#gielda AI będzie bardzo drogie w przyszłości. Jesteśmy na etapie uzależniania użytkowników.
Jak ludzie zapomną jak się szukało informacji przed LLM to wlecą podwyżki/ przymusowe reklamy.
Firmy już płacą i będą płaciły więcej, jak tylko ogarną jak używać Ai sensownie. Mag7 nie inwestuje tych nieludzkich kwot bo mają nastrój na zabawę w R&D. Oni wiedzą że zarobią. Model mają przestesowany na startupach i wiedzą że zadziała. To uzależnianie uzytkownika na niespotykaną skalę w celu monetyzacji w kolejnym kroku. Nawet jak będzie kibel dzisiaj, to przyszłość jest jasna imo.
@Wincyjpracydoobra: nie bedzie drogie, modele stawiane lokalnie coraz lepiej sobie radza, a same LLMy pobieraja coraz wiecej energii przy mniejszej poprawir
@BrakWolnegoLoginu: ogarnięci ludzie załatwią sobie wszystko za pół darmo tak jak jest dzisiaj z revanced youtube, pirate bay itp. Masa będzie siedziała na abonamentach/płaciła z usługi tak jak teraz z netflix, youtube premium, spotify, uber itp
@BrakWolnegoLoginu: ogarnięci ludzie załatwią sobie wszystko za pół darmo tak jak jest dzisiaj z revanced youtube, pirate bay itp.
@Wincyjpracydoobra: Ale AI to usługa zdalna, on-line.. tego nie ogarniesz na "blokadzie DNS" etc. Tu się będzie liczyć abonament za który będziesz musiał płacić bo free to się okaże 2 pytania na tydzień i content window na 100 tokenów.
Lokalne LLM może i w miarę się zbliżają, ale ciężko
@niewiempoco: janusze myslą że wyruchają korpo stawiając model na swoim złomie, jak tak dalej pojdzie to ich złom będzie niedostępny dla zwykłego człowieka bo ceny bedą z kosmosu
@paluszki_rybne: myślę że dojdziemy do etapu że AI udostępniany gawiedzi to będą modele 'faux AI' hybryda AI i deterministycznej logiki pisanej przez samo AI. Samooptymalizujące się systemy, które nie tylko będą pobierały mniej energii, ale i zapewniały lepszą jakość.
@Wincyjpracydoobra: Już teraz tak jest. Nie płacisz, to dostajesz do dyspozycji gównomodel, który za każdym promptem obniża swoją moc "kognitywną" i po kilku minutach zachęca do jedzenia muchomorów.
Lokalne LLM może i w miarę się zbliżają, ale ciężko porównać 12b z tytanami zamkniętymi. 72b nie postawisz, no chyba że nvidii oddasz nerkę. Uzależnią nas i wydojoo jak świnie!
@niewiempoco: ci agenci kodujący to już teraz nie starają się 99% zadań przekierowywać do modelików porównywalnych z takimi lokalnymi i tylko faktycznie trudne pytania o zaprojektowanie dużej części programu idą do tych premium?
@niewiempoco: ci agenci kodujący to już teraz nie starają się 99% zadań przekierowywać do modelików porównywalnych z takimi lokalnymi i tylko faktycznie trudne pytania o zaprojektowanie dużej części programu idą do tych premium?
@Almagest: Nie wiem. Zawsze trzeba ustawić i zadecydować pod co się podpinasz na końcu. Są tacy co pozostają lokalnie w Qwen czy Gemma, 4b kwantyzowane i im to wystarcza, a reszta od razu maksymalne Opus
@StdPtr: większość ludzi w tym ja, na tym etapie boleśnie by odczuła "odłączenie" od LLM-ów. To jest dla nich moment właśnie na rozpoczęcie dojenia niestety
@niewiempoco: przecież są te Sparki i inne klony GB10 oraz Maczki, gdzie RAM jest dzielony w całym systemie między CPU i GPU po kilkanaście tysięcy. Ale generalnie z tezą się zgadzam, dla motłochu będzie dziadostwo, a dla kasty panów będa super AI, rozwarstwienie się zwiększy.
