Wpis z mikrobloga

#medycyna #biochemia #chemia #pytaniedoeksperta #wiesz #tojestmultikonto #ciekawe

Czy te cząsteczki są do siebie podobne pod względem molekularnym? Chodzi mi o PCAA i połączenie VA z MP. Wiem, że są tam nieco inne wiązania chemiczne i są to całkiem inne cząsteczki o prawdopodobnie zupełnie różnym działaniu, ale niewątpliwie jest tu pewne podobieństwo. Cząsteczka MP jest zdecydowanie bardziej symetryczna niż to nieszczęsne, koślawe PCAA. MP jest prawdopodobnie metabolizowany, a PCAA jest wydalany w stanie niezmienionym.
tojestmultikonto - #medycyna #biochemia #chemia #pytaniedoeksperta #wiesz #tojestmult...

źródło: PCAA

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czasami cząsteczki mają identyczny skład chemiczny (co do jednego atomu), ale inną budowę przestrzenną, a to sprawia, że cząsteczki o zmienionej strukturze przestrzennej są np. nierozpuszczalne w wodzie.
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: Bardzo duża różnica struktury i inne działanie. Przede wszystkim metylofenidat nie działa na receptory NMDA.
Grupa fenylowa występuje w tysiącach związków. Pojawia się np. w aspirynie. Sama w sobie nie decyduje o wpływie na organizm.
  • Odpowiedz
@KubaGrom: Substancje o zbliżonej budowie chemicznej nie muszą działać w identyczny sposób, część mechanizmów działania może się pokrywać, część może się nie pokrywać, a część może być inne. Nie oznacza to jednak, że pewne działania nie są zbliżone, rolę odgrywa tam więcej czynników i jest to bardziej złożone niż można to zmieścić w jedym komentarzu. Liczy się siła działania substancji oraz sposób i czas działania. Niektóre substancje działają na te
  • Odpowiedz