Wpis z mikrobloga

Ciekawe kiedy politycy ogarną, że problem demograficzny Polski można rozwiązać jedynie tanimi socjalnymi mieszkaniami?
Że powodem tak niskiej dzietności nie jest lewactwo i psiecka, a brak bezpieczeństwa i własnych 4 kątów?

Ciekawe ciekawe

#polityka #kiciochpyta
  • 123
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kluczowy fakt który tutaj pomijasz to to, w jakim wieku są posiadacze tych mieszkań w Polsce, emeryt czy 50 latek dzieci mieć już raczej nie będzie

@Zgrywajac_twardziela: i niczym to się nie różni od sytuacji w czasach gdy dzietność była lepsza. To naturalna kolej rzeczy, że człowiek który pracował całe życie ma więcej, niż ten który pracował kilka lat.

No ale dobrze, na potrzeby dyskusji przyjmijmy że ludzi w wieku
  • Odpowiedz
@thorgoth: Nie muszą być własnościowe, wystarczą komunalne, tak by utrzymanie siebie nie zjadało 90% pensji, bo obecnie młody człowiek, nie będący w topce zarabiających, zamiast utrzymywać siebie to utrzymuje siebie i landlorda. Nic więc dziwnego, że na dzieci już mu nie starcza, bo tę część jego zarobków którą by mógł na nie przeznaczyć dostaje landlord, ewentualnie jego dzieci ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
nieno już nie róbcie k---y z logiki lewaki bo naprawdę tragedia z wami jest.

W całej historii świata nie było bogatszego i bardziej uprzywilejowanego pokolenia jak obecne młode pokolenia w krajach pierwszego świata.

Ale oczywiście jak dorzucimy jeszcze trochę socjalu to na pewno dzieci zaczną się rodzić masowo! Tak będzie!
  • Odpowiedz
@niemampomyslunalogin00: bardziej niz same pieniadze, wieksze znaczenie ma poczucie bezpieczenstwa, stabilnosci (ale mieszkanie, pieniadze na to wplywaja).

"W ocenie socjologa badanie pokazuje, że stereotypowe postrzeganie rodzin wielodzietnych jako „nie radzących sobie lub patologicznych” jest fałszywe. „To są rodziny, które osiągają największe dochody” – dodał Kot."

https://www.wirtualnemedia.pl/rodziny-wielodzietne-zarabiaja-wiecej-niz-rodziny-mniej-dzietne,7169508887840385a
https://misyjne.pl/badanie-rodziny-wielodzietne-zarabiaja-wiecej-niz-rodziny-mniej-liczne/
  • Odpowiedz
Nie muszą być własnościowe, wystarczą komunalne


@Zgrywajac_twardziela:
A co w takim razie powiesz o Austrii? Oni ogromnym wysiłkiem wybudowali ogromny zasób mieszkań komunalnych. Każdy młody może zamieszkać w Wiedniu czy Salzburgu, mieć dzieci, nie musi płacić krwiopijcy landlordowi. Jest stabilnie, pensje też nienajgorsze, bezrobocie niskie.
Efekt? Dzietność w Austrii spada rok do roku.

Dlaczego uważasz, że mimo iż mieszkania komunalne w Austrii nic nie dały, ale w Polsce magicznie dadzą?
  • Odpowiedz
@OCIEBATON: taaa xD już to widzę. Skończy się tak, że leniwe nieroby wezmą mieszkanko za free i dalej będzie Netflix i roleczki na z------m tik-toczku xD tak obecnie wygląda "wolność" dzisiejszych singli i bezdzietnych.
  • Odpowiedz
Takie by dzieci mogły w nim komfortowo dorastać, więc liczba pokoi skorelowana z ilością dzieci ¯\(ツ)/¯


@Zgrywajac_twardziela: i jak to sobie wyobrażasz? Polska ma mieć zapas mieszkań 2-10 pokojowych bo jakaś parka sobie zrobiła 3 dziecko więc muszą ich przenieść z 3 pokojowego do 4 pokojowego? a i przenoszą ich w trakcie ciąży? po urodzeniu? Czy może wystarczy sama deklaracja chęci posiadania kolejnego dziecka i już? Pewnie ta ostatnia bo inaczej
  • Odpowiedz
@thorgoth:
Nie znam dokładnie sytuacji w Austrii, więc trudno mi się wypowiedzieć na ten temat, może komunałki przysługują ludziom zbyt biednym by było ich stać na dzieci(kojarzę, że jest jakieś kryterium dochodowe tam) ¯\(ツ)/¯