@Wincyjpracydoobra: Ta sama gadka była jak pojawiły się pierwsze wyszukiwarki (Yahoo), bo ludzie zapomną jak się encyklopedii używa i wyrzucą do śmieci, a potem nas zaczną zdzierać.
Potem gdy pojawiły się media społecznościowe, bo oduczyliśmy się komunikować bez nich.
W końcu też, gdy świat filmów opanowały serwisy streamingowe, które mają monopol na rynku i zobaczymy, że ich kartel podniesie ceny o 100% w ciągu nocy.
@Wincyjpracydoobra: Panowie. Za jakiś czas wjedzie nowy paradygmat jak transformery, który zmieni reguły gry. Zapewne LLMy będą dużo bardziej power efficient. Dla mnie to jest nowy sposób funkcjonowania
@Coxex: monetyzują reklamami a nie abonamentem na przeglądarkę. Zobacz sobie przychody Google z reklam w przeglądarce. Encyklopedii nikt nie używa. Wszystko się zgadza. Streaming nie tylko podnosi ceny ale też fragmentuje się przez co trzeb mieć 5 różnych abonamentów. AI to będą reklamy i abonamenty
Chciałbym wiedzieć na ile pod tym tagiem #gielda są wyjadacze, grube ryby, a na ile faktycznie portfele po kilkaset złotych i granie dla fun-u przegrywania na Wykopie i pośmiania się. Dajcie screeny.
Jesteśmy na etapie uzależniania użytkowników.
Jak ludzie zapomną jak się szukało informacji przed LLM to wlecą podwyżki/ przymusowe reklamy.
Firmy już płacą i będą płaciły więcej, jak tylko ogarną jak używać Ai sensownie.
Mag7 nie inwestuje tych nieludzkich kwot bo mają nastrój na zabawę w R&D.
Oni wiedzą że zarobią.
Model mają przestesowany na startupach i wiedzą że zadziała.
To uzależnianie uzytkownika na niespotykaną skalę w celu monetyzacji w kolejnym kroku.
Nawet jak będzie kibel dzisiaj, to przyszłość jest jasna imo.
Masa będzie siedziała na abonamentach/płaciła z usługi tak jak teraz z netflix, youtube premium, spotify, uber itp
@Wincyjpracydoobra: Ale AI to usługa zdalna, on-line.. tego nie ogarniesz na "blokadzie DNS" etc. Tu się będzie liczyć abonament za który będziesz musiał płacić bo free to się okaże 2 pytania na tydzień i content window na 100 tokenów.
Lokalne LLM może i w miarę się zbliżają, ale ciężko
Samooptymalizujące się systemy, które nie tylko będą pobierały mniej energii, ale i zapewniały lepszą jakość.
@niewiempoco: ci agenci kodujący to już teraz nie starają się 99% zadań przekierowywać do modelików porównywalnych z takimi lokalnymi i tylko faktycznie trudne pytania o zaprojektowanie dużej części programu idą do tych premium?
@Almagest: Nie wiem. Zawsze trzeba ustawić i zadecydować pod co się podpinasz na końcu. Są tacy co pozostają lokalnie w Qwen czy Gemma, 4b kwantyzowane i im to wystarcza, a reszta od razu maksymalne Opus
@Wincyjpracydoobra: to eufemizm na "ukradną" albo "spiracą"?
Potem gdy pojawiły się media społecznościowe, bo oduczyliśmy się komunikować bez nich.
W końcu też, gdy świat filmów opanowały serwisy streamingowe, które mają monopol na rynku i zobaczymy, że ich kartel podniesie ceny o 100% w ciągu nocy.
Zobacz sobie przychody Google z reklam w przeglądarce. Encyklopedii nikt nie używa.
Wszystko się zgadza.
Streaming nie tylko podnosi ceny ale też fragmentuje się przez co trzeb mieć 5 różnych abonamentów.
AI to będą reklamy i abonamenty