Wpis z mikrobloga

Wyplusujcie ten wpis - pomożemy naprawić Panu Ministrowi rynek nieruchomości w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szanowny Panie Ministrze Paszyk, rzecz jasna jesteśmy w pełni przeciwni JAKIMKOLWIEK dopłatom do kredytów, ponieważ te - jak udowadnia historia poprzez przypadek Bezpiecznego Kredytu 2% - jedynie windują ceny nieruchomości.

Ale!

To nie znaczy, że nie mamy innych pomysłów, wręcz przeciwnie! Prezentujemy strategie szybkiej naprawy rynku nieruchomości:

1. Podatek od pustostanów: w Polsce prawie 2 miliony mieszkań i domów stoi puste. Opodatkowanie tych nieruchomości zachęci ich właścicieli do wystawienia ich na rynek, co spowoduje większą dostępność mieszkań i niższe ceny.

2. Podatek katastralny: od 3. mieszkania w górę, rosnący progresywnie z każdym mieszkaniem. Każde kolejne dziecko posiadane przez właściciela nieruchomości zwalnia z podatku od kolejnego mieszkania. Taka opłata skutecznie zniechęca do spekulowania na nieruchomościach oraz ograniczaniu ich podaży, co prowadzi do wzrostu cen.

3. Opodatkowanie zysków z wynajmu podatkiem Belki: obecnie zyski z wynajmu nieruchomości opodatkowane są stawkami 8,5% oraz 12,5%. Proszę zauważyć, że obciążenie podatkowe dla osoby zarabiającej pensję minimalną (składka zdrowotna, podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe) wynosi łącznie 38%! Czy posiadanie mieszkania powinno być opodatkowane niżej niż uczciwa praca? Zachęcamy do objęcia zysków z wynajmu mieszkania minimum 19% przewidzianym przez podatek od zysków kapitałowych. Zniechęcenie Polaków do inwestowania w mieszkania spowoduje uwolnienie kolejnych lokali dla rodzin poszukujących swojego pierwszego, własnościowego "M" oraz zachęci obywateli do inwestycje rzeczywiście rozwijające gospodarkę, takie jak obligacje państwowe i Giełda Papierów Wartościowych.

4. Budownictwo społeczne: Polska Rzeczpospolita Ludowa duszona radzieckim butem była w stanie budować nawet kilkaset tysięcy mieszkań rocznie dla obywateli. Rzeczpospolita po 1989 roku zaś udowodniła, że jest w stanie stawiać masowo takie obiekty jak drogi, mosty, wiadukty, lotniska czy autostrady. Nie ma żadnych przeciwskazań aby Państwo zatrudniało wykonawców budowlanych, z których usług korzystają teraz deweloperzy, aby ci budowali mieszkania na tani wynajem dla polskich rodzin, którym zależy na większej elastyczności w wyborze mieszkania.

Na koniec pragnę zaznaczyć, że to tylko kilka punktów programowych, których działanie zostało już udowodnione w państwach takich jak Francja, Austria, Niemcy czy Dania. Tutaj wystarczy tylko odrobina odwagi, Panie Ministrze!

Dla polskich rodzin przecież! :)

#nieruchomosci #polityka
Erelius - Wyplusujcie ten wpis - pomożemy naprawić Panu Ministrowi rynek nieruchomośc...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Erelius: You have my sword. Dodam tylko jeszcze:

5. Opodatkowanie zysku z transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości podatkiem Belki. Zwolniona z podatku jest 1 transakcja na osobę w okienku 5-letnim (niezależnie od dalszego przeznaczenia środków).
  • Odpowiedz
Co za koleś z tego Paszyka. Bezczelny typ. Nie podoba się robienie dobrze dweloperom, to mamy zaproponować rozwiązanie, inne rozwiązanie. Ludzkie potrzeby, no tak, to się zgadza, deweloper, też człowiek.
  • Odpowiedz
@Erelius: Dorzucę kolejny pomysł:

6. Państwowa odwrócona hipoteka: za uczciwy dodatek do emerytury (wynoszący nawet kilka tysięcy miesięcznie) mieszkanie emeryta po jego śmierci trafia do zasobu społecznego i może być następnie wykorzystane do taniego wynajmu. Te mieszkania często znajdują się w świetnych lokalizacjach z pełną infrastrukturą. Licząc "po kosztach" mieszkanie 50-metrowe w top5 mogłoby być bez uszczerbku dla budżetu państwa wynajmowane poniżej 2 tysięcy miesięcznie.
  • Odpowiedz
@Erelius:

Podatek PCC płacony przez sprzedawcę (także na rynku pierwotnym) jeżeli cena za m2 przekracza 115% średniej ceny dla danej jednostki administracyjnej (w miastach to może być dzielnica), przy sprzedaży za średnią cenę, lub mniej, zwolnienie z podatku PCC.

Regulacja ceny m2 miejsca postojowego, komórki lokatorskiej w stosunku do ceny m2 mieszkania, tj. np. nie więcej niż 1/4 ceny m2 mieszkania. Powierzchnia tarasu lub balkonu nie może być płatna więcej
  • Odpowiedz
@Erelius: ale to jest bezczelność i buta ze strony Jemnioma w ogóle coś takiego powiedzieć. Chłop dosłownie wije się by zrobić dobrze deweloperom a zapiera się że to dla Polskich rodzin. To jest niespotykana bezczelność równa bezczelności pisiorów kiedy rządzili i włos im z głowy nie mógł spaść.
Z Jemniomem się nie dyskutuje, tylko #paszykdodymisji z jego następcą, najlepiej z Polski 2050 możemy porozmawiać o konkretach.
Kolejny co
  • Odpowiedz
@Erelius: Jeszcze dorzucić, że pośrednik może pobierać marże od jednej strony, a deweloperzy maja obowiązek publikacji cen wraz z najniższa z co najmniej 30 dni.
  • Odpowiedz
  • 15
@CarlChryniszzswics to niemożliwe, Koalicja Donalda Tuska i Krzysztofa Paszyka przecież przy każdej możliwej okazji zaznacza, że nowy program mieszkaniowy ma pomóc polskim rodzinom! Dlatego z chęcią pomożemy ministerstwu w opracowaniu sprawiedliwego projektu, który pomoże nabyć młodym Polakom ich pierwsze mieszkanie bez podnoszenia cen :)
  • Odpowiedz
  • 2
Naprawa rynku przez nowe podatki...kolejny baran zapomniał że już 63% pensji oddajemy państwu. Ale to za malo!
WINCY PODATKÓW!
WINCY PODATKÓW!!!
  • Odpowiedz
@Erelius biedny Kapitan dopłata, on chciałby tylko r------ć jeszcze mocniej ryneczek mieszkaniowy i napchać tyle zielonego żeby uszami wychodziło, a internetowi hejterzy mu wytykają, że się nie zna. Jak Oni śmią?
Niech się cieszy, że go na taczkach nie wywieźli, kretyn zasrany. On i każdy polityk siedzący w kieszeni deweloperucha to powinien być w------y na orbitę bez możliwości powrotu.
  • Odpowiedz
@eezh: Tak to bywa, gdy jesteś wielkim Chłopskim Panem Ministrem i probujesz użyć mądrego słowa myląc pseudonim z synonimem xD
  • Odpowiedz
@Erelius: dodaj jeszcze żeby można było wyrzucić niepłacących bo chciałbym w końcu wynająć swój pustostan. Chociaż jak dla mnie może stać puste.
  • Odpowiedz