Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #kredythipoteczny

Bawi mnie ten hejt na banki, że śmią udzielać kredytów hipotecznych z oprocentowaniem WIBOR+2%.

Czy ludzie nie rozumieją, że pożyczanie pieniądza kosztuje i musi kosztować? Same banki pożyczają pieniądze na niewiele niższy procent. Pierwsze z brzegu obligacje na WIBOR6M+1.55%: https://obligacje.pl/pl/obligacja/PKO0827

No sorry, ale bank nie jest instytucją charytatywną i nie będzie pożyczał kasy taniej niż sam pożycza z rynku.

Spadnie inflacja, spadną stopy to i kredyty stanieją.

A jeszcze to narzekanie, że się przez 30 lat oddaje 2x tyle. Zobaczcie jak rosną zarobki, ceny energii, ceny żywotności czy wreszcie ceny mieszkań. Jakby przeliczyć kredyt na średnią pensję to wyjdzie, że oddaje się mniej średnich pensji niż się wzięło
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@toord: po pierwsze to jakbym był deweloperem to trzymałbym kciuki za tanie kredyty. A po drugie - może wyjaśnisz mi gdzie się mijam z prawdą?
  • Odpowiedz
Same banki pożyczają pieniądze na niewiele niższy procent


@Leithain: WIBOR to wskaźnik niemal hipotetyczny. To raptem po parę transakcji na dany okres, a często nawet nie ma z czego go złożyć, bo pożyczki, o których piszesz... nie istnieją. To dosłownie "wskaźnik, po którym banki pożyczałyby sobie pieniądze... gdyby sobie pożyczały, ale nie pożyczają". Po tej linii wielu prawników próbuje podważać zapisy umów kredytowych.

Następnie: banki komercyjne nie muszą pożyczać od NBP,
  • Odpowiedz
  • 0
@Yuri_Yslin: jeszcze raz podsyłam link: https://obligacje.pl/pl/obligacja/PKO0827

To są obligacje wyemitowane przez bank. I ich oprocentowanie to WIBOR+1.55%.

A kreacja pieniądza (ta wtórna - którą prowadzą banki komercyjne) nie działa tak, że tworzą złotówki z ksomosu. W dużym skrócie działa tak, że bank pożycza milion Kowalskiemu, Kowalski kupuję mieszkanie od Nowaka, Nowak wpłaca milion do banku na lokatę, bank znów pożycza prawie milion (prawie, bo kawałek zostawia jako rezerwę cząstkową). Później te (załóżmy)
  • Odpowiedz
Bawi mnie ten hejt na banki, że śmią udzielać kredytów hipotecznych z oprocentowaniem WIBOR+2%.


@Leithain:
Do WIBOR osobiście nic nie mam, przy naszym niestabilnym żetonie pozwala bez większych strat zachować wartość pieniądza na osi czasu. Niestety jest on korzystny tylko dla Banku, bo RPP bardzo chętnie podnosi stopy referencyjne, ale kompletnie nie przeszkadza jej utrzymanie stopy rezerwy obowiązkowej na poziomie 2%. Banki mogą udzielać obrzydliwą ilość kredytów, nie oferując sensownych
  • Odpowiedz
@Leithain: ja to uważam, że każdy powinien przeczytać jak ustalany jest WIBOR. Tzn. kto go właściwie ustala, jaka jest jego historyczna geneza. Wszystko to wyjaśni nam dlaczego nie powinno się stosować tego wskaźnika i dlaczego, po aferze z CHF, nagle szukamy innych rozwiązań.
  • Odpowiedz
@Leithain: sprawdź proszę najpierw bilanse polskich banków i potem zweryfikuj swoją tezę o "drogim" pieniądzu w bankach - spoiler alert: większość kredytów jest finansowana z depozytów, wypuszczanie obligacji, które stanowią niewielki procent jest związane z wymogami MREL aby lepiej dopasować strukturę terminową depozytów (pasywa) do kredytów (aktywa).

Polecam popatrzeć na raportach rocznych na tzw. efektywny koszt finansowania, który jest używany do wyceny kredytów i wynosi on często poniżej połowy WIBORu.
  • Odpowiedz
  • 0
@TrujZWykopem @marcin3ck: duże instytucje jak PGE, Orlen czy banki emitują obligacje na poziomie WIBOR+1 czy WIBOR+1.5%. te obligacje potem są notowane na catalyst i osiągają ceny rzędu 101% ceny nominalnej przy terminie wykupu za kilka lat.

To pokazuje, że WIBOR+1% jest rynkową stawka za niemal pewną pożyczkę pieniędzy.

Stąd mój wniosek, że kredyty hipoteczne nie
  • Odpowiedz
W dużym skrócie działa tak, że


@Leithain: no nie, to tak nie działa, bank nie potrzebuje żadnych lokat bo obraca pieniędzmi na kontach klientów. Pozwala na to system rezerwy cząstkowej i ogrom pieniędzy wydrukowany za pisu - ta słynna tarcza dla przedsiębiorców trzymana rzecz jasna w bankach, bo niby gdzie.

Powtórzę, bank nie muszą od nikogo pożyczać ani brać lokat bo mają nadmiar kasy.
  • Odpowiedz
@Metylo: chyba wszędzie na tym wykresie oprocentowanie masz powyżej stopy procentowej w danym kraju.
Do tego większość krajów jest w cyklu obniżek stóp procentowych. Tylko my dzięki błyskotliwym decyzjom Glapy będziemy jeszcze rok siedzieć na wysokich stopach.
  • Odpowiedz