Oczywiście ja nie neguję, że przyczyn niskiej dzietności jest znacznie więcej, niż tylko dostęp do mieszkań i kiepskie zarobki. Nie zmienia to jednak faktu, że rozmowa o niskiej dzietności w sytuacji, gdy mieszkania o metrażu takim,
  • Odpowiedz
@niemampomyslunalogin00: wcale nie mamy wojny za wschodnia granica, wojny w Iranie, USA rozwazajacego odejscie z NATO, zwolnien w SSC/BPO z powodu AI(i niepewnosci co do zatrudnienia z powodu AI w innych miejsach), indeksu cen mieszkan blisko szczytowych wartosci.
To wszystko składa się na subiektywne odczucie bezpieczenstwa.
Po zakonczeniu wojny (choc bylo gorzej niz teraz) to ludzie czuli ulgę, podobnie po PRL i po wejsciu do UE.
Covid byl pierwszym powazniejszym
unlucky_k - @niemampomyslunalogin00: wcale nie mamy wojny za wschodnia granica, wojny...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@WhiskeyIHaze:

i jak to sobie wyobrażasz?

Mniej więcej jak w UK ¯\(ツ)/¯ Ironię sobie możesz darować.

dla mnie normalny to parkiet wszędzie prócz kuchni oraz łazienki. Dość drogie wykończenie w porównaniu z np. panelami albo brytyjskim standardem, czyli wykładzina na posadzce z desek. I ja bym nie zdecydował na dziecko bez parkietu bo jednak jakiś poziom trzeba
  • Odpowiedz
By w ogóle debatować o tym czy młodzi ludzie chcą mieć dzieci, czy nie, to trzeba by zapewnić im jakiekolwiek warunki finansowe do ich posiadania


@Zgrywajac_twardziela: a ja bym odwrócił to zagadnienie a rebours.
Aby wogóle dyskutować o gargantuicznym wydatku jakim jest ponad milion mieszkań komunalnych, co odpowiada kilkudziesięciu elektrowniom atomowym albo statkowi kosmicznemu, należy najpierw postawić pytanie: czy młodzi wogóle chcą mieć dzieci.

Bo jeśli nie chcą, to ja
  • Odpowiedz
@thorgoth: Też wolę elektrownię atomową xD
A tak serio to w obecnej sytuacji gospodarczo ekonomicznej pytanie młodych czy chcą mieć dzieci, jest równie sensowne co pytanie ich czy chcą Lamborghini czy Ferrari, nawet jak odpowiedzą, że chcą, to co to zmieni? ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
Mniej więcej jak w UK ¯\(ツ)/¯ Ironię sobie możesz darować.


@Zgrywajac_twardziela: w sensie, że w uk według ciebie ten system działa i dzietność idzie w c--j do góry? xD k---a tam sobie dzieci robi głównie patola albo Polacy na pokojach xd
  • Odpowiedz
@WhiskeyIHaze:

w sensie, że w uk według ciebie ten system działa i dzietność idzie w c--j do góry? xD k---a tam sobie dzieci robi głównie patola albo Polacy na pokojach xd

Rzecz w tym, że na pokojach tam legalnie dzieci sobie nie zrobisz, bo zabierze je opieka społeczna ¯\(ツ)/¯

to zrób sobie dziecko mając nawet 2 domy
  • Odpowiedz
A tak serio to w obecnej sytuacji gospodarczo ekonomicznej pytanie młodych czy chcą mieć dzieci, jest równie sensowne co pytanie ich czy chcą Lamborghini czy Ferrari, nawet jak odpowiedzą, że chcą, to co to zmieni?


@Zgrywajac_twardziela: i tak i nie.

Przewrotnie: w przeliczeniu na dolary albo na koszyk dóbr, obecni młodzi mają lepiej niż ich rodzice, dziadkowie i którekolwiek pokolenie wstecz. Nigdy nie miałeś większych możliwości awansu społecznego. Obecnie są tysiące
  • Odpowiedz
jestes totalnie odklejony i nie masz pojecia o swiecie/polsce. Siedzisz w jakiejs malutkiej bance - a fakty mowia inaczej. Modne jest robienie kariery i dopiero jak osiagniesz sukces - masz miliony i wszystko ulozone to po 30 robisz sobie dziecko. A takie cos osiagnie tylko 1% osob


@niemampomyslunalogin00: no typowy przygłup jest typowy XD życie nazywasz modą XD ludzie piją wodę to nazwiesz to modą XDDD no k---a dziwne, że
  • Odpowiedz