Wpis z mikrobloga

Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 195
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

a ja słuchałem ostatnio audycji i Michale Korybucie Wiśniowieckim i było tam, że tradycjonalistyczna szlachta wybrała na króla szerzej nieznanego idiotę, który zrobił karierę na plecach wyżej postawionych od niego, który dla kraju nie zrobił nic i ważne dla niego było tylko jego własne panowanie, a to wszystko zdarzyło się po to, żeby zrobić na złość frakcji, która chciała na to stanowisko kogoś doświadczonego, z koneksjami, ale za to, tfu, z Francji
  • Odpowiedz
który dla kraju nie zrobił nic i ważne dla niego było tylko jego własne panowanie, a to wszystko zdarzyło się po to, żeby zrobić na złość frakcji, która chciała na to stanowisko kogoś doświadczonego, z koneksjami, ale za to, tfu, z Francji


@SzalonyOgorek: zaraz zaraz, cos to przypomina. ( ͡° ͜ʖ ͡°) moze jeszcze mial duza dupe i jezyki znal?
  • Odpowiedz
Trochę na zachód i jako społeczeństwo reprezentowalibyśmy wyższy poziom rozwoju


@Qbis: ale przeciez to nie geografia definiuje, tego jak jako spoleczenstwo kolektywnie rozumujemy. mozemy sami sie ustawic na zachodzie. tylko system wartosci trzeba oprzec o liberalizm, wolnosc jednostki, oddzielenie kosciola od panstwa.
  • Odpowiedz
@jz25 @jz25 rozbiory przedewszystkim przyniosły na ziemię polska administrację. Szlachta nie umiała o to zadbać więc inni zadbali. Warto przypomnieć że Sokrates Starzyński postawił wodociągi. Minęło koło 200 lat a rdzennie polski Wawer dalej nie jest podłączony do kanalizacji stolicy co sugeruje że gdyby nie carat to do dziś korzystali byśmy z szamba w stolicy patrząc jak budujemy elektrownię atomową
  • Odpowiedz
@janekplaskacz:
W infrastrukturę zostało wpompowane multum kasy - śmiem twierdzić, że stoimy na wyższym poziomie pod wieloma względami niż większość "starej" europy. Ale nie zrozumiałeś pytania a ludzie mają pamięć złotej rybki i szybko przyzwyczają się do dobrego. Nikt teraz nie jest nikomu za nic wdzięczny, mamy to co mamy i nikt nie dostanie pomnika za poprawę naszej infrastruktury na przestrzeni ostatnich nastu lat.

Pytam co aktualnie UE i szeroko
  • Odpowiedz
@kukold Podobnie jest i teraz jedni by wszystkiego zabraniali, najlepiej wygasić gospodarkę w imię rosnącej populacji ślimaka winniczka, a drudzy chcą rozwijać przemysł i produkcję. Analogia oczywista nasuwa się sama.
  • Odpowiedz
@kukold: No mnie to zawsze r-----------o, że ci odklejeni prawicowcy jak Braun czy Jaszczura pierwsi są do krzyczenia "Targowica!!", podpisują jakieś konfederacje gietrzwałdzkie, a nawet nazwali swoją partię "Konfederacja", kiedy przecież rozpad I Rzplitej i niewola rosyjska to właśnie wina ówczesnych konfederatów (słuckich, radomskich, targowickich i nawet barskich). Już nie mówiąc, że ideologicznie 100% odpowiadają swoim przodkom od r--------a Polski w XVIIIw: tradycjonalizm, ultrareligijność, uległość i sympatia wobec Rosji i
  • Odpowiedz
Oczywiście kościołowi też nie było na rękę traktowanie chłopów jak ludzi. Szlachta i kościół zamiast inwestować w rozwój kraju to przejadali pracę chłopów a jak przyszli zaborcy to część chętnie dała się skorumpować.


@Ilirian: Ogólnie to gdyby były stosunki średniowieczne, to w Polsce chłop miał relatywnie lepiej niż w innych krajach, to co stało się w renesansie i dalej to była oligarchizacja, więc też dużo upraszczasz, tak samo jak ten
  • Odpowiedz
USA i Francja? Bo chyba nie liczysz monarchii jako zachodnich reformatorów, nie byłbyś tak głupi, co nie?


@janekplaskacz: Dlaczego nie? Monarchia konstytucyjna w Wielkiej Brytanii była bardziej postępowa niż Francja i już po rewolucji społecznej, w ogóle to jedna z przyczyn rewolucji francuskiej zapatrzonej w sąsiadów. Napoleon też pełnił funkcję cesarza- monarchy.
  • Odpowiedz
  • 3
@kukold poproszę zdjęcie okładki tego dzieła z drugiej strony. Książki historyczne czyta się od końca czyt. Kto jest patronatem. Zauważyłem, duży spadek wartości merytorycznej książek nie tylko historycznych ostatniej dekady. Ostatnich publikacji w ogóle nie czytam. Ostatni naoczni świadkowie odchodzą w sposób naturalny. Nawet w książce o statystyce przemycana jest lewicowa ideologia: dr Janina Bąk - Statystycznie rzecz biorąc. Jutro będą książki o mechatronice a z tyłu patronat "Wysokie Obcasy" -
  • Odpowiedz