Zastanawiam się nad pewną sytuacją na rondzie, którą naszkicowałem na kartce.
Dwa samochody A i B wjeżdżają na rondo z tej samej ulicy.
Samochód A jest na pasie, z którego może jechać prosto lub w lewo. Zamierza jechać prosto, wjechać na wewnętrzny pas ronda, a następnie będzie zjeżdżał na docelową ulicę, która jest jednokierunkowa.
Samochód B jest na pasie, z którego można jechać w prawo lub prosto, ale zamierza jechać w lewo jadąc cały czas na zewnętrznym pasie ronda.
Kierowca A zjeżdża z wewnętrznego pasa i dochodzi do kolizji między kierowcą A i B. Kierowca A widział samochód B, ale stwierdził, że on też będzie zjeżdżał w tą samą ulicę, bo widział go na drodze przed rondem, z której można jechać tylko w prawo lub prosto. Kierowca B jechał zewnętrznym pasem i stwierdził, że on ma pierwszeństwo.
nigdy nie miałem okazji przejeżdżać przez takie rondo ( ͡°ʖ̯͡°)
@ZjemTwojegoRogala: Myślę, że jest dużo rond w Polsce, gdzie są dwa pasy na rondzie i wjeżdżając na rondo z prawego pasa można jechać w prawo lub prosto, a z lewego prosto lub w lewo
@andrewpikachu: Jazda po rondzie to jazda na wprost więc oznakowanie przed rondem, z takim oznakowaniem poziomym jak narysowałeś, jest z d--y wzięte. Takie oznakowanie najczęściej jest razem z rondem turbinowym albo z rondem mającym dodatkowe pasy prowadzące, w tym wypadku byłaby to ciągła linia przy zjeździe numer dwa.
@andrewpikachu: Rownie dobrze Auto B moglo jechac z prawej odnogi ronda. Zmieniajac pas musisz zachowac szczegolna ostrożnosc, wiec w przypadku kolizji auto A jest winne, jednak to A spowoduje kolizje, auto B moze dostac jedynie mandat za wyprzedzanie prawym pasem. Auto B to debil, ale jest chroniony przez prawo. W dodatku wykonujac manewr skretu lub zmiany pasa musisz upewnic sie ze masz miejsce na dokonczenie manewru (logiczne). jezeli skrecajac lub
@andrewpikachu: Obaj, ja jak jade na rondzie to nigdy obok innego, albo gaz w podloge albo lekko hamulec i jedzie sie na zakladke, Od 14 lat nawet stluczki nie mialem, nie mowiac o wypadku.
@andrewpikachu jeśli rondo jest tak oznakowane to ta przerywana linia jest ciągła przy zjeździe. Wtedy pojazd A nie zmienia swojego pasa a B przejeżdża przez ciągłą linie więc winny jest B
Samochód A jest na pasie, z którego może jechać prosto lub w lewo.
@andrewpikachu: To skrzyżowanie jest moim zdaniem źle oznakowane. Bo tak naprawdę rondo o tej konstrukcji umożliwia wjazd jak się wjedzie, a potem można pół dnia jeździć w kółko zmieniając sobie pasy jak się chce.
Jak się wyznacza pasy przed rondem, to potem te pasy konsekwentnie powinny takie być - w tym przypadku rondo powinno być turbinowe (czy tam częściowo turbinowe)
Zastanawiam się nad pewną sytuacją na rondzie, którą naszkicowałem na kartce.
Dwa samochody A i B wjeżdżają na rondo z tej samej ulicy.
Samochód A jest na pasie, z którego może jechać prosto lub w lewo. Zamierza jechać prosto, wjechać na wewnętrzny pas ronda, a następnie będzie zjeżdżał na docelową ulicę, która jest jednokierunkowa.
Samochód B jest na pasie, z którego można jechać w prawo lub prosto, ale zamierza jechać w lewo jadąc cały czas na zewnętrznym pasie ronda.
Kierowca A zjeżdża z wewnętrznego pasa i dochodzi do kolizji między kierowcą A i B. Kierowca A widział samochód B, ale stwierdził, że on też będzie zjeżdżał w tą samą ulicę, bo widział go na drodze przed rondem, z której można jechać tylko w prawo lub prosto. Kierowca B jechał zewnętrznym pasem i stwierdził, że on ma pierwszeństwo.
Kto jest winny w tej sytuacji?
#prawojazdy
źródło: rondo
Pobierz@Dwudziestydrugi: nie ma
@ZjemTwojegoRogala: sytuacja teoretyczna, ale myślę, że na wielu rondach może coś takiego być
@liz_mi_piety: I ten co jechał nieodpowiednim pasem w ogóle nie ponosi odpowiedzialności?
@o__0: Czyli w sytuacji, gdy była by wezwana policja, to oboje by dostali mandat, i każdy by musiał naprawiać swój pojazd?
@ZjemTwojegoRogala: Myślę, że jest dużo rond w Polsce, gdzie są dwa pasy na rondzie i wjeżdżając na rondo z prawego pasa można jechać w prawo lub prosto, a z lewego prosto lub w lewo
chociaż nie wiem czy takie rondo gdziekolwiek istnieje
prawdziwe ronda wyglądają tak:
źródło: image
PobierzOd 14 lat nawet stluczki nie mialem, nie mowiac o wypadku.
@andrewpikachu: To skrzyżowanie jest moim zdaniem źle oznakowane.
Bo tak naprawdę rondo o tej konstrukcji umożliwia wjazd jak się wjedzie, a potem można pół dnia jeździć w kółko zmieniając sobie pasy jak się chce.
Jak się wyznacza pasy przed rondem, to potem te pasy konsekwentnie powinny takie być - w tym przypadku rondo powinno być turbinowe (czy tam częściowo turbinowe)
źródło: image
Pobierzźródło: image_picker_501A10A1-EB40-4E61-ACE1-075A44BC8F15-71943-00000994EF834C69
Pobierz