenarzystą i reżyserem. Debiutował scenariuszem do znakomitego i bardzo nietypowego filmu – Zeszłego roku w Marienbadzie. To właśnie po obejrzeniu tego filmu postanowiłem przeczytać tę krótką powieść – służyła ona z inspirację do stworzenia jego scenariusza.

Mniej więcej wiedząc czego mogę się spodziewać łatwiej było mi z pełnym zainteresowaniem przeczytać „Żaluzję” - nie ukrywam, że jest to powieść bardzo specyficzna, dla wielu mogłaby okazać się zbyt ciężka. W każdym razie polecam ją jako taki czytelniczy eksperyment (tym bardziej, że jest króciutka) ;-)

#bookmeter #nowapowiesc #nouveauroman #literaturafrancuska
Espo - 2144 - 1 - 2143



Autor: Alain Robbe-Grillet

Tytuł: Żaluzja 

Gatunek: liter...

źródło: comment_lcTZgocqg9Zqs3dfUu88GWzX2Nqm4jax.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz