Wpis z mikrobloga

Starożytna droga rzymska łącząca miasta Antiochia (Antakya, Turcja) i Aleppo (Syria)

Drogi o twardej nawierzchni, w formie jaką znamy dzisiaj, zostały wynalezione i wprowadzone na terenie całego imperium przez Rzymian. Część z tych dróg istnieje już od ponad 2000 lat.

Przez 700 lat swojej historii Rzymianie zbudowali sieć dróg o łącznej długości aż 300 tysięcy kilometrów. Nic dziwnego, że współczesna sieć europejskich tras w wielu miejscach pokrywa się z pierwotnymi trasami rzymskimi.

Główną przyczyną budowy tych dróg była wojna 🗡. Szybkie przemieszczanie legionów do różnych części rozległego imperium stało się impulsem do stworzenia rozbudowanej sieci dróg. Jednak z czasem te równe, solidne trakty otworzyły nowe możliwości dla rozwoju handlu, gospodarki i wymiany kulturowej.

Cechy charakterystyczne rzymskich dróg
Prostolinijność: Drogi były zaskakująco proste jak na dzisiejsze standardy. Jeśli na trasie pojawiał się pagórek, Rzymianie albo go usuwali, albo budowali tunel – unikając obchodzenia przeszkody.
Rozbudowana infrastruktura: Wzdłuż dróg znajdowały się stacje pocztowe, warsztaty, gospody, a także słupy milowe.
Starożytne rzymskie drogi to coś więcej niż osiągnięcie inżynieryjne swojej epoki. Stały się fundamentem rozwoju Europy i Bliskiego Wschodu przez kolejne tysiąclecia

#starozytnyrzym #starozytnosc #rzym #historia #ciekawostkihistoryczne
freedomseeker - Starożytna droga rzymska łącząca miasta Antiochia (Antakya, Turcja) i...

źródło: temp_file8881237768068156100

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 7
Ależ bym chciał się przespacerować takim traktem w letni wieczór zmierzając w stronę zachodzącego słońca, rozmyślając o tych wszystkich milionach osób które tak jak ja przemierzały tę drogę przez 2000 lat, władcy, handlarze, kupcy, żołnierze, mnisi i wielu wielu zwykłych ludzi przez te wszystkie wieki naszej ery. Coś pięknego.
  • Odpowiedz