Wpis z mikrobloga

Thorkill:

Teza J. Wolskiego z poniższego wpisu odnośnie "rozjeżdżania się ukr C2" ponieważ rzekomo nie operują "pełnymi brygadami" na froncie jest kompletnie błędna na wielu poziomach. Począwszy od tej załączonej mapki, na której - już pomijając że nie zgadza się tam rozmieszczenie i numery 90 proc. ukr i rus brygad, - autor tezy dostrzega niepełne brygady ukr a nie dostrzega że rus brygady i dywizje też są takie. Skończywszy na wnioskach "z palca" na temat ukr systemu dowodzenia, opartych o bardzo powierzchowne spojrzenie autora na dużo bardziej złożone i skomplikowane tematy.

Pierwszy zasadniczy błąd autora poniższej tezy: brygady ZSU nie są takie same i nie są sobie równe. Drugi zasadniczy błąd: przez większość tej wojny nie walczyły jako brygady. Od 24 lutego 2022 r. do mniej więcej maja 2022 r. walczyły półbrygadami (2 bat linowe, kompania czołgów, mieszana grupa artylerii, kompania ppanc, pluton rozpoznawczy, służby). Potem od maja 2022 do mniej więcej marca 2023 r. walczyły jako brygady. Od tego czasu walczą w ramach "małych" i "dużych" grup zadaniowych. Grupa zadaniowa w sile 3-9 bat. (mała) oraz 3-18 bat (duża) to obecnie podstawowe związki taktyczne ZSU. Czemu gen. Szaptała i Syrski wymyślili wspólnie taki system zimą 2023 r. i pilotażowo wdrożyli najpierw pod Bachmutem a potem na całym froncie to temat na osobny wpis.

Obecnie brygady ZSU można podzielić - zgodnie z zaobserwowaną praktyką stosowania - na 4 typy oraz blisko 6 podtypów:

1. "Elitarne". Istniejące przed 24.02.2022 r. brygady. Jedynym wyjątkiem jest 5 Brygada Szturmowa, którą także należy umieścić w tej grupie, mimo że powstała po wybuchu pełnoskalowej wojny. Można wyróżnić trzy podtypy:

a) "Elitarne" BZ. Składają się teoretycznie z 7-9 batalionów zmechu/strzelców i batalionu czołgów. Wygląda jednak że w wyniku strat liczą obecnie około 6 batalionów. Walczą w systemie brygadowych (3-5 baony plus wsparcie) lub półbrygadowych grup bojowych (2 baony plus wsparcie) na z reguły jednym kierunku. Przykładowo 24 BZ utrzymująca front ponad rok w rejonie Nju-Jork - Toreck a obecnie Czasiw Jaru. Albo 14 BZ walcząca od niemal dwóch lat w rejonie Kupiańska. "Elitarne" brygady rotują wewnętrznie baony ze swojego składu znajdujące się na froncie, z tymi pozostającymi w danym momencie na jego zapleczu w odwodzie. Wokół dowództw tych brygad tworzone są "duże" grupy zadaniowe, składające się łącznie z 10-18 baonów rożnych brygad lub "małe" grupy zadaniowe składające się z 3-9 bat z różnych brygad.

b) "Elitarne" VDV i Piechoty Morskiej. Obecnie składają się z 3-4 bat. liniowych i bat. czołgów. Walczą z reguły w systemie brygadowych grup bojowych na jednym odcinku frontu. Brygady rotują wewnętrznie baony ze swojego składu znajdujące się na froncie, z tymi pozostającymi w danym momencie na jego zapleczu w odwodzie. Wokół dowództw tych brygad tworzone są "duże" grupy zadaniowe, składające się z 10-18 baonów różnych brygad np. dowództwo 79 VDV odpowiedzialne od ponad roku za rejon Kurachowe, lub "małe" grupy zadaniowe składające się z 3-9 bat. z różnych brygad jak np. dowództwo 25 VDV odpowiedzialne od wielu miesięcy za rejon Łysiwka - Hrodiwka na kierunku pokrowskim.

