Wpis z mikrobloga

Witam,

Planuję zakup działki, właściciel na moją prośbę wystąpił o wydanie warunków zabudowy (WZ). Z informacji, które uzyskał w urzędzie, wynika, że procedura może potrwać nawet do pół roku. Sprzedający dodał również, że jeśli ten proces tak długo się przeciągnie, będzie zmuszony podnieść cenę działki.

Wstępnie ustaliliśmy, że zakup działki odbędzie się bez oczekiwania na wydanie WZ. Chciałbym jednak zabezpieczyć się na wypadek, gdyby warunki zabudowy nie zostały wydane, np. poprzez zapis w umowie, który gwarantowałby zwrot części wpłaconej kwoty w takiej sytuacji.

Proszę o informację, jak najlepiej rozwiązać tę kwestię.

#dzialka #nieruchomosci #prawo #budowadomu
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ZidaneNS: Z tego, co pamiętam, to umowy sprzedaży nie mogą być warunkowe, kiedyś znajomy prawnik mi to tłumaczył, ale słabo to pamiętam.

Najlepsze, co możesz zrobić, to zadzwonic do gminy/urzędu miasta i zapytać wprost o tą działkę. Wydział architektury lub planowania przestrzennego w 9 przypadkach na 10 jest pomocny i powie ci, czy widzi jakiś problem, bo WZ to rzadko jest czarna magia, jest do spełnienia kilka warunków - i tyle. Najczęstszym problemem jest odległość od innych zabudowań, bo tutaj sobie interpretują to różnie i różnie to kółko potem wrysowują na mapę, ale jeśli masz bezpośredniego sąsiada, to nie ma problemu. Problem numer dwa to dostęp do drogi publicznej, bo często droga jest za wąska i robi się kłopot. Są też inne, ale rzadziej.

Ustalanie WZ może potrwać długo niestety i zwykle zabiera koło pół
  • Odpowiedz
@ZidaneNS: widzę, że w Twoich stronach też zaczęli się pozbywać działek rolnych oraz tych z wydanymi WZ.
Chyba od przyszłego roku wszystkie gminy muszą zrobić plany ogólne dla swoich terenów i dużo osób zostanie z działkami rolnymi, których nie będą mogli przekształcić.
  • Odpowiedz
@ProgramistaNaBudowie: żeby doprecyzować: nie można robić warunków w umowie sprzedaży nierucha. art 157 KC. możesz zrobić jedynie umowę na której zobowiazesz się do zawarcia umowy sprzedaży jeśli (tu warunek).

wąska droga dojazdowa około 4m


@ZidaneNS: no to już wiesz gdzie będzie problem.

100 zł za metr to jak darmo z mojej perspektywy, gdzie działki zaczynają się od 400. ale z Twojej może być inaczej.
  • Odpowiedz