Wpis z mikrobloga

Podaję za: L. Kosiński, "Pochodzenie terytorialne ludności Ziem Zachodnich w 1950 r.", Instytut Geografii PAN, Warszawa 1960]
Pochodzenie terytorialne ludności ziem zachodnich w 1950 roku.

W 1950 roku na terenie ziem zachodnich mieszkało około 6 milionów ludności, którą można było podzielić na cztery grupy: ludność rodzima; ludność napływowa ze wschodu; ludność napływowa z Polski centralnej oraz z nieznanego kierunku:

"W rozmieszczeniu ludności autochtonicznej widzimy duże nierównomierności. Główne jej skupisko występuje na Śląsku Górnym i Opolskim, gdzie w 13 powiatach stanowi ona ponad połowę ludności. Należą tu powiaty tarnogórski (94,4%), lubliniecki (80%), strzelecki (77,5%), raciborski - miejski i wiejski (76,6%), oleski (74,5%) gliwicki (72,8%), opolski - miejski i wiejski (71,3%), kozielski (70%/) m. Zabrze (67,4%), m. Bytom (51,9%).

Również Gliwice mają dość wysoki odsetek ludności autochtonicznej (40,4%), natomiast dalej na zachód położone powiaty - kluczborski (21,2%), brzeski (37,4%), niemodliński (20,4%) i głubczycki (16,3%), stanowią strefę graniczną poza którą udział ludności autochtonicznej jest nieznaczny” (...)

"Z kolei udziały ludności napływowej kształtują się odwrotnie niż udziały ludności autochtonicznej, to znaczy są najniższe we wschodniej części Śląska i w południowej części woj. olsztyńskiego, dochodząc zaś do 100% na Dolnym Śląsku, ziemi lubuskiej i prawie całym Pomorzu.

Najwyższe odsetki repatriantów (z ZSRR) występują w powiatach głubczyckim (73% ludności napływowej), oławskim (69,5%), niemodlińskim (63%), górowskim (60,5%), sulęcińskim (60%) i lwóweckim (60,2%).

Ponadto w dalszych 9 powiatach repatrianci stanowią ponad połowę ludności napływowej: w woj. szczecińskim - pow. chojeński; w woj. zielonogórskim pow. rzepiński i świebodziński; w woj. wrocławskim pow. lubiński, strzeliński, wołowski i wrocławski, a w woj. opolskim pow. kluczborski i prudnicki"

#mapy #historia #ciekawostkihistoryczne #sondaz #ankieta #polska #ukraina #wroclaw
freedomseeker - Podaję za: L. Kosiński, "Pochodzenie terytorialne ludności Ziem Zacho...

źródło: temp_file3261179782081020061

Pobierz

Ukraińcy podobnie jak repatrianci asymilują się po paru pokoleniach

  • Tak 50.7% (34)
  • Nie 43.3% (29)
  • Napiszę w komentarzu 6.0% (4)

Oddanych głosów: 67

  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@freedomseeker: świat nie jest czarnobiały. Polacy z Z.S.R.R., to byli Polacy z terenów II Rzeczypospolitej, które pozostały po 1945 r. pod okupacją sowiecką. Nie musieli się asymilować, bo byli i są Polakami. To tak w uproszczeniu. Bo byli jeszcze zesłani, między innymi na sybir i do Kazachstanu, którzy nie mogli wrócić. Czasem ich potomkowie wracają od lat 90' do teraz, z różnym powodzeniem. Książka, którą tak cytujesz, została napisana w
  • Odpowiedz
@freedomseeker: Nie, bo liczba Ukraińców przekroczyła poziom krytyczny. I nie pisz repatrianci, bo to byli Polacy. Ja jestem ze wsi, gdzie przyjechali Kaszubi, Kresowiacy, Polacy z centrum i Ukraińcy zza Buga. Prawie wszyscy potomkowie tych Ukraińców się spolonizowali (bodajże tylko jedna rodzina jest grekokatolicka), chociaż znane były przypadki, jak starzy Ukraińcy byli źli na pociechy, jak nie wiązały się ze swoimi
  • Odpowiedz
Książka, którą tak cytujesz, została napisana w okresie stalinowskim i samo to, już ją czyni niewiarygodnym jako źródło.


@Herkus_Monte: Nie została. Praca naukowa którą tak krytykujesz została wydana w 1960 r., przez Instyt Geografii PAN. Opiera się o spis powszechny z 1950 r. oraz opracowania z drugiej połowy lat 50.
  • Odpowiedz
Nie została. Praca naukowa którą tak krytykujesz została wydana w 1960 r., przez Instyt Geografii PAN. Opiera się o spis powszechny z 1950 r. oraz opracowania z drugiej połowy lat 50.


@Tytanowy: https://www.bryk.pl/wypracowania/historia/xx-wiek/9583-okres-stalinowski-w-polsce.html

Dokładne wyznaczenie czasu okresu stalinowskiego budzi do dziś wiele kontrowersji historyków. Niektórzy z nich za graniczne daty tego okresu podają daty 1947 - 1956.

... Śmierć Stalina w marcu 1953 roku nie przyniósł nagłej zmiany w Polsce.
  • Odpowiedz