Wpis z mikrobloga

Przemyślenia z d--y:
- 2035r jest realny do przesiadki na EV biorąc pod uwagę tempo rozwoju EV. Samochody elektryczne praktycznie dorównują już spalinowym na trasie a busy na międzynarodówce prawdopodobnie zostaną zamienione na ciężarówki bo i tak unia chce tachografy i bezpieczeństwo a nie przeładowane busy latające 30h bez przerwy dla kierowcy
- EV to nie tylko klimat, to przede wszystkim niezależność od sytuacji geopolitycznej i soczku z dinozaurów którego nie mamy
- Coraz więcej odcinkowych pomiarów prędkości i coraz większy ruch już skłonił mnie do jazdy w okolicy średniej 120km/h po Skach i nawet mniej na drogach klasy A przez korki. Nowe mandaty i potencjalna utrata prawka skutecznie leczy od kupowania fury którą da się "nadrabiać czas" na trasie
- Większość materiałów anty EV jakie czytam jest wyssane z palca, kłamie i widać przy tym ataki kupionych botów. Krajom poza UE zależy na tym żeby spowolnić transformację (w szczególności Rosja i USA).
- Tiry na prąd mogą działać, w szczególności na trasach gdzie się jeździ regularnie od bazy do bazy w granicach 400km-500km
- Jeszcze żeby tylko ustawodawca rozwiązał problem z spółdzielniami i słabo dostępnymi słupkami do ładowania i jesteśmy na prostej do elektryfikacji (nie musimy mieć każdego samochodu w prądzie - nawet jak co drugi się zdecyduje to już sytuacja z ropą będzie zgoła inna)
#motoryzacja #oze #samochodyelektryczne
  • 200
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

zwłaszcza wśród ludzi mieszkających w bloku z wielkiej płyty co żyją do pierwszego do pierwszego. Już to widzę jak całe bloki o---------ą w panelach xd


@WhiskeyIHaze: na balkonach Niemcy wieszają, ale tak naprawdę można mieć zalety fotowoltaiki bez fotowoltaiki za pomocą taryfy dynamicznej i magazynu energii, który do mieszkania się zmieści bez większych problemów
  • Odpowiedz
Jak brakuje prądu to sie go generuje albo stawia strategiczne bloki gazowe, nikt z tego powodu nie bedzie przechodził na przykładowe lampy naftowe. To była analogia do tego że transport nie będzie działał na wypadek braku prądu z powodu wojny


A jak ten prąd prześlesz sherlocku, w wiadrach? Jakoś na Ukrainie generuje się prąd cały czas, a całe połacia były bez niego, jakaś magia? Nie po prostu niszczy się infrastrukturę przesyłową, a nie
  • Odpowiedz
market share aut elektrycznych to 30%, 3x większy udział niż Polska


@dzem_z_rzodkiewki: Bo nie mieli na nie VAT-u? Zobaczymy jak to będzie w tym roku, bo VAT na razie wrócił i energia ele zdrożała u nich.

Może jednak ten prąd na wojnie nie taki zły do wygenerowania w porównaniu do paru rurociągów


To zależy, dla pojedynczych jednostek z fotowoltaiką to się da, ale to ułamek mieszkańców w naszym kraju ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
jak będziesz tankował? z wiadra nalewał?


@Yelonek: Z baniaczków, które sobie zawczasu naleję. Na dziś mam 60L benzyny w sześciu kanistrach, każdy rotowany co dwa miesiące. Przy mojej normalnej jeździe to lekką ręką dwa miesiące jazdy, jak bym przyoszczędził to pewnie jeszcze miesiąc dobiję.

A jak będzie się zbliżało ku konfliktowi (zawsze są symptomy), to sobie zapasik powiększę i będę miał na pół roku jazdy, lub mniej jakbym miał w
  • Odpowiedz
No nie wiem, bo to NIELEGALNE, GŁUPIE i NIEBEZPIECZNE?