c)"Elitarne" GN. Sformowane poprzez rozwinięcie pułków specjalnych GN sprzed 2022 r. "Gepard", "Jaguar" i "Azow" oraz dawną 4 Brygadę Szybkiego Reagowania. Obecnie składają sie z 6 bat liniowych i bat czołgów. Walczą w systemie brygadowym lub półbrygadowym na 1-2 odcinkach frontu na raz. Brygady rotują wewnętrznie baony ze swojego składu znajdujące się na froncie, z tymi pozostającymi w danym momencie na jego zapleczu w odwodzie. Wokół dowództw tych brygad tworzone są małe grupy zadaniowe.

2. "Regularne". Sformowane między 24.02.2022 r. a mniej więcej kwietniem - sierpniem 2023 r. brygady. Można wyróżnić trzy podtypy:
a) "Regularne" BZ. Składają się teoretycznie z 3-6 batalionów zmech/piechoty i batalionu czołgów, w praktyce jednak wydaje się że obecnie zdecydowana większość z nich ma po 3-4 bataliony piechoty/zmechu i strzelców i baon czołgów. Walczą w systemie półbrygadowym na 1-2 różnych odcinkach frontu na raz i są z reguły podporządkowywane dużym i małym grupom zadaniowym tworzonym wokół brygad "elitarnych". Czasami tworzone są w oparciu o ich dowództwa "małe" grupy zadaniowe liczące 3-9 bat. Do takiej sytuacji doszło np w czerwcu 2024 r. w rejonie Nju Jorku gdzie wokół dowództwa 41 BZ i jej półbrygadowej grupy bojowej utworzono małą grupę zadaniową dowodzoną fatalnie przez gen. Remaszko. W efekcie rus wdarli się do tego miasta.

b) "Regularne" VDV, Piechoty Morskiej i Jegrów. Obecnie składają się z 3-4 bat. liniowych i bat. czołgów. Walczą w systemie półbrygadowych, batalionowych lub nawet kompanijnych grup bojowych na 1-4 odcinkach frontu w ramach grup zadaniowych, tworzonych wokół swoich lub innych dowództw. Wyjątkiem jest tutaj 68 Brygada Jegrów, która walczyła na kierunku pokrowskim cały czas jako brygadowa grupa bojowa w ramach dowodzonej przez siebie małej grupy zadaniowej.

c)"Regularne" GN - Brygady GN "Spartan", "Burevii", "Khartia", "Hruszewska" "Dnipro". Walczą w systemie brygadowym na jednym odcinku frontu w ramach grup zadaniowych. Brygady rotują wewnętrznie baony ze swojego składu znajdujące się na froncie, z tymi pozostającymi w danym momencie na jego zapleczu.

3. "Rezerwowe". Sformowane między wrześniem 2023 r. a październikiem 2024 r. brygady zmechu, piechoty i jegrów z numerami 141-160. Składają się z reguły z 3-4 baonów (wyjątek to np. 157 BZ która ma 5 bat). Poza wyjątkami (141 Brygada Piechoty na Zaporożu oraz prawdopodobnie 155 BZ jak trafi na front) walczą w systemie batalionowych lub półbrygadowych grup bojowych, podporządkowywanych grupom zadaniowym dowództw innych brygad.

4. "Administracyjno-gospodarcze". Te brygady w praktyce poza wyjątkami (np. 127 Br. OT utrzymująca całością sił front w rejonie Pryjutne) nie walczą nigdy jako brygadowe i półbrygadowe grupy bojowe lecz są wykorzystywane jako samodzielne bataliony. Należą do nich niemal wszystkie brygady ot oraz wszystkie tzw. "brygady mieszane" GN. Właściwie zawsze są podporządkowywane małym i dużym grupom zadaniowym wokół brygad "elitarnych" i "regularnych" lub doraźnym grupom zadaniowym tworzonym ad-hoc. Jako przykład może tu posłużyć 241 Brygada OT. Jej baony walczą obecnie: Welijka Nowosiłka (204 bat), Wysznewe (243 bat), granica z rus w obw. sumskim (252 bat), granica z rus w obw. charkowskim (205 bat).

