Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Czy ktoś miał skierowanie na rezonans magentyczny głowy na nfz z kontrastem i zrobili mu bez kontrastu, bo może nie widziano takiej potrzeby?
Ja mam takie skierowanie i zarejestrowałem się do Helimed w Opolu i nie chciałbym aby zbędnie podawano mi kontrast. Słyszałem, że to radiolog podczas badania decyduje. Jednak martwi mnie zapis na skierowaniu bez i z kontrastem (pewnie dane na zapas).

#rezonans #rezonansmagnetyczny #opole #mri #radiolog #radiologia #lekarz #neurolog


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gorkel: Poczytaj o skutkach ubocznych to będziesz wiedział czemu się boi. Może jest w grupie ryzyka?
@mirko_anonim Idziesz i szczerze rozmawiasz z lekarzem. Będziesz miał ankietę dot. grup ryzyka i potencjalnych skutkach ubocznych. Podpisujesz zgodę, a lekarz podczas badania decyduje czy podać czy nie.
Jeśli chodzi o RM to miałem zawsze podawany przed badaniem, a na TK w trakcie. Nie miałem RM głowy, więc nie wiem jakie są zwyczaje.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @jonik @Gorkel
Z ciekawości sięgnąłem do literatury i dowiedziałem się o lekkiej tendencji do złogów gadolinu w zębach, mózgu. Obawiam się jedynie problemów na starość.
Jakbym miał jakieś zmiany, które wymagają wzmocnienia kontrastowego to chętnie bym o niego poprosił :p ale jak nic nie bedzie to po co.

@John_travolta a to nie była przypadkiem opcja angio kontrastowa? Normalnie
  • Odpowiedz
@John_travolta: Ale co sie tak odpalasz zielonko? Ja również nie miałem żadnego problemu, ale wyobraź sobie, że to nie jest żaden wyznacznik tego czy może być szkodliwy czy nie :)
Chociaż po stwierdzeniu "w waszej zywnosci ktora w----------e z biedronki jest gorsza chemia" to czuje, że nie mamy o czym dyskutować, bo i tak wiesz lepiej.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: jeśli nie chcesz kontrastu to po prostu powiedz, że się nie zgadzasz na podanie kontrastu, nie moga Cię do tego zmusić bez Twojej zgody. Jeśli boisz się, że będą krzywo patrzeć to powiedz, że masz uczulenie i nikt Ci go nie poda.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: na skierowaniu masz tak napisane żeby zrobili najpierw bez kontrastu a następnie z kontrastem. Potem porównają oba badania w dalszym etapie Twojej diagnostyki.
Przed podaniem kontrastu dostaniesz ankietę zdrowtną, wykaz możliwych skutkow ubocznych i przeciwwskazań do podania i do podpisania zgodę na jego podanie. Jeśli coś nie będzie się zgadzać to Cie zdyskwalifikują z podania kontrastu. Możesz się też nie zgodzić na podanie kontrastu z własnych powodów (bo masz
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: jeśli chcesz mieć rzetelnie przeprowadzoną diagnostykę to dobrze byłoby się zgodzić na ten kontrast. Na pewno będziesz miał wcześniej zbadany poziom kreatyniny, jeśli jest w normie to na spokojnie ogranizm poradzi sobie z jego wydaleniem. Nie podaje się kontrastu jeśli nie wymaga tego diagnostyka, najwidoczniej u Ciebie są wskazania.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Soltys_z_miasta @piamater @dzikz @Grysik
Hej, dzięki za odpowiedzi. Generalnie dalej nie wiem czy to lekarz zlecający czy technik radiolog decyduje ostatecznie o podaniu kontrastu. W jednej placówce powiedzieli, że to podczas badania podejmowana jest decyzja (niestety mają długie terminy), a w drugiej że 90% głów to kontrast. No i zastanawiam się czy to nie jakaś moda na kontrast w celu całościowej diagnostyki.

Terminy u lekarki zlecającej też są odległe (miesiąc) a badanie jest funduszowe. Może stąd taka informacja o kontraście żeby płatnik zapłacił a technik nie rezygnował ze wzmocnienia kiedy takowe trzeba?
Dodam, że nie mam podejrzenia SM, trwalych bólów głowych, a dolegliwości raczej kierują nas w kręgosłup szyjny, chociaż lekarka może chce wykluczyć jakieś
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: hej, ja miałam jakiś czas temu robiony RM głowy i też miałam zapisane ze może być z kontrastem. I już na samym badaniu zostałam poinformowana, że podczas badania lekarz stwierdzi czy podać czy nie. No i wyszło, że nie potrzebowałam, więc nie miałam. Nie wiem jak u Ciebie sytuacja, ale to ja sama musiałam zrobić to badanie Kreatyniny, bo na miejscu chcieli od razu wynik, tylko że ja byłam
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: kontrast jak nazwa wskazuje służy do zakontrastowania. Czy to naczyń krwionośnych czy tam innych zmian (np. guz), i w takim badaniu widać więcej lub inne żeczy niż bez kontrastu. Ostateczna decyzja będzie, jak pisałem, w dniu badania. A czy kontrast dostaniesz czy nie, to już będzie odnotowane w systemie. A jest to istotna informacja.
  • Odpowiedz