Wpis z mikrobloga

#chemia #pytaniedoeksperta #biochemia #farmacja

Co tak naprawdę powstaje z połączenia aluminium z NaOH

Wrzuciłem z ciekawości trochę folii do słoiczka i powstał mi jakiś beż przypominający trochę puder (makeup). W wodzie był czarny, po osuszeniu zmienił kolor, ale nie wygląda jak NaAlO2 z opisu z Wikipedii, tym bardziej nie jest to wodorotlenek, bo ten też jest biały. Bardziej przypomina mi to boksyt.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_aluminate

Nie interesuje mnie wodór, który podobno uwalnia się w trakcie tej reakcji chemicznej, bardziej interesują mnie tlenki aluminium.
tojestmultikonto - #chemia #pytaniedoeksperta #biochemia #farmacja

Co tak naprawdę p...

źródło: NaAlO2

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Obecnie jestem w fazie testowania "ceramiki" własnej produkcji. elementy wielkości guzika po wypaleniu na kuchence gazowej robią się twarde jak kamyki i są odporne na ścieranie (nie tak jak ceramika). Jest to właściwie kompozyt à la chatki z gówna tj. trawa + glina. Ja używam włókna szklanego i cementu wysokotemperaturowego. Jest to lepsze rozwiązanie niż popiół papierosowy, którego używałem wcześniej w połączeniu ze szkłem wodnym. Prawdopodobnie winne są tu zanieczyszczenia, popiół papierosowy
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: reakcja nigdy nie przebiega czysto, masz jakieś półprodukty inne tlenki itp
Musiałbyś mieć idealnie czyste środowisko reakcji, substraty
Podczas reakcji rzeczy też wchodzą ze sobą w reakcje.
Równanie reakcji jest dla 1 cząsteczki czegoś i 1 cząsteczki czegoś,( no wiem ze nie bo trzeba wyrownac strony ale tak w uproszczeniu) a tam się robi taka zupa
  • Odpowiedz
@Denko_szklanki: To jest prawdopodobnie brown alumina

https://en.wikipedia.org/wiki/White_fused_alumina

Na Początku roztwór miał pH około 11-12, zobojętniłem go kwaskiek cytrynowym do pH 7 (syczał), będę musiał jeszcze raz filtrować, ale koloru to nie zmieniło, tyle, że wyrównałem pH.

Podobno są też brown fused alumina i black fused alumina. Moje to brown alumina, bo nie mam gdzie tego stopić, poza tym nie opłacało by się bawić z taką ilością (ja mam tego łyżeczkę).
  • Odpowiedz
@Denko_szklanki: To nie zupełnie o to chodzi, tych zanieczyszczeń nie było tam aż tyle. To bardziej kwestia sposobu przeprowadzania reakcji. Robiłem wszystko na chybił-trałił. Mokre aluminium w naczyniu z wodą zasypałem NaOH i tak powstał czarny osad, który po odparowaniu wody zrobił się brązowy, był zanieczyszczony NaOH, które jest białe, więc to nie NaOH doprowadziło do powstania tego wariantu. Alumina to glinka. Po podgrzaniu na kuchence robi się kruche i
  • Odpowiedz
@Denko_szklanki: https://en.wikipedia.org/wiki/Clay

Most pure clay minerals are white or light-coloured, but natural clays show a variety of colours from impurities, such as a reddish or brownish colour from small amounts of iron oxide.

To mogą być jony tlenku żelaza, ale skąd się wzięły nie mam pojęcia, może folia nie jest czystym aluminium. Jeżeli to jakaś glinka to może da się z niej coś ulepić?
  • Odpowiedz
@Denko_szklanki: Problem w tym, że tlenek żelaza raczej przereagowuje z aluminium. To co zostało wygląda trochę jak termit

https://pl.wikipedia.org/wiki/Termit_(pirotechnika)#Zasada_dzia%C5%82ania

ale jest jaśniejsze, wrzucałem aluminium do roztworu gdy miał pH 11-12 i nic się z aluminium nie działo, ale jak dodałem wody to zaczęła się jakaś wewnętrzna reakcja tej mieszaniny z wodą. Woda zrobiła się ciepła, a może nawet gorąca. Tak się dzieje jak rozpuszczam NaOH w wodzie.
  • Odpowiedz
@prawdecipowiem: Wszystko było robione w ten sposób, że wlałem wodę do słoika, włożyłem kawałek folii aluminiowej i posypałem go granulatem NaOH, a że spodobała mi się ta reakcja to dorzuciłem jeszcze trochę folii. Zważyć tego też nie jestem w stanie bo część została na sączku, który już wyrzuciłem. Mam dość dokładną wagę ale chyba nie aż tak dokładną żeby przy takich ilościach móc podać dokładne wartości.

Musiałbym przeprowadzić tę reakcję
  • Odpowiedz
@prawdecipowiem: To co zobaczyłem pokrywa się z tym, co widziałem na filmikach z YT, utworzył się czarny osad, który po przefiltrowaniu zrobił się brązowy (może na powietrzu). Roztwór był lekko żrący ( pH około 12) i lekko odbarwił sączek z niebielonego papieru, woda była lekko żółta albo żółto-brązowa, już nie pamiętam. Chodziło mi o tlenek glinu, bo chciałem go użyć do uszczelnienia grzałki w lutownicy, podobno bardzo dobrze przewodzi ciepło.
  • Odpowiedz