Czyli rozumiem, że przedstawiciele państwa, które całą swoją potęge zbudowało na federalizacji, teraz dążą do rozbicia jedności Europy?
Jak jakikolwiek europejczyk mógłby się z nimi zgodzić? Stany zjednoczone a Europa rozbita - to już jest przecież skrajny amerykocentryzm, a nie polska czy europejska racja stanu.
Chodzi o to, żeby łatwiej było dzielić strefy wpływu z Rosją?
Polski prawak klaska dupą z ekscytacji bo pan hamburger jeden z drugim tak powiedział. Szkoda, bo są przecież w USA politycy życzliwi Polsce i Europie.
@Gomorakazowa: Akurat złote wieki Europy kiedy ta rządziła całym światem przypadają na całkowite rozbicie i bezkompromisową rywalizację poszczególnych państw. Od drugiej połowy XX wieku do dziś jest grzeczne chodzenie przy nodze na przykrótkiej smyczy u Ruskich/Jankesów
Acha, Ameryka zbudowała swoją potęgę nie na federalizacji a na prymacie dolara, nieograniczonych zasobach i kolonializmie ekonomicznym.
Od drugiej połowy XX wieku do dziś jest grzeczne chodzenie przy nodze na przykrótkiej smyczy u Ruskich/Jankesów
@Towarzysz_Moskvin: No co może być przyczyną? Te rozbicie skończyło się dwoma największymi rzeziami w historii ludzkości ludzi w odstępie ledwie 20 lat.
@Towarzysz_Moskvin co? Złoty wiek Europy to XIX wiek po wojnach Napoleońskich. 5 wielkich mocarstw utrzymujących w miarę pokojowe stosunki. Gdzie tu masz całkowite rozbicie? Miliony ludzi przez 100 lat nawet nie wiedziało co to jest wojna.
@Towarzysz_Moskvin gdzie byłyby stany gdyby nie wspólna polityka handlowa, zagraniczna i obronna? a to są trzony federacji.
Skoro USA ani rosja nie chcą zrezygnować ze swojej pozycji potęgi światowej poprzez rozpad, to tym bardziej dlaczego miałaby chcieć swojego rozpadu zjednoczona Europa?
@Towarzysz_Moskvin: USA jak były rozbite to skończyło się wojna secesyjna. Mamy podobne doświadczenia tutaj w UE. Od zjednoczenia w Europie nie było żadnej wojny pomiędzy krajami zjednoczonymi
@fornson23: Złote wieki Europy można spokojnie liczyć od epoki wielkich odkryć no i jest drobna różnica między >5 wielkich mocarstw utrzymujących w miarę pokojowe stosunki. a fereralizacją. Z tymi pokojowymi stosunkami też bym się nie rozpędzał. Słyszał kolega o wojnie krymskiej czy wojnach o zjednoczenie Włoch? O kolonialnych proxy wojnach między zainteresowanymi nawet nie wspomnę. @Kusher Masz rację czasy się zmieniły wuj Sam przywiązał europejskie pieski do drzewa i
@cwireq: Wojna secesyjna to była wojna podboju mająca na celu całkowite podporządkowanie sobie słabszego partnera. Przemysłowa północ postanowiła przetrącić gospodarczy kręgosłup słabszemu południu bo za bardzo im w tej unii fikało. Nie udało się to politycznie więc w końcu ucieki się do siły. Południe nigdy się po tym nie podniosło. Niechcący wyszła ci ciekawą analogia z tą Unią Europejską ( ͡~ ͜ʖ͡°)
@Towarzysz_Moskvin no nie, to wiadomo. W Europie raczej nie mamy przykładów federalizacji poza 2-krotnym zjednoczeniu się Niemiec w 1871 i 1990 roku. Dzięki za propozycję książki :)
@Gomorakazowa: problem z UE jest taki, że poszło za bardzo w lewicowe szaleństwa, dlatego masa ludzi robi się sceptyczna wobec UE. Biurokracja i osłabianie gospodarki nie pomaga. Cholera wie czy to właśnie nie przez to, że elity europejskie(z uporem maniaka idące w kierunku lewej strony) nie są opłacane z wszelkich mozliwych kierunków żeby UE dokonała autodestrukcji.
Och*jeliście z tym już do reszty. Przynajmniej jak na raka zbierali to nie było tym nasr*ne. Najważniejszy problem w PL - złe parkowanie i najjaśniejsza gwiazda polskiego yt, którą szanują tylko jemu podobni XD XD
Jak jakikolwiek europejczyk mógłby się z nimi zgodzić? Stany zjednoczone a Europa rozbita - to już jest przecież skrajny amerykocentryzm, a nie polska czy europejska racja stanu.
Chodzi o to, żeby łatwiej było dzielić strefy wpływu z Rosją?
Polski prawak klaska dupą z ekscytacji bo pan hamburger jeden z drugim tak powiedział. Szkoda, bo są przecież w USA politycy życzliwi Polsce i Europie.
#polityka #usa
źródło: temp_file5615668136399686195
PobierzAcha, Ameryka zbudowała swoją potęgę nie na federalizacji a na prymacie dolara, nieograniczonych zasobach i kolonializmie ekonomicznym.
@Towarzysz_Moskvin: No co może być przyczyną? Te rozbicie skończyło się dwoma największymi rzeziami w historii ludzkości ludzi w odstępie ledwie 20 lat.
@Towarzysz_Moskvin: A czym byłby dolar np teksański lub kalifornijski? Jakie zasoby miałaby Nevada?
Bredzicie towarzyszu.
Skoro USA ani rosja nie chcą zrezygnować ze swojej pozycji potęgi światowej poprzez rozpad, to tym bardziej dlaczego miałaby chcieć swojego rozpadu zjednoczona Europa?
a fereralizacją.
Z tymi pokojowymi stosunkami też bym się nie rozpędzał. Słyszał kolega o wojnie krymskiej czy wojnach o zjednoczenie Włoch? O kolonialnych proxy wojnach między zainteresowanymi nawet nie wspomnę.
@Kusher Masz rację czasy się zmieniły wuj Sam przywiązał europejskie pieski do drzewa i
@Gomorakazowa: Tak, bo to nie są nasi przyjaciele tylko nasi wrogowie. Po prostu chcą mieć z nas wasali.
@Towarzysz_Moskvin: Te złote wieki to zdychanie w bezsensownych wojnach czy w zasyfionych miastach?
Swoją drogą przypomniałeś mi ciekawą książkę o jednej proxy wojnie w XIX wieku prowadzonej przez ówczesne mocarstwa. Gorąco polecam.
źródło: anBn
Pobierz