Wpis z mikrobloga

#przesylki #uk #wielkabrytania #kurier

Cześć, mam pytanko co do wysłania przesyłki prywatnej z Wielkiej Brytanii do Polski. Będę na wyjeździe w październiku i chciałbym nadać paczkę do Polski z jakimiś lokalnymi smakołykami (jakieś słodycze, ewentualnie napoje, przekąski, ogólnie takie pierdoły, których u nas nie ma, albo są słabo dostępne. Zastanawiam się jak to zrobić i jakich opłat się spodziewać. Jest duża szansa na VAT i cło? (Jeden rabin powie tak, drugi nie - wiadomo ( ͡°ʖ ͡°)Nie mówimy tutaj oczywiście o jakichś wartościach paczki typu kilka tysięcy, tylko raczej góra kilkaset złotych. Nie mam jak tego osobiście zabrać ze sobą, bo lecę samolotem i mam bagaż 10kg, więc nie spakuje dużo do walizki na powrót.

Jeśli macie jakieś doświadczenia z tego typu przesyłkami, to będę wdzięczny za wskazówki.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@korbuzz najtaniej, najszybciej, bez podatków, będzie dokupienie po prostu bagażu 10kg i wrzucenie go w łuk bagażowy.
Kurierzy jak DHL czy inni oficjalni dowalą podatek, cło, i będzie szło długo.
Ewentualnie szukaj januszobusa który kursuje między UK a PL. Ale to już na lokalnych grupkach na FB. Tak raczej ominiesz cła i vaty.
  • Odpowiedz
  • 0
@gonzo91 w sumie rejestrowany 10kg kosztowałby z tego co widzę około 130zł. Teraz tylko pytanie, czy może to być dobrze zapakowany karton, bo nie widzi mi się kupowanie dodatkowej walizki/torby, żeby tylko przewieźć przesyłkę w samolocie.
  • Odpowiedz
  • 0
@korbuzz

Jeżeli chodzi o VAT to przesyłka niehandlowa od osoby prywatnej do osoby prywatnej o wartości do 45 euro jest zwolniona z VAT. W przypadku cła jest to 150 euro (nie dotyczy to jednak towarów akcyzowych). Płaci się wtedy tylko za samą odprawę celną (w przypadku Poczty Polskiej - 8,50 zł, w przypadku firm kurierskiech w okolicach 100 zł).

Ale często Urząd Celno-Skarbowy traktuje przesyłki prywatne jak wysyłkę zamówienie np ze
  • Odpowiedz
  • 1
@pcela @gonzo91 @bartd myślałem co zrobić i w sumie przypomniałem sobie, że poza bagażem rejestrowanym 10kg, na pokład można przecież zabrać plecak pod siedzenie. Ma czacie z Ryanair potwierdziłem, że można tam takie rzeczy jak przekąski i słodycze zabrać bez problemu, o ile nie są płynne albo kremami, więc problem rozwiązał się i wychodzi na to, że tak naprawdę nigdy go nie było ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
  • 0
@pcela bagaż rejestrowany na tylko lot powrotny z tego co widziałem kosztowałby mnie około 120zł, ale przypomniałem sobie, że w ogóle miałem nie brać plecaka pod siedzenie, więc go wezmę i tam spakuje swoje fanty na powrót, więc wszystko odbędzie się bez dodatkowych kosztów.

Dla porównania UPS chciałby za przesyłkę do Polski około 120-130zł i może dojść cło i VAT, a przewoźnicy prywatni chcą około 30 funtów za przesyłkę do Polski.
  • Odpowiedz