Aktywne Wpisy

stary_grat +453
no chyba tu kogoś p------o jak ja mam przejść z wuzkiem z dzieckiem do przedszkola sie spieszymy? #samochodoza
źródło: image
Pobierz
murison +660
Skopiuj link
Skopiuj link
źródło: image
PobierzRegulamin
Reklama
Kontakt
O nas
FAQ
Osiągnięcia
Ranking
Ważona zużyciem godzinowym średnia miesięczna cena rynkowa energii elektrycznej wyniosła 346,88 zł / MWh (35 gr za kWh). Gdyby cały popyt musiał być zaspokojony z wykorzystaniem elektrowni cieplnych, średnia miesięczna cena rynkowa energii elektrycznej wyniosłaby w kwietniu 784,56 zł zł / MWh (78 gr za kWh) - o 126% więcej, niż przy obecnym miksie energetycznym.
Dane z https://energy-charts.info/charts/power/chart.htm?l=en&c=PL&interval=month&month=04&legendItems=0x7vvh oraz https://pvindex.pl/ceny-energii-elektrycznej-rce-godzinowe
Poprzedni wpis odnośnie marca 2026: https://wykop.pl/wpis/85607925/w-marcu-2026-roku-29-3-popytu-na-energie-elektrycz
Ważona zużyciem godzinowym średnia miesięczna cena rynkowa energii elektrycznej wyniosła 448,5 zł / MWh (45 gr za kWh). Gdyby cały popyt musiał być
źródło: Zrzut ekranu 2026-04-30 o 12.30.29
Pobierzźródło: jajnik
Pobierz@Milanek93: Potrzebne są baterie, baterie i jeszcze raz baterie. Na szczęście technologia już jest gotowa i opłacalna, właśnie rozkręca się solidny cykl inwestycyjny w Polsce w branży magazynów energii: Puls Biznesu
źródło: Zrzut ekranu 2026-04-30 o 12.52.25
Pobierzźródło: Zrzut ekranu 2026-04-30 o 14.03.10
PobierzW-----ć to, polak nie zasługuje na tani prąd. Polak lubi płacić dużo za rachunki. Polak lubi być ruchany bez poślizgu. Za rok Polacy pokażą, że nie chcą taniego prądu z OZE. Tylko drogi prąd z polskiego wungla. Prąd imienia Jana Pawła II
@GladysDelKarmen: Nie tylko płacić, ale i się truć. Do węgla trzeba dorzucić butelek i opon trochę.
@ossprime: ta opłacalność to trochę naciągana. Dużo większy wpływ bym widział w sterowaniu popytem. No i sam chociaż na magazyn już czekam, co właściwie wytnie mi zużycie w 7 najdroższych godzin, to spodziewane ROI wyszło bardzo marne. No, ale będę miał w razie czego prąd podtrzymany w całym domu.
Jesli podzielisz koszty stałe(amortyzacja, zatrudnienie itp) i koszty zależne od ilości energii( paliwo, wydatki eksploatacyjne)
Te jeśli te pierwsze to 200zl/MWh a te drugie 500zl/MWh
I jeśli koszty stałe pozwalają ci produkować 3x więcej i zaczniesz sa tyle produkować to w przeliczeniu na MWh będzie 500 zmiennych i 66 stałych. Czyli koszt wytworzenia energii spadnie o
Gdyby nie było OZE w systemie to energia z elektrowni cieplnych bylaby znacznie tańsza.
Zresztą nie ma co gdybać, wystarczy zobaczyć, ile wynosiła cena energii elektrycznej w niektórych dniach stycznia, gdy OZE dawało maksymalnie kilka GW na 25-27 GW zapotrzebowania.
źródło: energy-charts_Public_net_electricity_generation_in_Poland_in_week_2_2026
Pobierz