Wpis z mikrobloga

Cytat Dariusza Jemielniaka, wykładowcy #kozminski, pracującego od 2k16 jako faculty associate na Harvardzie, od 2k24 w radzie Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, od 2k15 jest członkiem rady Wikimedia Foundation. O kulturze korporacyjnej wypowiada się tak:

Kontrola normatywna opiera się, przede wszystkim, na tak zwanej silnej kulturze korporacyjnej. Kultura korporacji, która jest „silna”, narzuca normy i wartości swoim członkom, dokonuje swoistego „prania mózgu” pracowników, naginając ich światopogląd do oczekiwanego. Z przeprowadzonych badań wynika, że „silna” kultura korporacyjna może także, paradoksalnie, krzewić ducha swobody i innowacyjności - „siła” polega bowiem na przymusie zaakceptowania ideologii danego przedsiębiorstwa, a nie na treści tej ideologii. Jest to przymus, co trzeba dodać, bardzo subtelny: opiera się na stopniowej enkulturacji pracowników, którzy „...winni są korporacji nie tylko dzień ciężkiej pracy, ale także normy zachowań i uczucia” (Edwards 1979: 148)

Slavoj Žižek zwraca uwagę (2002/2006), że przełożony, który odrzuca tradycyjne obyczaje i formy zachowania, oferując familiarne stosunki, „równość”, żarty (czasem sprośne, dla podkreślenia nieformalności relacji), w gruncie rzeczy dokonuje aktu jeszcze większego zniewolenia. Pracownik nie ma bowiem jak odmówić podobnego traktowania. Jest to wyjątkowo przewrotne – odgrywana koleżeńska rola zakłada brak przymusu i dobrowolność relacji, ale jednocześnie zawodowa sytuacja społeczna powoduje, że podwładny musi przyjąć ją bez żadnego wyboru. Szef zaczyna więc dominować i w relacji czysto zawodowej, i w (pozornie) przyjacielskiej.


źródło: https://bibliotekanauki.pl/books/1041690

Do jakiego poziomu doszliśmy skoro nawet wykładowca uczelni dla dzieci właścicieli wielkich c0rpo potrafi tak orać obecny wymiar kapitalizmu? Wygląda na to, że Joshua Fluke w swoich filmach nie robi żadnych rantów, tylko zdaje precyzyjną relację z pierwszej linii Linkedinowego frontu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#antykapitalizm #pracbaza #kolchoz #pracait #korpo #korposwiat #korpobitch #it #januszex #ppbit #praca #zarzadzanie #programista15k #januszebiznesu
totemlesnychludzi - Cytat Dariusza Jemielniaka, wykładowcy #kozminski, pracującego od...
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@totem_lesnych_ludzi: jak wallmart probowal swoich sil w niemczech. to miedzy innymi zakazali im tego typu tancow korporacyjnych.

Walmart, kiedy wchodził na rynek niemiecki (w latach 90.), próbował wprowadzić tam swoją typową amerykańską kulturę korporacyjną – w tym poranne spotkania (tzw. cheer meetings), gdzie pracownicy mieli obowiązkowo śpiewać firmowe piosenki i wykonywać motywacyjne okrzyki, a czasem nawet tańczyć. Miało to budować "team spirit".


Problem polegał na tym, że dla niemieckich pracowników takie rytuały
qusqui21 - @totemlesnychludzi: jak wallmart probowal swoich sil w niemczech. to miedz...
  • Odpowiedz
@qusqui21: Warto dodać, że drugim powodem wycofania się z niemieckiego rynku było podejście Walmarta do wolnego ryneczku. I cała strategia polegała na próby sprzedaży po cenach niższych niż koszt wytworzenia. Walmart liczył, że w parę lat zliwkiduje konkurencję. Wtedy wkroczyły sądy i nakazały Walmartowi zmienić ceny. Tak wygląda w praktyce wolny ryneczek bez regulacji. Czyli monopol.
  • Odpowiedz