Wpis z mikrobloga

Jan Sowa (ur. 1976) – studiował filologię polską, psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paryż VIII w Saint-Denis. Doktor socjologii, pracownik naukowy Katedry Kultury Współczesnej UJ. Jest autorem około stu tekstów opublikowanych w Polsce i zagranicą oraz dwóch książek: Sezon w teatrze lalek i inne eseje (2003) i Ciesz się, późny wnuku. Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2007).

"Książka jest propozycją przepisania historii Polski oraz opisania jej społeczno-kulturowej tożsamości przy pomocy narzędzi teoretycznych, które albo w ogóle albo w niewielkim tylko stopniu wykorzystano kiedykolwiek w tym celu – teologii politycznej, Lacanowskiej psychoanalizy, teorii systemów-światów, studiów postkolonialnych, ontologii wydarzenia Alaina Badiou czy teorii hegemonii. Tytułowa figura „fantomowego ciała króla” nawiązuje do koncepcji „dwóch ciał króla” przedstawionej niegdyś błyskotliwie przez Ernsta Kantorowicza w książce pod takim samym tytułem. Poprzez metaforę fantomowego ciała Sowa opisuje I Rzeczpospolitą, której kondycję determinował przede wszystkim szereg braków. Pokazuje, że począwszy od śmierci Zygmunta II Augusta, ostatniego dziedzicznego króla Polski i Litwy, Rzeczpospolita nie istniała jako państwo w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale była raczej fantomem, urojeniem, wyobrażeniem, uroszczeniem. Owo nieistnienie położyło się cieniem na losach Polski od wczesnej nowoczesności wieków XVI i XVII, przez rozbiory aż po czasy współczesne. Fantomowe ciało króla nie jest jednak typową pracą historyczną. Jej przedmiot to przede wszystkim współczesna Polska i jej problemy z nowoczesnością. Na kartach książki w zaskakujący i – jak się okazuje – inspirujący sposób Wallerstein spotyka się z Gombrowiczem, Brzozowski z Lacanem, Lefort z Andersonem a Gramsci i Laclau ze staropolskimi sarmatami, aby wyjaśnić zagadkę, jaką była i jest Polska."

Pan Sowa to jest fachowiec.

#marekczytal #ksiazki #czytajzwykopem #historia #gruparatowaniapoziomu
Marek_Tempe - Jan Sowa (ur. 1976) – studiował filologię polską, psychologię i filozof...

źródło: fantomowe

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Książka jest propozycją przepisania historii Polski oraz opisania jej społeczno-kulturowej tożsamości przy pomocy narzędzi teoretycznych, które albo w ogóle albo w niewielkim tylko stopniu wykorzystano kiedykolwiek w tym celu – teologii politycznej, Lacanowskiej psychoanalizy, teorii systemów-światów, studiów postkolonialnych, ontologii wydarzenia Alaina Badiou czy teorii hegemonii.


@Marek_Tempe: ciekawe, kto czyta takie bzdury. Może z dziesięć osób, w tym recenzent pracy doktorskiej i rodzina autora.
  • Odpowiedz
@Marek_Tempe: to nie są intelektualne zabawy, chyba nie rozumiesz słów, których używasz.


Pseudointelektualny bełkot, bzdury. Nie zesraj się tylko ze złości, że ktoś ci przykrą prawdę powiedział. ()
  • Odpowiedz
  • 0
@Przypadkowy: :) Nie jest mi przykro, jest mi smutno, że musiałeś dać upust swej frustracji pisząc pod moim wpisem i brniesz w to dalej. Obserwuje cię od jakiegoś czasu ale nie napisze ci przykrej prawdy o tobie bo to nie są tanie rzeczy:)
  • Odpowiedz
Nie jest mi przykro, jest mi smutno, że musiałeś dać upust swej frustracji pisząc pod moim wpisem i brniesz w to dalej.


@Marek_Tempe: no, jeśli słowa nie zesraj się są u ciebie objawem smutku, to ja już nawet nie wiem, co napisać. xD

Obserwuje cię od jakiegoś czasu


@Marek_Tempe: co? Obserwujesz mnie, typie? Mam się już zacząć bać? xD
  • Odpowiedz
@Przypadkowy: Na pewno czytali to dr hab. Hieronim Grala i dr Sebastian Adamkiewicz, którzy raz, że w przeciwieństwie do dr. hab. Jana Sowy faktycznie zajmowali się dziejami epoki, dwa - lata temu wyjaśnili te pseudohistoryczne p--------y.

https://www.academia.edu/34853441/Kolonializm_alla_polacca_In_Polski_Przegl%C4%85d_Dyplomatyczny_4_2017_pp_93_117
https://histmag.org/Banialuki-Pana-Sowy-8713
  • Odpowiedz