Wpis z mikrobloga

Jest tu ktoś, kto wie jak rozlicza się podatek od obligacji państwowych polskich mieszkając i rozliczając podatki w Holandii?
W tym roku dostanę pierwsze odsetki z obligacji, jestem podatnikiem Holandii, bo od ponad roku tu mieszkam i pracuję i teraz się zastanawiam, czy ja mam jakoś zgłosić do urzędu podatkowego w Holandii, że uzyskałam taki dochód z polskich obligacji, czy bank przez który wykupiłam obligacje sam to zgłosi (zaznaczyłam przy podpisywaniu papierów, że jestem podatnikiem NL) i w ogóle kiedy to mam zgłosić - w roku w którym pierwsze odsetki otrzymam, czy dopiero przy terminie wykupu obligacji po tych 4 latach? Czytam te "poradniki" finansowe i księgowe w internecie, ale o takiej sytuacji jest mało źródeł i nadal czuję, że nie wiem, co mam robić. Pewnie po prostu wystarczy konsultacja i z rzucenie to na jakiegoś księgowego tutaj, ale fajnie by było wiedzieć jak mniej więcej to wygląda i kiedy powinnam to ogarnąć. Ktoś się mierzył z takim problemem i może tak mniej więcej opisać, jak to rozliczyć, żeby potem ani urząd polski, ani holenderski się nie doczepili, że coś nie tak było zgłoszone?

#podatki #ksiegowosc #obligacje #holandia #pytanie
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@etherway: zapłacić i tak planuję, sama nie będę ryzykować, że coś pokręcę. Zastanawiam się tylko, czy powinnam to zrobić już w tym roku, czy dopiero po wykupieniu obligacji. Jeśli ktoś już to przerabiał, to mi ułatwi decyzję, jak nie, to najwyżej dopłacę za dodatkową konsultację. Po prostu jestem ciekawa, jak te sprawy przebiegają, czy oba urzędy muszą zostać ode mnie papiery itd.
  • Odpowiedz
@Krolowa_Nauk: kazdy kto przerabial jakikolwiek kontankt z belastem wie, ze do 5 lat lepiej nic ze zwrotow czy platnosci nie kombinowac i lepiej zatrudnic od razu kogos kto sie na tym zna...zostaw to specjalistom...
  • Odpowiedz
@Krolowa_Nauk podatek jest pobierany przed wypłatą kasy na twoje konto, z kolei Hiszpania jest w EU więc też obowiązuje przepis o unikaniu podwójnego opodatkowania, więc na 99.99% nie musisz żadnych podatków już płacić. pozostaje tylko kwestia, czy musisz to gdzieś zgłosić. ja bym nigdzie nie zgłaszał i liczył na to, że nikt się nie dosra :) xD
  • Odpowiedz
@Krolowa_Nauk: najlepiej zapytaj księgowego, ale na logikę: jeżeli jest to dochód w polsce to musisz się najpierw rozliczyć w polsce, a potem z kwitkiem z rozliczenia iść się rozliczyć w holandii
  • Odpowiedz