Wpis z mikrobloga

Japonia nie ma zunifikowanej sieci energetycznej
Obecnie, wschodnia część Japonii (w tym Tokio) korzysta z 50Hz, podczas gdy zachodnia część (w tym Nagoja, Osaka) z 60Hz. Wszystko ze względu na historyczne uwarunkowania i wybór różnych technologii w różnych regionach

W XIX wieku firmy w Tokio sprowadzały generatory 50Hz głównie z Niemiec (AEG), podczas gdy firmy w Osace wybrały sprzęt General Electric działający na 60Hz importowany ze Stanów Zjednoczonych.

#japonia #wykopuczy #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
av18 - Japonia nie ma zunifikowanej sieci energetycznej
Obecnie, wschodnia część Japo...

źródło: japonia prąd

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop
  • 46
@f9JXBEArQ2H4TKl:
Sieci 50 Hz i 60 Hz w Japonii są odseparowane. Nie ma bezpośredniego połączenia, są dwie połówki japońskiej sieci energetycznej i nie mogą wymieniać zasilania prądem przemiennym.
Istnieją konwertery częstotliwości, które pozwalają na wymianę mocy między niekompatybilnymi sieciami, ale w praktyce są nieużywane (koszty)
  • Odpowiedz
@Dolan: Oceniasz to po 10, które obejrzałeś?
Dowolne z zasilaczem impulsowym, w nim nie przeszkadza częstotliwość prądu na wejściu, w zegarkach synchronizowanych częstotliwością sieci zasilających (wbrew pozorom popularne i dokładne rozwiązanie) będzie to już duży problem.
  • Odpowiedz
będzie zasysał około 20% mocniej


@DEMONzSZAFY: napięcie jest to samo, a standardowo w odkurzaczach montuje się silniki szeregowe uniwersalne, które mogą działać nawet na prądzie stałym, a moc zależy wyłącznie od napięcia zasilania ( a obroty zależą tylko od obciążenia, bez wirnika taki silnik ulegnie rozbiegnięciu)
Problem z obrotami występuje tylko w silnikach indukcyjnych.
  • Odpowiedz
Istnieją konwertery częstotliwości, które pozwalają na wymianę mocy między niekompatybilnymi sieciami, ale w praktyce są nieużywane (koszty)


@av18: Mają łącznie 1.5GW w przekształtnikach. Poladia ma lind DC ze szwecją i jakoś jest użytkowany, a te konwertery od linku DC różnią się tylko długością samej linii DC, no tyle że u nich pewnie nie ma tańszego prądu po jednej stronie
  • Odpowiedz
@av18: jako osoba z branży powiem tyle, dla zwykłego użytkownika (dla przeciętnego Japończyka) 50 a 60hz nie ma żadnego znaczenia, chyba, że mają urządzenia bazujące na częstotliwości sieci jak np. zegary mechaniczne (starsze modele), te mogą odmierzać czas nieprawidłowo. Natomiast całe oświetlenie LED, zasilacze do różnych urządzeń działają dobrze w 50 i 60hz więc przeciętny użytkownik nie zauważy różnicy. Wszystkie urządzenia AGD i inne elektroniczne już są przystosowane do obu
  • Odpowiedz
to już chyba nieużywana technologia, teraz kwarc jest w każdym kawałku elektroniki z zegarem.


@elemenTH: Parę lat temu jeszcze kupiłem na allegro sobie i rodzicom po zegarku synchronizowanym częstotliwością. Nawet jeśli układ z kwarcem kosztuje grosze to dla pana Chińczyka na partii kilku milionów sztuk to spore oszczędności.
  • Odpowiedz