@Yelonek: Nawet w durnym poradniku rządowym było, aby mieć zapas paliwa. A głupie niby dlaczego i tym bardziej niebezpieczne? Prądu też nie masz w gniazdkach, bo to niebezpieczne? Jak umiesz się z czymś obchodzić, to żadnego niebezpieczeństwa nie ma. Nikt Ci nie każe sprawdzać poziomu paliwa w kanistrze, z zapalonym fajkiem w zębach XD Trzymasz paliwo z dla od źródeł ognia
  • Odpowiedz
i Tobie się wydaje, że każdy będzie mógł sobie taką zamontować i to będzie działać? instalacja elektryczna w bloku wytrzyma? przyłącze do bloku ma zapewniony nadmiar mocy? xd


@WhiskeyIHaze: Każdy? Nie, ale nowe bloki na mocy ustawy takie przyłącze muszą mieć. W moim poprzednim bloku nie było ładowarek w ofercie dewelopera, ale potem ludzie sobie montowali. Świat idzie do przodu, ale wykopki zostały w poprzedniej epoce, gdzie 2 urządzenia na
  • Odpowiedz
dodatkowych chyba trzech elektrowni jądrowych


@heniek_8: a co za problem budować elektrownie zamiast rafinerii? Prąd dużo łatwiej się przesyła do tego można go użyć do innych rzeczy.
A tym że infrastruktura już istnieje to się nie zasłaniaj, bo jakoś nie widzę semaforów a infrastruktura też już istniała.
  • Odpowiedz
@Xianth2: to dlaczego nie ma elektrowni jądrowej a od 30 lat każdy rząd to zapowiada?
Czy to ja jestem dobrym adresatem pytania "co za problem budować elektrownie?"?
  • Odpowiedz
gdzie będą "tankować" ludzie z bloków?


@heniek_8: Dlaczego zakładasz, że plebs powinien mieć prawo do pojazdu? Wyajmimesz od korporacji jak już będziesz musiał. A tak to wiadomo, zbiorkom.
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki:

oczywiście, jedyny problem jest taki że możesz w przyszłości nie być w stanie kupić benzyny ponieważ przy pełnej elektryfikacji nie bedzie się opłacało prowadzić stacji paliw. Zostaną one przekonwertowane na stacje ładowania a zbiornik na benzyne zostanie zmieniony w zbiornik na deszczówkę


lewactwo nie będzie u władzy, więc śpię spokojnie.
  • Odpowiedz
A jak ten prąd prześlesz sherlocku, w wiadrach? Jakoś na Ukrainie generuje się prąd cały czas, a całe połacia były bez niego, jakaś magia? Nie po prostu niszczy się infrastrukturę przesyłową, a nie elektrownie XD Benzynę możesz sobie składować prywatnie, prądu "w słoiki" na zapas nie nałapiesz, przynajmniej nie tyle aby zasilić samochód.


@kolejne_juz_konto: Od marca do października prąd do aut elektrycznych w Polsce można sobie wyprodukować lokalnie. Falownik który
  • Odpowiedz
Od marca do października prąd do aut elektrycznych w Polsce można sobie wyprodukować lokalnie.


@zibizz1: Spoko, il ludzi może to sobie zrobić? Aktualnie w miastach żyje około 60% ludności, a to tylko dane oficjalne, gdzie nie uwzględnia się "lewej" migracji. Mało tego, ludzie ze wsi uciekają właśnie do miast, więc problem będzie się pogłębiał.

Po co mi więc piszesz o gównianej fotowoltaice, skoro to znikomy procent ludności i w skali
  • Odpowiedz
@kolejne_juz_konto: Tak samo jak człowiek w bloku sobie nie hoduje ziemniaków czy jabłek tak samo nie wyprodukuje tyle energii żeby mu starczyło do auta. Ważne żeby tego nie importować z Hiszpani czy jak ropy od araba, tylko może nabyć lokalnie na targowisku albo wyjechać parte km za miasto i kupić od rolnika. Tak samo jak będzie wojna, to możesz podjechać do mnie i sobie naładować auto. A zazwyczaj gdy sieć
  • Odpowiedz
dlatego po nowoczesnej benzynówce kupuje EV bo irytuje mnie to ciągłe tankowanie. Elektrykiem wyjeżdżam z garażu z 100% naładowania. W benzynówce co jakiś czas wyjeżdżam z garażu z myślą że zaraz trzeba gdzieś zatankować


@dzem_z_rzodkiewki: nie mam garażu, jak przeważająca większość mieszkańców Polski
  • Odpowiedz