Wpis z mikrobloga

Niedawno otworzyliśmy pozycje juniorskie na front. Wnioski? Miliardy zgłoszeń. Z tych miliardów, klasycznie kilkunastu w ogóle warto zaprosić na dalsze etapy, a z tych kilkunastu, może jedna osoba zdoła napisać bubble sorta bez odpalania tutoriala na YouTube. To nawet nie chodzi o wiedzę, tylko o zdolność logicznego myślenia. Ktoś kto ogarnia, że pod maską CRUDA jednak coś się dzieje, że wątki istnieją, i że nie każda aplikacja to jedna wielka funkcja w mainie.

Ale problem pojawia się dalej. Bo jak już znajdziesz tę osobę, która ogarnia te podstawy, to nagle okazuje się, że w komunikacji wypada gorzej niż chatbot. Zero interakcji, zero współpracy, ciężko zadać pytanie, a co dopiero uzyskać sensowną odpowiedź. I nagle okazuje się, że idealnego kandydata nie ma.

Podsumowując, dostanie się do branży IT bez doświadczenia jest k------o proste, jeśli tylko coś umiesz i potrafisz się dogadać. Ale mit zamkniętej branży wziął się stąd, że większość osób, które próbują się wbić, mają problem z napisaniem głupiego singletona, a jak już go napiszą, to i tak nie potrafią powiedzieć czemu działa.

#programowanie #programista15k #naukaprogramowania #pracbaza #it
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kuba181797: tak wyglądało wejście do IT kiedy ja zaczynałem jakieś 15 lat temu. A teraz ci wszyscy CRUDiarze mówią że niby było prościej xD
Żeby znaleźć robotę musiałeś ogarniać takie rzeczy jak ty mówisz, dla aktualnych juniorów to chyba poziom regulara xD więc się nie dziwię że już nikt nie zatrudnia juniorów skoro poziom spadł tak drastycznie że Junior = nie umie zupełnie nic
  • Odpowiedz
@kuba181797 poczekaj, idealnego kandydata nie ma czyli rozumiem, że takiego szukacie. To teraz zadaj sobie pytanie czy jesteś idealnym pracodawcą? ( ͡º ͜ʖ͡º) skoro żaden idealny kandydat się nie zgłosił to oznacza że chyba nie.
  • Odpowiedz
@kuba181797: dokładnie to. Pamiętam, jak z pół roku temu wstawiłem tutaj posta, że lubię czasem przy rekrutacji zapytać o jakieś totalne podstawy, typu ile bitów ma bajt itp. Aż weszło w gorące, tak się tutejsi crudziarze i frątasie zesrali, że jestem nienormalny i męczę ludzi. Wiadomo, 30k to się należy są samo zalogowanie na daily xD
Tymczasem jak ktoś nie klepie crudów API from tabela albo nie ustawia divów w
  • Odpowiedz
@kuba181797:
Pomiałczysz na wykopie a i tak będziesz musiał zatrudnić jednego z tych autystycznych nierobów bo, najwyraźniej, twoja oferta nie przyciąga nikogo wartościowego.
  • Odpowiedz
@kuba181797: nie jestem zaskoczony w ogóle. Największy problem być tak samo dobry jak kandydaci na juniora 10 lat temu i przebić się na rozmowę przez 200 innych kandydatów, bo jest szansa, że cię nie dostrzegą po prostu.

Kiedyś juniorów, których chciałoby się zatrudnić było tyle samo, tylko że to była może jedna osoba na 10. Teraz jest jedna na 100, bo pojawiło się 90 kolejnych głąbów na siłę próbujących się
  • Odpowiedz
Podsumowując, dostanie się do branży IT bez doświadczenia jest k------o proste, jeśli tylko coś umiesz i potrafisz się dogadać. Ale mit zamkniętej branży wziął się stąd, że większość osób, które próbują się wbić, mają problem z napisaniem głupiego singletona, a jak już go napiszą, to i tak nie potrafią powiedzieć czemu działa.


@kuba181797: a to ciekawe bo w 2016 jak na staż aplikowałem to wymaxowałem ich taski czyli miałem 15,5/16
  • Odpowiedz
  • 1
dokładnie to. Pamiętam, jak z pół roku temu wstawiłem tutaj posta, że lubię czasem przy rekrutacji zapytać o jakieś totalne podstawy, typu ile bitów ma bajt itp. Aż weszło w gorące, tak się tutejsi crudziarze i frątasie zesrali, że jestem nienormalny i męczę ludzi. Wiadomo, 30k to się należy są samo zalogowanie na daily xD

Tymczasem jak ktoś nie klepie crudów API from tabela albo nie ustawia divów w Reactcie to nadal
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa przyznam szczerze, że tego typu zadania jak i inne sortowania bąbelkowe drażniły mnie gdy byłem juniorem jak i teraz po paru latach pracy. Z moich i moich znajomych obserwacji wynika, że najlepiej sprawdza się połączenie jakiegoś zadania na parę godzin roboty do zrobienia offline, plus późniejsze poproszenie kandydata o przeprowadzenie po jego toku rozumowania i uzasadnienie poszczególnych decyzji.
  • Odpowiedz
  • 1
poczekaj, idealnego kandydata nie ma czyli rozumiem, że takiego szukacie. To teraz zadaj sobie pytanie czy jesteś idealnym pracodawcą? ( ͡º ͜ʖ͡º) skoro żaden idealny kandydat się nie zgłosił to oznacza że chyba nie.


@vidic15: Jak u nas junior dostaje 7-12k, i umowa też do wyboru nikogo nie zmuszamy na B2B tak jak wiele firm, a w szczególności dla juniorów którzy jeszcze mają smarki pod
  • Odpowiedz
@kuba181797 rozumiem. Tylko jak sam widzisz kandydaci idealni do Was się nie zgłaszają. Widać mają lepsze warunki w swoich aktualnych pracach i nie czują potrzeby. A może problem tkwi w samym ogłoszeniu? Widełki macie jawne?
  • Odpowiedz
a to ciekawe bo w 2016 jak na staż aplikowałem to wymaxowałem ich taski czyli miałem 15,5/16 albo 16/16 punktów już nie pamiętam, byłem też na rozmowie i się nie dostałem, a teraz takie rzeczy tutaj czytam xD


@WykopGwalciWolnoscSlowa: Bo OP siedzi w tej swojej bańce typu "jedna z prestiżowych firm w naszej technologii." i myśli, że jak ktoś się wyłożył na ich oklepanym schemacie rekrutacji, czyli napisz jakieś bezużyteczne
  • Odpowiedz