Teraz krótko o tym jako to wygląda w praktyce na przykładzie bitwy o Kurachowe. Miasta i terenów na płd od niego na linii: Kurachowe - Dalnie - wzg.198, na froncie o długości około 9 km, broni grupa zadaniowa 46 VDV w składzie 2 bataliony vdv i nieustalony z nr bat 109 Brygady OT oraz półbrygadowa grupa bojowa 33 BZ. Razem 5 baonów bz/vdv/ot plus 2-3 kompanie czołgów. Oba te związki taktyczne należą do dużej grupy zadaniowej stworzonej w oparciu o dowództwo 79 VDV liczącej około 12 baonów, odpowiedzialnej za front na odcinku: Kurachowe - Kateryniwka.

Grupy bojowe 46 VDV i 33 BZ na linii "0" w rejonie Kurachowe -Dalnie mają powiedzmy 5 kompanii bz/vdv, na linii "1" 4 kompanie, na linii "2" 3 kompanie a na zapleczu w odwodzie 2 kompanie. Ten odcinek ukr obrony atakują rus 5 Brygada Strzelców Zmot i 150 Dywizja Strzelców Zmot. Razem 15 batalionów. W praktyce jednak na froncie znajduje się około 6-8 bat. z tych jw, reszta odpoczywa i odbudowuje się na jego zapleczu. Z tego na linii "0" są 2 baony, na "1" kolejne 2. Tuż za nimi rozmieszczone jest zgrupowanie szturmowe liczące około 2 baonów.

Operacje zaczepne rus na kierunku kurachowskim są schematyczne i praktycznie cały czas takie same. Jedna grupa szturmowa w sile plutonu-kompanii zmech atakuje pomocniczo w celu skupienia uwagi ukr dronow i artylerii na jednym kierunku. Czasami wręcz pozoruje natarcie np. jeżdżąc bwp na pusto bez desantu. Natomiast drugie uderzenie w innym miejscu w sile 1-2 kompanii zmech jest tym głównym i próbuje wniknąć możliwie jak najgłębiej w pozycje ukr, najlepiej dochodząc do aktualnej ukr linii "1". Walki na froncie w rejonie Kurachowe - Dalnie toczą się więc w praktyce z udziałem maksymalnie około 400 żołnierzy obu stron.
Reasumując. Czy fakt że ukr często operują półbrygadowymi lub batalionowymi grupami bojowymi wynika z faktu że "C2 się im rozjeżdża"? Nie, robią tak od wiosny 2023 r. i jest to efekt ich świadomej decyzji i wyboru. W dodatku rus także nie operują w praktyce na froncie "pełnymi" dywizjami i brygadami.

Czy mapki pokazujące rozmieszczenie "brygad" ukr są "zabawne"? Nie. Są po prostu efektem umowności i ogólności, wynikającym z faktu iż bardzo ciężko jest zejść w podawaniu info o rozmieszczeniu wojsk obu stron na froncie, ze szczebla brygady na poziom batalionu. O czym wie każdy kto takie mapki tworzy lub próbuje opisywać ten konflikt z uwzględnieniem szczegółowego info o działaniach wojsk obu stron konfliktu.

#ukraina #rosja #wojna #wolski #wolskiowojnie
https://x.com/Thorkill65/status/1856754972999729222
konradpra - Thorkill:

Teza J. Wolskiego z poniższego wpisu odnośnie "rozjeżdżania si...

źródło: Zrzut ekranu 2024-11-13 174728

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@konradpra:

Wolskiemu coś się w główce poprzestawiało. Ostatnio mnie rozbawił gdy znowu napisał, że Ukraina wygrywa i wygrała, a dzień później... DOKŁADNIE DZIEŃ PÓŹNIEJ, J----E 24H później, napisał, że Zełeński krytykuje Polskę bo szuka winnego przegranej wojny (XDDDDDDDDDDDDDDDDDD)
  • Odpowiedz