Wpis z mikrobloga

@_mnemonick_: @Saltimbanquese:

Polska jest związana wszystkimi instrumentami ustawodawczymi wchodzącymi w skład paktu o migracji i azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej[1], przy pełnym poszanowaniu zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości[2]. Zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu.


Rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją[3] przewiduje obowiązkową solidarność, ale każde państwo
  • Odpowiedz
@RepublikaFederalnaNiemiec:

Jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

W październiku 2025 r. Komisja przeprowadzi ocenę tego, które państwo członkowskie znajdzie się pod presją migracyjną, będzie narażone na ryzyko presji migracyjnej lub stanie w obliczu znaczącej
  • Odpowiedz
@_mnemonick_:

W październiku 2025 r. Komisja przeprowadzi ocenę tego, które państwo członkowskie znajdzie się pod presją migracyjną, będzie narażone na ryzyko presji migracyjnej lub stanie w obliczu znaczącej sytuacji migracyjnej


Dlaczego Polska ma być oceniana jeśli od miesięcy było mówione, że będzie zwolniona z paktu?
  • Odpowiedz
@RepublikaFederalnaNiemiec: Pamiętam wypowiedź Tuska – mówił, że będziemy wnioskować o kompletne zwolnienie nas z tego obowiązku. Jak się nie uda, to żebyśmy musieli przyczynić się w bardzo małym stopniu, i taka była narracja.

Aż poszukałem tego twojego nagłówka i google wyszukuje tylko dwie pisowskie szczujnie oraz Ordo Iuris.
Sama kwestia tego, czy będziemy zwolnieni (a prawdopodobnie będziemy), rozstrzygnie się za rok, ale pisowskie szczujnie będą teraz przed wyborami prezydenckimi manipulować.
  • Odpowiedz
@RepublikaFederalnaNiemiec: mowione bylo w tv republika?
tu rozmowa z kierwinskim z marca zeszlego roku

Zastrzegł jednocześnie, że jeżeli tzw. pakt migracyjny zostanie wdrożony, to nasz kraj będzie go realizować.

Kierwiński powtórzył, że sytuacja, z którą Polska miała do czynienia na polsko-białoruskiej granicy jest na tyle wyjątkowa, że wszelkie rozwiązania paktu migracyjnego powinny tę specyfikę uwzględniać.

Dopytywany o tzw. mechanizm solidarności, który od 2026 roku nakładałby na kraje członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów w ramach relokacji
  • Odpowiedz